reklama

Chcete pít víno? Zaplaťte daň!

Kvalitní víno a gastronomie neodmyslitelně patří k cestovnímu ruchu na Moravě. Vinné sklípky jsou ale nyní v ohrožení!

Patříte k milovníkům dobrého vína a rádi jezdíte na dovolenou do vinných sklípků na Moravu? Máme pro vás pár důležitých informací, které by vaši dovolenou mohly prodražit.

Bez kvalitního vína si nedokážeme představit chutné jídlo. Gastronomie snoubí chutě s tímto lahodným nápojem a mi se všemožně díky domácím vinotékám snažíme uchovat jeho originalitu a jedinečnost. Není na dobré víno v prostředí chladného sklípku a vyprávění o životě mezi révou.

Spotřební daň zničí historické dědictví

Z jižní Moravy pochází zhruba devadesát pět procent veškeré vinařské produkce České republiky. První vinice na Pálavě pochází až z dob římské Vindobony roku 91 po Kristu. Během dvou tisíciletí mělo pěstování révy vinné zásadní vliv na vytváření kulturní krajiny. Dokonce ani industrializace v devatenáctém století tuto památku nevymazala.

Vinařská kultura a cestovní ruch

Víno přimělo nárůst cestovního ruchu v Jihomoravském kraji. V počtu návštěvníků je na druhém místě hned za Prahou. Vinařské stezky lákají návštěvníky nejen ke konzumaci alkoholu, ale k procházkám krásnou krajinou a k cestám za vinaři, kteří rádi vyprávějí o životě ve sklípku.

Jižní Morava, region slunce - konkurenční boj

Vinařství s místní gastronomií představuje pro cestovní ruch významnou součást. Jde o malé množství vinařů, pro které by nově navržená spotřební daň z tichého vína znamenala znevýhodnění proti nezdaněné konkurenci za rakouskou nebo slovenskou hranicí. Nepříznivý dopad by byl nejen na výrobce, ale také na pěstitelé révy.

Řešením je navrácení k šedé ekonomice. Vinaři by vyráběli "jen pro sebe". Cestovní ruch by se tím velmi ohrozil, a klesla by tak kvalita vína i romantický ráz krajiny.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama