reklama

Hřib koloděj

Boletus luridus
Hřib koloděj je barevnou stopkovýtrusou houbou z čeledi hřibovitých. Houbaři často nerozlišují mezi hřibem kolodějem a hřibem kovářem, přestože jde o různé druhy. Oba hřiby na řezu výrazně modrají. Proto se také jednotně označují jako modráci.
Lidově se koloděj nazývá také kolář, ryzák, svetlák, sinál, karmazín, súkenák, jedlák nebo počeč.

Vzhled houby

Hřib koloděj má tlustomasý klobouk široký od 5 do 20 cm. Vyskytuje se v mnoha variacích hnědé, olivové, šedé, také okrové, žluté, oranžové až tmavohnědé. Má sametový, jemně ojíněný povrch a kožovitý vzhled. Klobouk je dlouho jemně plstnatý, až ve stáří zcela lysý. Původní polokulovitý tvar se s rozevíráním klobouku postupně mění až na ploše poduškovitý.
Rourky mají žlutou, později žlutozelenou barvu. Poškozením typicky modrají. Drobné póry jsou okrové, častěji oranžové, hnědé až červené.
Třeň je v mládí soudkovitý, později kyjovitý až válcovitý. Pod kloboukem bývá zbarvený do žluta, směrem dolů červená, na bázi je vínový až hnědočervený. Zdobí ho výrazná hnědočervená síťka s protáhlými oky.
Dužina hřibu je bledě žlutá, na řezu modrozelená, posléze se zbarvuje do žlutošedé. Pomačkáním hřib tmavne.
Vřetenovité výtrusy tvoří špinavě žlutý výtrusný prach.

Možné záměny

Hřib koloděj je velmi podobný hřibu kováři. Oba hřiby jsou jedlé a mají obdobnou chuť. Nejenže je nerozlišují houbaři, ale dříve byly tyto hřiby zaměňovány i v houbařských atlasech. Koloděj bývá oproti kováři světlejší. Jednoznačně ho identifikuje síťka na třeni, kterou hřib kovář nemá.
Vzhledově podobný modrákům je i vzácný hřib Quélétův. Stejně tak i vzácný hřib kavkazký, který se někdy označuje jako poddruh koloděje. Hřib kavkazský má barevnou mřížku jen v horní části třeně.
Méně zkušení houbaři mohou hřib koloděj zaměnit i za hřib kříšť, který je nejedlý. Má citrónově žluté póry a po chvíli od ochutnání i nápadně hořkou chuť. Na rozdíl od koloděje upřednostňuje jehličnaté lesy a horské oblasti.
Koloděje může připomínat i jedovatý hřib satan, jeho červená síťka na třeni je však hustá a jemná.

Variety

Hřib koloděj existuje v mnoha varietách a poddruzích, jde například o:
- hřib koloděj červený, hřib koloděj červenohlavý, hřib červenohlavý – má výrazně červený až karmínový klobouk
- hřib koloděj rudomasý, hřib rudomasý – dužina je zbarvena do červena
- hřib koloděj prvosenkový – hřib má prvosenkovitě žlutou barvu, také síťka na třeni je žlutá

Kdy koloděje sbírat?

Hřib koloděj zdobí lesy od května do října. Hojně je k nalezení zejména v létě.

Kde hřib koloděj roste?

Hřib koloděj je teplomilný, v horských oblastech a podhůří ho proto najdeme jen ojediněle. Upřednostňuje listnaté porosty, zejména dubové. Roste také pod buky, břízami, habry, lískami nebo lípami. Neomezuje se jenom na lesy, jeho výskyt je zaznamenaný i na zahradách a v parcích, někde zdobí i hráze rybníků. Jen vzácně lze hřib koloděj najít pod jehličnany (smrky).

Kulinářské využití

Hřib koloděj má jemnou houbovitou vůni a chuť. Dle některých pramenů je za syrova mírně jedovatý, vždy se doporučuje jeho dlouhodobé tepelné zpracování. Po důkladné tepelné úpravě v délce alespoň 30 min. je zcela neškodný. Hřib se však kvůli potenciálním žaludečním potížím nikdy nekombinuje s alkoholem.
Hřib koloděj je možné použít jako ingredienci polévek a omáček. Hodí se k masu, vejcím i těstovinám. V receptech se často uplatňuje spolu se smetanou nebo sladkou paprikou, která podpoří jeho delikátní chuť. Naopak, koloděj se nesmaží jako řízek, doba ke smažení je totiž příliš krátká.

Kolodějová gulášovka – recept

Na 250 g hřibů budeme potřebovat asi 100 g cibule, 2 velké brambory, olej, sůl, pepř, kmín, sladkou a pálivou papriku (dle chuti), 2 lžíce mouky, 4 lžíce oleje a 2 l vývaru.
Očištěné, na kousky nakrájené houby spolu s na jemno nakrájenou cibulí podusíme na oleji. Nakonec přidáme koření, hladkou mouku a zalijeme vývarem, vše důkladně rozšleháme. Spolu s rozkrájenými bramborami vaříme asi 30 min.

Upozornění

Text je informativní, slouží pouze k orientačnímu určení houby. Vzhledem k tomu, že jedlé a jedovaté houby lze v mnoha případech snadno zaměnit, upozorňujeme na nutnost sbíranou houbu bezpečně rozeznat. Vždy sbíráme jen ty houby, které spolehlivě poznáme a které mají většinu charakteristických znaků pro jednoznačnou identifikaci. Provozovatel serveru nenese odpovědnost za případné negativní následky dané mylným určením houby.

reklama
Doporučené recepty
    reklama