reklama

Chystáte se vybudovat na své zahradě jezírko nebo biotop? Nechte si poradit, co vše je nutné připravit před zakládáním jezírka. Zjistěte na co je třeba si dávat pozor při výběru, a jak s novým jezírkem zacházet. Dodejte své zahradě dokonalý vzhled, doplňte travnatou plochu o vodní plochu jezírek.

Atraktivní zahradní jezírko, rybníček nebo biotop může mít na své zahradě každý. Firmy nabízejí okrasná jezírka nebo koupací jezírka. Jednotlivé druhy se od sebe liší funkcí nebo materiálem ze kterého jsou vyrobená. K dostání jsou zahradní jezírka, koupací jezírka, jezírka pro chov ryb, okrasná jezírka, foliová jezírka, plastová jezírka, betonová jílová a ve finále se do jezírek řadí i veřejná přírodní koupaliště.

Přírodní jezírka

Pokud se chystáte na zahradě založit zahradní jezírko, je nutné zvážit, kam ho umístíte. Zahradní jezírka se nehodí doprostřed volné plochy a dále je nutné akceptovat vodu, která se ráda drží v nejnižším místě vaší zahrady. Určitě byste pro přirozenost měli zvolit nepravidelný tvar a hustý porost kolem obvodu. Zahradní jezírko se přirozeně čistí vhodnou hloubkou a zvolenými rostlinami či rybami. Pro lepší účinek je dobré zvolit čerpadla a filtry, které pomáhají přežít rybám.

Koupací jezírka

Pokud máte v plánu vytvořit na zahradě jezírko, ve kterém se budete i koupat, je postup odlišný od běžného jezírka. Plocha koupacího jezírka by měla být alespoň 30 metrů čtverečních. Alespoň třetina této plochy musí dosahovat hloubky až 2 metru. Koupací jezírko spojuje relaxaci a přírodu v pohodlí domova. Voda se udržuje bez technických prostředků.

Při budování musí být plocha na koupání stejně velká jako plocha osázená rostlinami a živočichy. Celé jezírko vám ozvláštní vodopády, potůčky nebo fontány.

Jak pečovat o ryby v jezírku

Jezírko pro chov ryb má určité vlastnosti. Ryby do jezírka mohou až po několika měsících, kdy si rybníček udělá svou biologickou rovnováhu. Do jezírka mohou jen zdravé ryby. Ryby v jezírku si najdou svou potravu, ale pokud chováte více ryb, je nutné je krmit speciálním krmivem v období, kdy voda přesahuje 10 - 12 stupňů celsia. Krmte je jednou denně. Nejprve dávejte málo potravy. Zbytečně velké množství potravy klesá na dno a způsobuje nečistoty.

Během celého roku musíte udržovat optimální kvalitu vody a dodávat rybám dostatek kyslíku. V zimě nesmíte nechat povrch rybníku zamrznout.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama