reklama

Nejlepší povolání roku 2015: Je tam i to vaše?

Podívejte se na seznam dvaceti povolání, která budou letos nejvýhodnější, a teprve potom se rozhodněte, jestli byste raději neměli začít dělat něco jiného.

Foto: Isifa/Thinkstock

Přemýšlíte o změně povolání? Myslíte si, že se máte hůř než ostatní? Nebo naopak lépe? Podívejte se na seznam dvaceti povolání, která budou letos nejvýhodnější, a teprve potom se rozhodněte, jestli byste raději neměli začít dělat něco jiného.

Jeho autorem je ale americký magazín US News & World Report, proto se v něm celkem vysoko objevuje i povolání zdravotní sestry, které je sice úctyhodné všude na světě, ovšem v našich končinách rozhodně není finančně výhodné. Průměrný plat všeobecné sestry je v České republice něco málo přes 20 tisíc korun, zatímco v Americe téměř sedmkrát tolik. 

Kromě toho v USA pracovní místa na této pozici stále přibývají, zatímco u nás je trend spíše opačný. Tohle byl totiž také jeden z faktorů, podle kterých byla povolání hodnocena. Mezi další patřila prestiž a oblíbenost mezi veřejností, ale také přínosnost či míra zodpovědnosti, ale také počet nezaměstnaných lidí v daném oboru.

Není nad zubaře

Platy se obecně ve Spojených státech pohybují v úplně jiných relacích než u nás, přesto se výše ohodnocení jednotlivých zaměstnání srovnávat dá. Čím tedy letos bude nejvýhodnější být?

Na prvním místě se ve zmíněném žebříčku umístil zubař. Dobrého zubaře si lidé pochvalují úplně stejně jako nejlepšího přítele. Možná víc. Navíc v soukromé praxi jsou jeho příjmy víc než dobré.

Na druhém místě je ošetřovatel, protože může na rozdíl od zdravotní sestry pracovat nezávisle na lékaři, a jeho pomoc lidem je tak veřejnosti lépe rozpoznatelná. Na třetím je našim poměrům trochu pochopitelnější vývojář softwaru, kterých v dnešním počítačovém světě není nikdy dost a jsou téměř stejně tak důležití jako lékaři.

Nejlepší obory? Zdraví a počítače

Čtvrté místo mají lékaři bez ohledu na specializaci (až na toho zubaře, který zkrátka vyniká). Stojí na samém vrcholu pomyslné zdravotní pyramidy, jsou nenahraditení. A bohužel pro Českou republiku v zahraničí mnohem lépe placení, a tak jich odtud spousta utíká.

Špatně se nemají ani dentální hygienisté, kteří jsou čím dál více vyhledávaní. V závěsu za nimi jsou fyzioterapeuti, kterých bude podle americké předpovědi v budoucnu také potřeba stále víc.

Čtěte také: 7 důvodů, proč dát v práci výpověď

Také sedmé a osmé místo žebříčku svědčí o tom, že počítače jsou dnes stejně důležité jako zdraví, protože se na něm umístili IT analytik a IT security specialist.

Deváté místo zaujímá všeobecná zdravotní sestra. Hned za ní je zdravotnický asistent. A až za nimi byste trochu překvapivě našli web designéra, což je jedno z nejrychleji se vyvíjejících povolání posledního desetiletí. Na dalším místě jsou sonografisté.

Následují obchodní analytici, manažeři marketingu, ale také účetní, školní psychologové (což je u nás stále ještě celkem výjimečné povolání), až za nimi následují strojní inženýři, terapeuti či IT manažeři.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Máte problém se soustředit? Čím to je a co s tím?

7 signálů, že vás vaše práce zabíjí. Poznáváte?

Umíte naslouchat? Pomůže to doma i v práci

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama