reklama

10 malých kroků, jak v létě snadno zhubnout

Máte diet plné zuby? Přesto můžete žít zdravěji a hubnutí přijde jako bonus navíc. Našich 10 kroků je tak snadných, že skoro ani nevšimnete změny. Zato výsledků ano!

Foto: Isifa/Thinkstock

Máte diet plné zuby? Přesto můžete žít zdravěji a hubnutí přijde jako bonus navíc. Našich 10 kroků je tak snadných, že skoro ani nevšimnete změny. Zato výsledků ano!

Studie, zveřejněná v odborné publikaci  Annals of Behavioral Medicine prokázala, že lidé, kteří dokázali udělat jednu malou, ale trvalou změnu ve svém životním stylu, víc zhubli a ozdravěli než ti, kdo na to šli přes klasické omezování kalorií.

Jaké ty kroky jsou? Máte na výběr, čím víc jich  zahrnete do svého režimu, tím budete úspěšnější.

1. Choďte o 5 minut denně víc

Pořiďte si krokoměr - budete překvapení, jak málo toho za den nachodíte. Změňte to!  Léto a dlouhé večery zvou k procházkám. Přidávejte si každý den trošku a hýbejte se denně aspoň 30 minut - ale dodržujte to opravdu každý den. Podle studie tak spálíte o 120 kalorií víc, což za rok představuje o pět kilo tuku méně! V horku choďte plavat.

2. Žijte létem!

Květák, rajčata, fazolky, papriky, cukety - sezónní nabídka si přímo říká o to, abyste ji měli na svém talíři. Hoďte ji na gril, využijete grilovaní mánie a zároveň se zbavíte pocitu, že zelenina je jen pro býložravce. Zdravá a dietní je i po tepelné úpravě

3. Pište si deníček

Věřte tomu, že to funguje, i když se vám do toho nechce. Ničím jiným se člověk tak sám neomezí, než když čte důkazy vlastních prohřešků.  Možná pak přestanete mít pocit, že "vlastně nic nejíte a tloustnete i z vody."

4. Omezte tučná jídla

Patří  obvykle k nejoblíbenějším: čokoláda, zmrzlina, čipsy, hranolky, knedlíky, hamburgery. Pokud si je dopřáváte denně, zkuste zavést napřed jeden den "bez". Dá se to vydržet! Až si zvyknete, přidejte další takový den. Cíl je známý - dojdete až k němu?

5. Využijte televizi

Neobejdete se ani o prázdninách bez pravidelné dávky emocí? Využijte přestávek na reklamy a udělejte pár dřepů, vyběhněte pár pater, zatancujte si na oblíbenou muziku - cokoliv, co vám zrychlí tep. Za běžný dvouhodinový televizní večer tak spálíte o 270 kalorií víc, což už po prázdninách poznáte jako shozená tři kila.

6. Energie už od rána 

V létě se vstává o moc lépe. S ranní energií se pusťte do minirozcvičky - pár dřepů a kliků (i dámských - vestoje o zeď)  vám pomůže vybudovat svaly, které umožňují organismu spalovat víc energie, i když zrovna nic neděláte.  Začněte na pěti opakováních každého cvičení a postupně přidávejte.

7. Zapomeňte na výtah

Dvě až tři minuty chůze po schodech - což odpovídá asi pěti patrům - spálí tolik energie, že dokáže zamezit průměrnému váhovému přírůstku, který dospělí obvykle mají (půl kila až kilo) za rok. Podle studie z Harvardu lidé, kteří za týden vyjdou 70 pater, mají o 18 % nižší  úmrtnost na kardiovaskulární choroby. Zdá se vám to moc? Jsou to jen tři patra 3x denně!!!

8. Vařte si doma

Společné obědy s kolegy z práce, krabičky z donáškové služby, rychlé pizzy - to všechno je hrob  zdravého jídelníčku. Bohužel o moc lepší nejsou ani saláty v restauraci. Ušetříte kalorie i peníze, když si připravíte vlastní domácí verzi krabičkové diety. Ingredience pro zdravé jídlo jsou obvykle hotové za pár minut: zelenina, kuřecí a krůtí maso, kuskus, těstoviny vám ušetří i čas.

9. Naučte se ovládat mlsný jazyk 

Sladkosti, ale i pochoutky typu čipsy a brambůrky fungují na náš mozek podobně jako droga. Čím víc je jíte, tím víc jste na nich závislí. Intenzivní chuť spouští podobné mechanismy jako návykové látky.  Když si je dokážete odepřít, po určité době bude odříkání stále snazší a za čas jim odvyknete úplně.  K oblíbenému chroustání a uždibování  využijte ovoce a zeleninu, třepa s dipem. Je přece léto! Pokud nemůžete odolat, oddělte si malou dávku a další si dejte, teprve když to prostě "fakt nejde vydržet".  Vážně máte tak slabou vůli?

10. Ovoce jezte, ale nepijte!

Módní smoothies, ale i džusy vám sice poskytnou víc vitamínů, ale spolu s nimi taky spoustu cukrů. a to i nedoslazované. V jedné sklenici je o 50% kalorií víc, než v jednom kousku ovoce!. Dejte si raději celý kus ovoce: víc vás zaplní díky obsahu vlákniny  Ale nejen proto: studie prokázaly, že tekuté uhlovodany neumí tolik zasytit. Když žvýkáme, produkujeme sliny (ty fungují i proti zubním kazům!) a ty sdělují  mozku, že má spustit zažívací procesy. Tekutiny to nedokážou, aspoň ne tak rychle.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 rad pro hubnutí, na které se často zapomíná

Tloušťka je nakažlivá. Přenáší ji viry s chřipkou

Jak uzdravit vlasy a pleť, radí lékárník i bylinkářka 

Jelínek: Bilesová měla být hrdinka, sportovci jsou pod tlakem, chodí i výhrůžky smrtí | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama