Lentinula edodes
Houževnatec jedlý, známý také jako shii-take nebo šiitake, je dřevokaznou stopkovýtrusou houbou z čeledi špičkovitých. Tato houba se nesbírá, ve volné přírodě ji totiž nenajdete. Přesto je již po tisíce let nedílnou součástí tradiční čínské medicíny. Od pradávna se pěstuje jako královna hub. Využívá se však nejenom pro své léčivé vlastnosti. Představuje také oblíbenou kulinářskou pochoutku asijské kuchyně.
Popis houby
Houževnatec jedlý se skládá jako klasická stopkovýtrusá houba z klobouku a třeně. Klobouk dorůstá do průměru 5 – 15 cm. Je nepravidelně zbarvený v různých odstínech hnědé, často s kaštanovým nádechem. Střed klobouku bývá tmavší. Pokožka klobouku je pokryta jemnými šupinkami, často bývá i nepravidelně rozpraskaná. Okraj klobouku je u mladých plodnic podvinutý.
Lupeny houby jsou krémové, v dospělosti narůžovělé. Jsou poseté tmavšími skvrnami.
Dužina houby je pevná, má bílou barvu. Nese lahodné houbové aroma.
Pěstování houby
Houževnatec jedlý se v Japonsku nazývá šiitake. Tento název se zažil po celém světě. Málokdo však ví, co znamená. Pochází ze slova „take“ s významem „houba“ a „šii“, které je označením pro strom Passania Castanopsis z čeledi bukovitých. Do češtiny by se tak dal název šiitake přeložit jako „houba žijící na buku“. Houževnatci se proto říká také dubový žampion.
V divoké přírodě se houževnatec nevyskytuje vůbec, vždy se pěstuje.
Houževnatec jedlý se vysazuje na tzv. klátách. Jde o delší, užší dřevěné špalky z čerstvě poražených stromů (buky, dubry, habry). Špalky se očkují prostřednictvím vyvrtaných otvorů. Alternativou je i výsadba na obohacené piliny dřeva nebo drcenou slámu. Sklizeň houby se odvíjí od podmínek, ve kterých roste. Záleží na světlu, teplotě a dostatečné vzdušné vlhkosti. Není závislá na ročním období, při zajištění vhodných podmínek se dá sklízet po celý rok. I proto se šiitake označuje také jako „houba, která neustále roste“.
Svůj původ má houževnatec jedlý ve východní Asii. V Číně má jeho pěstování tisíciletou tradici. Čína spolu s Japonskem také patří k největším producentům šiitake na světě. Jen 20 % produkce se však konzumuje přímo jako čerstvá houba. Celých 80 % produkce houby šiitake se suší. Připravují se z ní i nejrůznější doplňky stravy.
Léčivé vlastnosti
Šiitake je zdrojem minerálních látek (draslíku, zinku aj.), vitamínů B1, B2, B12, provitamínu D (ergosterolu) a několika desítek druhů enzymů. Obsahuje také vysoký podíl proteinů, organické kyseliny, sedm z osmi vzácných esenciálních aminokyselin nebo peptidy.
Léčivé vlastnosti jsou přisuzovány i antibakteriálnímu lenthioninu či alkaloidu eritadeninu, který příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi. Houba je oceňována také pro obsah polysacharidů – betaglukanů a dalších glukanových sloučenin, nazývaných souhrnně lentinan.
- houževnatec povzbuzuje činnost imunitního systému
- působí antibakteriálně a protivirově
- reguluje hladinu cholesterolu v krvi
- příznivě působí na krevní tlak
- podporuje činnost střev a vylučování
- pomáhá při arterioskleróze, osteoporóze a revmatických chorobách
- slouží jako prevence rakoviny a civilizačních chorob
- má antioxidační vlastnosti
Kulinářské využití
Šiitake najdeme v receptech orientální kuchyně, ale kořeněná chuť houby zapadne i do té evropské. V houbových pokrmech poslouží podobně jako hlíva ústřičná nebo žampion. Má jen nízkou energetickou hodnotu, avšak je zdrojem mnoha prospěšných látek. Může výhodně nahradit maso. Dá se přidávat do omáček či polévek, lze ji připravovat jako řízek, také zapékat, grilovat, dusit nebo udit.
Vegetariánská omáčka z šiitake – recept
Na 50 g sušených hub šiitake bude třeba 1 cibule, 1 menší cuketa, lžíce sójové omáčky, mletý kmín, pepř a sůl.
Sušené houby nejdříve necháme nabobtnat alespoň 2 hodiny ve vodě. Poté je pokrájíme, abychom je vložili na pánev k dozlatova osmahlé, najemno nakrájené cibulce. Krátce orestujeme, posypeme kořením, přidáme sójovou omáčku a zalijeme nálevem z hub. Do směsi vmícháme i nastrouhanou loupanou cuketu a vše necháme dusit asi 15 min.
Podáváme s rýží, těstovinami nebo čerstvým pečivem.
Upozornění
Text je informativní, slouží pouze k orientačnímu určení houby. Vzhledem k tomu, že jedlé a jedovaté houby lze v mnoha případech snadno zaměnit, upozorňujeme na nutnost sbíranou houbu bezpečně rozeznat. Vždy sbíráme jen ty houby, které spolehlivě poznáme a které mají většinu charakteristických znaků pro jednoznačnou identifikaci. Provozovatel serveru nenese odpovědnost za případné negativní následky dané mylným určením houby.