Chystáte se podnikat? Nechte si poradit!
Končí vám mateřská dovolená a chcete začít podnikat? Nechte si od nás poradit, jak a kde si zřídit živnostenský list
Končí vám mateřská dovolená, nebo nechcete být ženou v domácnosti? Zkuste podnikat. Poradíme vám, kde a jak si obstarat živnostenský list.
V dnešní době je velmi těžké si najít dobrou práci. Podníkání je určitě způsob, jak se postavit na vlastní nohy. Jak se ale zorientovat ve všech formulářích a žádostech o povolení? Připravili jsme vám do začátku malý návod.
Zločincům se živnostenský list nedává
Výpis z Rejstříku trestů je nezbytnou podmínkou pro získání živnostenského oprávnění. V dřívější době, jsme si je museli obstarat osobně a donést na živnostenský list, dnes je tomu konečně jinak.
Existuje rychlejší způsob. Za padesát korun vám bude výpis vystaven i na místě, které je označené jako Czech point. Výpis z Rejstříku trestů dostanete prakticky okamžitě. Jde o Český podací ověřovací informační národní terminál. Ušetří vám čas i nervy. Ve většině případů je buď na městských nebo obecních úřadech. Někdy ho najdeme při budově místní pošty.
Cesta na živnostenský úřad
Ohlášení se podává na formuláři, který je k dispozici na stránkách živnostenského úřadu. Pokud nám bude něco nejasného, musíme spoléhat na vstřícnost jednotlivých zaměstnanců živnostenského úřadu. Můžeme žádat buď o Volnou živnost, kde nám bude poskytnutý seznam s podnikatelskou činností, která spadá pod tuto kategorii, nebo v případě vázané živnosti budeme potřebovat dokumenty, kterými dokážeme vzdělání a odbornou způsobilost.
Posledním krokem je zaplacení za výpis z živnostenského rejstříku, jde o částku jeden tisíc korun. Nebuďte překvapení výpisem, protože klasický živnostenský list už se do vašich rukou nedává. Pokud bude vše v pořádku, musí vám živnostenský úřad vydat výpis do pěti pracovních dnů.
Na výpisu bude vedle názvu živnosti a základních údajů o vás ještě doplněné IČO. V případě špatných údajů budete úřadem vyzvaní, abyste vše doplnili do patnácti dnů.
Mám v ruce živnosťák a co teď?
Ze zákona je třeba se nahlásit u zdravotní pojišťovny k placení měsíčních záloh. Stejně tak musíme učinit při nahlášení na ČSSZ. Je třeba sdělit to, že jste se stala OSVČ - tedy osobou samostatně výdělečně činnou a platit měsíční zálohy. V případě, že ještě uvažujete o mateřské dovolené do jednoho roku podnikání, musíte si platit zvlášť nemocenskou ve výši minimálně 92 korun za měsíc.