reklama
  • Wiki
  • Flat coated retriever

Flat coated retriever je lovecký pes s vrozenou láskou k práci a velkou dávkou energie. Jeho přátelská povaha z něj dělá skvělého rodinného společníka. Je učenlivý a inteligentní. Typickým znakem tohoto plemene je stále se vrtící ocas, který je odrazem jeho optimistické povahy.

Vzhled plemene

Svou výškou se řadí mezi středně velká plemena. Pes dorůstá výšky v kohoutku mezi 59-61cm a fena mezi 55-59cm. Hmotnost psa 27–36kg. Fena váží mezi 25-32kg. Hlavu tvoří dlouhá lebka se silnými čelistmi. Zuby mají dokonalý nůžkový skus. Oči jsou středně velké s inteligentním výrazem. Barva je tmavě hnědá nebo oříšková. Uši jsou malé, přiléhající ke stranám hlavy. Tlapky jsou kulaté a silné, se silnými polštářky. Ocas je rovný, krátký a zvesela nesený.
Srst je polodlouhá, hustá a jemná. Na končetinách a ocase jsou výrazné prapory srsti. Barva srsti je černá nebo játrová.
Toto plemeno se dožívá v průměru 9 – 13let.

Povaha

Flat má pohodovou povahu, kterou ocení rodiny s dětmi, k nimž má krásný vztah. Do tří let překypuje energii, poté se většinou zklidní. Miluje práci ve vodě. Bez problému vychází s ostatními zvířaty. Je to stále veselý a oddaný psí společník.

Flat coated retrívr - charakteristické rysy

- přátelský
- inteligentní
- energický
- pracovitý

Výchova a péče o psa

Flat je velice inteligentní a učenlivý. Má tendenci být trochu tvrdohlavý a povely si plnit jak se mu zachce. Potřebuje k sobě laskavého majitele, který ho jasně ale něžně povede. Miluje pohyb, aport z vody, dlouhé procházky. Věnovat se společně můžete agility či loveckému výcviku. Tento pes hlavně potřebuje pro svůj šťastný život pracovat a být se svou smečkou. Uplatní se také v canisterapii nebo jako vodící pes.
Toto plemeno má tzv. samočisticí srst, která potřebuje jednou týdně pročesat. Toto plemeno často trpí dysplazií kyčelních kloubů. Visící uši mohou být více náchylné k infekci. Uši se proto musí kontrolovat a čistit.
U flatů se z hlediska zdravotních problémů vyskytuje často rakovina a také dysplazie kyčelních kloubů. Jinak nemají dispozice k dalším vážným chorobám jako jiná plemena.
Štěnátko s PP pořídíte za cenu okolo 10 000,-Kč. I zde se vyplatí pořídit svého nového člena rodiny s průkazem původu. Budete mít tak větší šanci, že vás pes bude zdravý.

Chov

FCI řadí toto plemeno do skupiny VIII. retrívři, slídiči, vodní psi, sekce 1 – retrívři, pracovní zkouškou. Přehled chovných stanic naleznete na stránkách KCHLS retriver.cz.

Historie plemene

Kolébkou flata je Anglie. Byl vyšlechtěn k lovu. Jeho předností je ochota k práci a jemný stisk spolu s láskou k přinášení. V roce 1898 bylo toto plemeno oficiálně uznáno. V roce 1990 se toto plemeno dostalo také do ČR.

Podobná plemena

- Zlatý retrívr
- Labradorský retrívr
- Chesapeake Bay retrívr
- Kudrnatý retrívr
- Kanadský retrívr

Související články

reklama
reklama
reklama