reklama
  • Wiki
  • Zlatý retrívr

Zlatý retrívr patří mezi 10 nejoblíbenějších psích plemen po celém světě. Ideální společník pro rodinnou pohodu nebo lov v přírodě. Vlídná povaha a chuť pracovat jsou poznávací znaky tohoto plemene. Mezinárodní kynologická federace FCI plemeno zařazuje do skupiny retrívři, slídiči, vodní psi. Z hlediska využití patří mezi lovecká plemena.

Vzhled plemene

Svou výškou se řadí mezi středně velká plemena. Pes dorůstá výšky v kohoutku mezi 56-61cm a fena mezi 51-56cm. Hmotnost psa je 30 - 35kg, fena váží 25 - 30kg. Trup zlatého retrívra je formovaný pro hladký a volný pohyb. To z něj činí ideálního psa pro lovecké využití. Hlavu tvoří široká lebka a silný široký čenich. Ten je tmavě černý. Světlý může být během zimy nebo s přibývajícím věkem pejska. Oči má tmavě hnědé s laskavým výrazem. Uši jsou středně velké, zavěšené ve výšce očí. Tlapky jsou kočičí, opřené o tlusté polštářky. Ocas je středně dlouhý, na spodní straně s delší srstí. Srst má dvojitou, hladkou nebo jemně zvlněnou, s hustou podsadou zabraňující vodě proniknout až na kůži. Barva srsti se pohybuje od všech odstínů krémové a zlaté.
Toto plemeno se dožívá v průměru 13 - 15let.

Povaha

Zlatý retrívr je přátelský pes. Tato jeho povaha je často vidět z jeho psího úsměvu" - pootevřená tlama a částečně vyplazený jazyk. Je to jemný a citlivý rodinný společník s velmi pozitivním vztahem k dětem. Mezi základní povahový rys také patří jeho nepotlačitelná touha nosit cokoliv, od ponožek po mrtvou zvěř. Je to zapřísáhlý milovník vody, žádnou bažinatou kaluž nebo potok nemůže přejít bez řádného prozkoumání. Stále potřebuje podněty k duchovní činnosti, nové povely, hry, dlouhé procházky, objevování. Pes trpí v případě, že je dlouhou dobu sám a nikdo se mu nevěnuje.

Zlatý retrívr - charakteristické rysy

- společenský, přátelský, oddaný
- inteligentní, učenlivý, pracovitý
- aktivní, plavec, přinašeč
- poslušný, spolupracující

Výchova a péče o psa

Zlatý retrívr patří mezi plemena s nejlepšími předpoklady k výcviku. Na povely velice dobře reagují a svým majitelům jsou zcela oddáni. S neobyčejnou ochotou se učí novým věcem, rychle a trvale. Klidný, avšak důsledný přístup k výcviku provázený odměnami, přinese brzy své výsledky. Pozor si majitel musí dávat na majetnický sklon zlatého retrívra. Od začátku učte psa, že hračky a potrava patří vám. Předejdete tak vytvoření si majetnických vztahů k daným věcem. Zlatého retrívra ničí pocit samoty a opuštění. Vhodný výcvik a hračky ochrání váš majetek a sousedy od nežádoucího chování. Pes je taký vhodný pro canisterapii a také jako vodící pes.
Součástí každodenního života je péče o srst. Zlatý retrívr má středně dlouhou srst, kterou je nutné pravidelně kartáčovat, odstraňovat od bodláků získaných na procházce či odstraňovat následky probádaných bahnitých kaluží. Koupání a šampón ve sprše či vaně pejska nerozveselí. Připravte si proto hodně pamlsků. Je vhodné stříhat chloupky mezi polštářky na tlapkách, kde se lepí bláto a sníh. Ty poté pejskovi ztěžují pohyb. V létě je dobré psa nechat odborně ostříhat, lépe pak bude snášet horké počasí. Toto plemeno často trpí dysplazií kyčelních kloubů. Do jednoho roku psa nesmí chovatel přetěžovat! Chůze do schodů, skákání přes překážky, dlouhé pochody, to vše musí majitel odložit a psa důsledně hlídat. Vhodné jsou speciální granule nebo doplňky pro správnou funkci kloubů a pohybového aparátu zvířete. Visící uši mohou být více náchylné k infekci. Uši se proto musí kontrolovat a čistit.

Chov

V České republice nalezneme celkem 518 chovatelských stanic. Přehled je k dispozici na stránkách KCHLS. Další informace jsou k dispozici také na stránkách Retrievr Klub CZ.

Historie plemene

První vrh zlatého retrívra se datuje na rok 1868 ve Skotsku. Lord Tweedmout použil k vyšlechtění žlutého retrívra a dnes již neexistujícího tweedového vodního španěla. Lord Tweedmout započal éru liniové plemenitby. Zlatý retrívr se začal šířit mezi viktoriánskou šlechtu a tam zůstal do počátku dvacátého století. Po světě se toto plemeno rozšířilo ve 30. letech. Dnešní zlatý retrívr se velmi podobá svým předkům jak vzhledem, tak povahou. Šlechtěním byly rozvíjeny především pracovitost a půvab.

Podobná plemena

- Flat - Coated retrívr
- Labradorský retrívr
- Chesapeake Bay retrívr
- Kudrnatý retrívr
- Kanadský retrívr

Související články

reklama
reklama
reklama