reklama

Bítov je romantickým hradem, který se rozkládá na vysoké skále v zákrutě říčky Želetavky, nedaleko od jejího soutoku s Dyjí. Leží asi devět kilometrů od Vranova nad Dyjí, v oblasti tzv. Moravského Švýcarska.

Bítov patří k nejstarším a největším moravským hradům. Mj. se proslavil zbrojnicí nebo sbírkou zvířecích vycpanin, unikátní kolekce vycpaných psů nemá obdoby na celém světě. Hrad svým návštěvníkům nabízí honosný interiér, který zdobí iluzivní barvy a vzácné obrazy německých a rakouských romantiků. K vidění je však také hladomorna nebo mučírna.

Pro návštěvníky je připraveno několik okruhů prohlídek. Romanticky založené duše jistě ocení i přilehlé zahrady a lesopark. K procházce láká lovecká stezka. Obdivovat lze také kouzlo Jezírka lásky nebo načerpat energii u hradní studánky.

Podhradí a původní vesnice Bítov je od roku 1932 pod hladinou Vranovské přehrady, voda pohltila také kapli Svaté trojice a bítovský kostel.

Historie hradu Bítov

První písemná zmínka o Bítově pochází z roku 1061. Původní dřevěné hradiště nahradil v 11. století kamenný hrad, který nám dodnes připomíná břitová západní věž. Hrad byl vystaven k obraně jižní hranice země.
V roce 1277 byl Bítov zařazen mezi královské hrady. Po vymření Přemyslovců se Bítov stal panstvím Bítovských z Lichtenburka, kteří dali vznik hradní kapli Nanebevzetí Panny Marie nebo hradnímu paláci. V 16. století se Bítov dostal do vlastnictví Jankovských z Vlašimi. Tito významní moravští šlechtici hrad rozšířili o hospodářské křídlo, ve kterém nechyběl ani pivovar. Založili také místní zbrojnici. Přestavěli Bítov na barokní opevněný zámek a vetkli mu současný horizontální vzhled.

V 18. století majetek přechází hrabatům z rodu Daunů. Ti zde panovali až do roku 1904, aby Bítovu dali finální novogotickou podobu. Novogotický ráz nacházíme především v interiérech, které zdobí vzácná kolekce iluzivních maleb. Daunové vybudovali severní křídlo s divadelním sálem, také empírovou konírnu nebo skvostný lesopark s poetickými zahradními stavbami.

Posledním soukromým majitelem byl baron Jiří Haas z Haasenfelsu, který panství koupil v roce 1912. Ten zde zřídil zoologickou zahradu a založil sbírku vycpanin, protože chtěl mít svá oblíbená zvířata u sebe i po jejich smrti.

Akce na hradě Bítov

Pro návštěvníky jsou na Bítově celoročně připravovány zajímavé historické a kulturní akce, které ještě prohloubí nevšední atmosféru Bítova.

V červnu tradičně probíhá hradní pouť. Speciální akce se konají na Velikonoce a na Vánoce. Vánoce na hradě Bítov představují speciální prohlídky konané v období adventu, kdy mají návštěvníci možnost navštívit vánočně vyzdobené pokoje a užít si pravou vánoční atmosféru v historickém duchu, třeba i s dobovým občerstvením. Chybět samozřejmě nemohou ani vánoční koledy.

Historická hudba provází i některé prohlídky v hlavní sezóně. Letní návštěvníci se mohou těšit také na historické scénky, noční prohlídky nebo výstavy, které nezřídka oživují pozoruhodný odkaz majestátného hradu.

Kontakty a otevírací doba

Správa státního hradu Bítova, Bítov 671 10
Tel.: +420 515 294 736, +420 515 294 622
E-mail: [email protected]
Web: http://www.hradbitov.cz

Kastelán: Jan Binder
Hrad spravuje: Národní památkový ústav, územní památková správa Kroměříž

Otevírací doba
Duben, říjen
9.00 – 16.00 hod.
pouze soboty, neděle a svátky
Prohlídky každou celou hodinu.

Květen, červen, září
9.00 – 17.00 hod.
denně mimo pondělí (pokud není svátkem)
Prohlídky každých 30 minut.

Červenec, srpen
9.00 – 18.00 hod.
denně mimo pondělí (pokud není svátkem)
Prohlídky každých 10 – 20 minut.
Aktualizováno k: 18.1.2014, zdroj: http://www.hradbitov.cz

Okolí hradu – tipy na výlety

- Rozhledna Rumburak
- Zřícenina Cornštějn
- Zámek Vranov nad Dyjí
- Zámek Jaroměřice nad Rokytnou
- Zámek Uherčice
- Vranovská přehrada
- Přírodní rezervace Doutná skála
- Národní park Podyjí
- Znojmo (rotunda sv. Kateřiny, Svatováclavská kaple, Znojemské podzemí aj.)

Související články

reklama
reklama
reklama