reklama

Fritéza Tefal ActiFry: Skutečně stačí lžička oleje?

Pojďte s námi otestovat fritézu Tefal ActiFry Family na jednu lžičku oleje. Uspěje?

Foto: tefal.cz

Je vůbec možné připravit hranolky, domácí brambůrky, smažený sýr či květák zdravěji? Rozhodli jsme se, že vyzkoušíme kuchyňského pomocníka, kterému pro uvaření těchto "dobrůtek" stačí jen lžička oleje. Redakčním testem prošla fritéza Tefal ActiFry Family.

Zajímalo nás, zda budou suroviny dostatečně křupavé, kolik času přípravou pokrmů strávíme a lze elektrického pomocníka využít i jinak? Už na první pohled je na přístroji vidět, že půjde spíše o malou horkovzdušnou troubu či moderní "remosku". Hned na začátek tleskáme za jednoduché ovládání a manipulaci. Nejste-li příznivci návodů, s touto "fritézou" se skamarádíte už za pár minut. Jak si v našem testu vedla?

Rodinné vaření

Někteří z nás se s podobnou vychytávkou setkali poprvé, proto jen pronesli, že jde o velký přístroj, který bude zabírat místo. Ale ti, co fritování na jednu lžičku znají, dobře vědí, co je jeho předností. U modelu Family je vnitřní nádoba podstatně větší, připravíte v ní až 1,5 kg hranolek. "Já nejvíce oceňuji vyšší boky pečící nádoby. U menšího modelu jsem nemohla připravovat větší množství omáčky, protože by jinak končila mimo, dnes ve fritéze pohodlně uvařím i pro šestičlennou rodinu," říká čtenářka Edita.

A jak nejlépe otestovat kuchyňského pomocníka? Jde se vařit...

Návod není potřeba

Možná vás překvapí, že se uvnitř krabice ukrývá jen elektrický kabel, samotná nádoba, knížka s návodem i recepty. Při "rozbalovací fázi" byla kolegyně Jana celkem zklamaná, protože svůj přístroj koupila v Německu. Součástí balení měla velkou knihu receptů, zde najdete pouze tenký sešit s pár dobrotami. Zapátrali jsme a přímo na stránkách Tefal.cz objevili celou online kuchařku pro tento typ fritézy. Uvaříte si podle ní omáčky, masové směsi, exotické pokrmy či případně dezerty.

Návod budete potřebovat jen pro začátek, ale ne proto, že byste fritézu nedokázali zapnout, ale z důvodu, že se v něm nachází "tahák", který upřesňuje dobu přípravy zvolené potraviny. Dále je dobré si projít pár stránek na začátku sešítku s recepty, kde je uvedené, jaké potraviny vybírat a jak s nimi zacházet, aby byl výsledek vaření co nejlepší.

Displej je poněkud hůře čitelný, ale když je jídlo připravené, přístroj na vás pípne, abyste věděli, že je hotovo. Fritéza ActiFry se zapíná jedním tlačítkem, následně si předvolbou +,- navolíte minuty a ona se sama zapne. Když během pečení otevřete víko, automaticky se zastaví a počká na opětovné zavření, kdy pokračuje dál v odpočítávání.

Jaké budou hranolky?

Ano, přesně s nimi jsme začali. Co si budeme povídat, občas na ně dostane chuť každý. Ale když už si máme "zahřešit", chceme opravdu dokonalé hranolky, které křupnou, nepoteče z nich olej a budou rovnoměrně zlatavé. Měkké a nedopečené kousky v takové chvíli tolerovat nebudeme!

Doporučujeme: První kuchyň: 14 věcí, které by v ní neměly chybět

Nejprve jsme vyzkoušeli mražené hranolky. Z výsledku jsme poněkud rozmrzelí. Měli jsme dva balíčky stejně velkých hranolek od různých výrobců. První byly výborné, druhé za stejnou dobu vysušené a bledé. Jeden kilogram se smažil 27 minut a bez oleje.

Domácí hranolky dopadly mnohem lépe. Kdo je zvyklý si je připravovat v troubě, jistě ocení, že díky metličce, která nakrájené kousky neustále míchá, jsou stejnoměrně opečené a křupavé. Na celé pečení stačila jedna lžička oleje. Zde v porovnání zdravá fritéza Tefal ActiFry Family a běžná trouba vede Tefal 1:0. A co domácí brambůrky? Ty se bez oleje v pánvi či klasickém fritovacím hrnci neobejdou. Jednotlivé plátky brambor se v ActiFry přilepily k sobě. Takže kousky, které zůstaly samostatně, byly černé a zbytek se spojil v jednu uvařenou kouli. Ale samotný výrobce uvádí, že na výběru surovin záleží, třeba jsme měli jen špatně zvolený druh brambor.

TIP REDAKCE: Budete-li domácí hranolky připravovat s kořením, rozmíchejte ho v oleji, nebo v nich obalte samotné kousky brambor. Když jej přidáte do přístroje později, horký vzduch vám jemné koření rozežene do stran mimo fritovací nádobu.

Vaříme oběd pro celou rodinu

"Já ActiFry používám na klasická jídla. Nejlepší jsou masové směsi a rizota, tzv. jídla z jedné pánve jsou dokonalá, šťavnatá a nemám zbytečné nádobí," píše své zkušenosti čtenářka Blanka. My jsme zkusili připravit vepřovou panenku Stroganoff. Jídlo bylo hotové za 7 minut, jen se musel předem v nádobě nahřát olej, pak osmahnout cibulku, přidat okořeněné maso, opět chvíli prohřát a následně zalít smetanou a dovařit. Úplně stejně (i rychleji) byste jídlo uvařili na pánvi.

K tomu jsme vybrali domácí hranolky, jenže jejich příprava trvá 40 minut, do té doby nám maso úplně vystydlo a museli jsme ho přihřívat v hrnci. Kompletní menu v jednom přístroji je tedy poněkud složitější, ale existuje řešení. Tefal prodává i model ActiFry 2v1 (6499 Kč), který má jedno patro navíc. Připravíte maso i přílohu naráz.

"Naučila jsem se v něm připravovat dětem přesnídávky a kaše, které jim chutnají víc, než když je klasicky vařím v hrnci. Zelenina si ponechá svoji přirozenou barvu a chuť," doplňuje své zkušenosti čtenářka Ivana. Pokud tedy máte velkou kuchyň a vejde se vám na linku další pomocník, pár oblíbených jídel si v něm jistě připravíte.

Není čas na umývání

"Já sice takovým vychytávkám moc neholduji, ale fritéza je příjemná v tom, že se skládá vlastně jen z několika dílů, které jdou vložit do myčky," popisuje svoji zkušenost kolegyně Jana. Ani ruční mytí není složité. Povrch samotné nádoby otřete vlhkým hadříkem, ale s lopatkou může být trochu problém. Škrob z brambor se na špičku dokonale připeče a musí se nechat odmočit.

Pojďme si ujasnit pojmy. Ano či ne?

Na závěr bychom si rádi ujasnili jednu věc. Nelze hovořit o fritéze. Jde spíše o "horkovzdušný hrnec", který dokáže zastoupit klasické hrnce či troubu, ale osmažit si řízek či obalovaný květák se vám podaří jen v případě, že si koupíte mražený polotovar, který je předpřipravený.

Dále je nutné si na jídlo počkat, opravdu celá příprava trvá poměrně hodně dlouho, protože nelze nastavit výši teploty, ta je po celou dobu konstantní. Většinu pokrmů si připravíte na jedné lžičce, ale nutno dodat, že jde o lžičku, která je přibalená k "fritéze", ve skutečnosti jde o množství asi dvou polévkových lžic, což už tak málo není. Klasickou pánev stačí jen lehce potřít nebo jídlo připravit zcela bez oleje.

Náš tip: Jak vyřešit malou kuchyň? Podívejte se na tři realizace

Tefal ActiFry Family se podle nás hodí na chatu nebo jako doplněk do kuchyně (5 499 Kč) pro mladé páry, které nemají dostatek peněz, aby si zvlášť koupili troubu, plotnu či fritovací hrnec. Ocení jej i matky s malými dětmi. Nemusí stát u pánvičky a hlídat jídlo. Navíc dětem dají tolik milované hranolky ve zdravější podobě. V takovém případě si umíme představit, že Tefal ActiFry Family zapadne do domácnosti.

Jaké zkušenosti máte s fritézou ActiFry Family vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 letních jídel do krabičky: Jen ohřejete!

Jdete se koupat? Pozor dejte i na tropickou nemoc

5 malých ďáblů: Nejstrašnější děti historie.

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama