reklama

Dlužíte peníze? Zvyšte si finanční gramotnost

Důvodem zadluženosti domácností je finanční negramotnost. Řešením je finanční vzdělávání a efektivní regulace, která chrání spotřebitele

Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Mnoho lidí si poctivě vybírá banku, kam uloží peníze. Myslí na horší časy a zakládají spořící účty. Na druhé straně stojí ti, co si bezhlavě půjčují na dovolené. Finanční negramotnost má za důsledek nadměrné zadlužování domácností.

Podle průzkumu pro Vysokou školu ekonomickou v Praze a Citi Foundation, který provedla společnost STEM/MARK, je správné dostatečně finančně vzdělávat dospělé. Dalším řešením je pracovat s lidmi, kteří už se do problémů zadlužení dostali. Projekty se zaměřují na osoby pobírající sociální dávky a nezaměstnané, kterých je v republice registrováno téměř půl miliónu.

Ve finančním vzdělávání jsou nejaktivnější banky nebo jiné instituce zabývající se penězi. Z průzkumu jasně vyplynulo, že finanční instituce musí důsledně oddělovat edukaci od obchodní prezentace nebo přímého prodávání produktů. Motivace dospělých lidí k určité finanční zodpovědnosti je složitá. Peníze řeší až v momentě, kdy přichází problém. Tyto chyby mohou vést k nepříjemným existencionálním dopadům v podobě exekucí a vystěhování.

Průzkum dále ověřil, že by se regulace měla zaměřit na aktivity, které profitují z finanční neznalosti. Je potřeba odstranit praktiky, které poškozují spotřebitele. Musí se dbát na uvedení veškerých možných informací, na které má člověk při nabízeném finančním produktu právo.

Vzhledem k tomu, že klient bere na sebe celkovou zodpovědnost, měl by obdržet jasné a srozumitelné informace o podmínkách. Jako poslední potřebu, která z průzkumu vzešla, je nutné prosadit práva spotřebitele. Nabídnout mu alternativní způsob řešení sporů a používat jednotnou a jednoduchou finanční terminologii.

Konferenci Jak správně finančně vzdělávat dospělé pořádá Vysoká škola ekonomická v Praze, Fakulta financí a účetnictví. Více informací je na internetovém portálu www.finance-edu.cz

Evropské dotace půjdou na vědu a moderní technologie | Video: Petr Šoukal
reklama
reklama
reklama