reklama

Jaká je ideální česká svatba? 30 hostů a peněžní dar

Jak vypadá ideální česká svatba? Podle průzkumu je to okolo 30 hostů a peníze jako svatební dar.

Foto: Vykupto.cz

Počet sňatků v České republice pozvolna klesá již 20 let. V roce 2011 se u nás uskutečnilo dokonce nejméně obřadů od roku 1918. Pro mnoho lidí má přesto svátost manželství nadále obrovský význam a sňatek pro ně zůstává jedním z největších snů.

Jak tedy podle Čechů dnes taková ideální svatba vypadá? Kolik času je potřeba na přípravu, jaký je ideální počet hostů, optimální místo obřadu i nejčastější příčiny odkládání sňatku?

Do roka a do dne? Ne, stačí 3 měsíce

Známé heslo uspořádání sňatku do roka a do dne od zasnoubení se zdá být přežité. Doba mezi požádáním o roku a uzavřením sňatku se podle všeho zkracuje. Ideální délka přípravy je 3-6 měsíců, ukázal to průzkum slevového serveru Vykupto.cz. 

Vyjádřilo se tak téměř 40 % respondentů. Pro 17 % dotazovaných jsou na přípravu dostačující dokonce jen 2 měsíce. Naopak minimálně rok považuje za ideální délku přípravy svatby pouhých 5 % Čechů.

Z průzkumu Amplion.cz vyplynulo, že dnešní zamilované páry se příliš nedrží tradic žádosti o ruku, zasnoubení a následné svatby. Pokud chtějí tento krok do života učinit, již od počátku promýšlejí místo, kde se bude obřad konat, počet hostů a hlavně řeší finanční záležitosti. Ne všem párům mohou přispět na svatbu rodiče, tj. svatební hostinu platí rodiče nevěsty, naopak nápoje platí rodina ženicha.

Velkým svatbám odzvonilo

Obrovské obřady, na které se sjížděly celé rodinné klany, přátelé a známí, už podle průzkumu nejsou v kurzu. Pro polovinu lidí je ideální počet maximálně 30 hostů.

Doporučujeme: SVATBA: Jak ušetřit čas, nervy i finance

Čtvrtina lidí by pak měla ve svůj den nejraději maximálně 50 hostů. Větší množství svatebčanů by dobrovolně volilo pouze 9 % lidí. Na druhé straně v počtu maximálně 10 lidí by se chtělo brát 8 % lidí. A po obřadu jen se svědky touží méně jak 5 %. Určitě z velké části hrají roli finance. Při hostině v restauraci musíte počítat s náklady okolo 1500-2000 Kč na osobu.

Co je hitem? Venkovní obřady

Možná i z důvodu snižujícího se počtu předpokládaných hostů preferují lidé stále více venkovní obřady. Sňatky např. v zámeckých parcích či zahradách by volilo nejvíce lidí (34 %).

"Každým rokem se také zvyšuje počet firem, které se na venkovní obřady a s nimi související specifické požadavky zaměřují," říká Václava Krátká, manažerka jednoho z největších svatebních magazínů v ČR vseprosvatby.cz. Kromě toho jsou stále v kurzu také sňatky v zámku (25 %) a svou skupinu příznivců mají i radnice a úřady (15 %). Za zmínku stojí ještě kostel, ve kterém by si chtělo říct své ano 12 % Čechů. Zajímavé je, že se v kostele chtějí brát i ti, co už jsou rozvedení či čekají rodinu.

Proč se svatba odkládá?

Do jisté míry překvapivým zjištěním je fakt, že téměř polovina lidí považuje za nejčastější důvod odkládání finance.

"Ať už si člověk naplánuje svůj den D jakkoli, vysokým výdajům se prakticky nevyhne. To je i jeden z důvodů, proč je po nabídkách souvisejících se svatbou na slevových serverech takový zájem a proč jsme letos spustili celý svatební speciál plný tipů a inspirace nejen pro budoucí novomanžele," říká Tomáš Bátrla, spoluzakladatel Vykupto.cz.

Svatba je velký finanční závazek. Dobrým načasováním a skvělým plánováním se dá ovšem velmi mnoho peněz ušetřit právě vhodným výběrem nabídek na slevovém portále," dodává Václava Spirovová, Deal manager ze slevového portálu Amplion.cz

Kromě financí vidí lidé příčinu odkládání také v odmítání závazku (27 %). Pětina lidí si pak myslí, že nemá již v dnešní době smysl. Toto přesvědčení je podle průzkumu třetím nejčastěji uváděným důvodem, proč se sňatek odkládá.

Nejlepší dar? Peníze!

Že jsou peníze s dnešní podobou české svatby spojeny pevným svazkem, dokládá i přehled nejoblíbenějších darů. Nejčastěji jsou zmiňovány právě peníze, za které si novomanželé budou moci koupit, co uznají sami za vhodné. Na dalších místech jsou dary z tzv. svatebního seznamu a dary s upomínkovou hodnotou. Často je považována za ideální dar svatební cesta. Koho by také urazila dovolená, že? A do jisté míry stále touží ženich s nevěstou po klasické výbavě do domácnosti, ale i tak by měla vzejít z jejich přání.

"Doporučujeme například třídenní wellness pobyt, jejichž nabídka je na slevových portálech poměrně vysoká, voucher na prodloužený víkend rozhodně neurazí. Nemáte-li odvahu něco zakoupit, peníze vždy vyřeší problém se svatebním darem. Bývá zvykem nechat kolovat svatební střevíček nevěsty, kam se vloží šustící bankovka, obálka vsunutá mezi dary nápaditějších hostů nebo předání peněz ve vhodné dárkové kartě. Možností je spousta, hlavní je, aby váš dar potěšil," doplňuje Václava Spirovová.

Jaká by měla být či byla vaše ideální svatba? Dostali jste nějaký svatební dar, který jste okamžitě někomu darovali nebo jej přesunuli na půdu? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 malých kroků, jak v létě snadno zhubnout

Ideální pro mikádo: Letní účesy krok za krokem

Pozor na sourozeneckou rivalitu: Buďte spravedliví


Portál z proslulého mramoru musel čekat na pražském secesním skvostu na znovuobjevení | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama