reklama
  • Wiki
  • Labradorský retrívr

Labradorský retrívr patří do skupiny retrívrů. Pro svou všestrannost je labrador mezi retrívry nejznámější a nejrozšířenější. V poslední době velice populární díky své široké škále uplatnění. Nejčastěji se využívá jako průvodce nevidomých a jinak postižených, nebo jako pracovní pes celní služby, policie, armády, kdy hledá drogy a výbušniny. Také pracuje v záchranných družstvech, hledá oběti po zemětřesení a v lavinách. Bývá také skvělý vodní záchranář.

Vzhled plemene

Labradorský retrívr má mohutnou stavbu těla - silný hrudník a širokou lebku. Pes dorůstá výšky v kohoutku mezi 56-57cm a fena mezi 54-56cm. Průměrná hmotnost 35-34kg. Mají krátkou, lesklou, hustou a poměrně tvrdou srst, nejčastěji černou a žlutou, vzácněji potom čokoládově hnědou. Oči má střední velikosti, hnědé nebo lískové. Uši vidíme svěšené spíše dozadu a přiléhající k hlavě. Ocas je hustě osrstěný, v základu širší a ke konečku se rovnoměrně zužuje. Tlapy má okrouhlé s dobře vyvinutými polštářky.

Povaha

Je to pes velmi přátelský nejen k lidem ale také k ostatním psům. Rád si hraje a aportuje téměř vše, co se mu hodí. Je to velký milovník vody a neprojde kolem žádné louže bez toho, aby jí detailně neprozkoumal. Velmi inteligentní, pracovitý, nekonfliktní, odvážný a vytrvalý pes. Má výborný čich a skvělé plavecké schopnosti. Díky svým vlastnostem se z něj stává pes s velmi širokou škálou uplatnění, jak jste mohli číst výše.
Hůře snáší vyšší teploty. Pokud je venku více než 20°C, může mít problém v takovém horku pracovat a jeho výkonnost klesne i na polovinu. Pak si musí odpočinout ve stínu.

Labradorský retrívr - charakteristické rysy

- společenský, přátelský
- inteligentní, učenlivý, pracovitý
- aktivní, plavec, aportér
- poslušný, spolupracující

Výchova a péče o psa

Labrador vyniká svou chutí ke spolupráci se svým pánem a snadností výcviku. Nerad bývá sám a je potřeba se mu věnovat. Potřebuje, aby s ním co nejčastěji někdo byl, a nemusí to být přímo jeho pán. Potřebuje nad sebou spíše člověka s přirozenou autoritou. Sice je to ve své podstatě poslušný pes, ale zároveň velmi mlsný s obrovským apetitem, takže si dokážete představit, co bude výsledkem v kombinaci s člověkem, který udělá vše, co mu na očích vidí. Obezita je u těchto psů častý problém.
Péče o srst není náročná, stačí jen jednou týdně kartáčem vyčesat. V období línání častěji. Zvýšenou pozornost by měl člověk dávat na některé časté choroby, jako je Dysplazie kloubů nebo epilepsie a alergie.
Štěnátko labradora si domů můžete přinést po zaplacení částky od 3 000 až po 15 000 Kč. Záleží na tom, zda má pejsek průkaz původu. Bez PP se cena pohybuje mezi 3000 až 5000 Kč. S PP si nový majitel připlatí částku kolem 12 000 - 15 000 Kč. I zde se vyplatí připlatit za pejska s původem původu vzhledem k častým dědičným nemocen spojených s klouby a kyčlemi.

Chov

Labradorský retrívr je razen FCI do 8 kategorie - Slídiči, retrieveři a vodící psi, sekce 1. Retrívři. Informace týkající se chovu naleznete na stránkách retriever-klub.cz.

Historie plemene

Labradorský retrívr, plemeno pocházející z Newfoundlandu (Kanada). Odtud se dostal do Velké Británie a zde labradory také vyšlechtili do dnešní podoby. Původní podoba labradora není známa. K nám se labrador dostal až roku 1971. Jeho láska k vodě se nedá zapřít. Má to jistě souvislost s tím, že jde o původně rybářské plemeno. Tito psi pomáhali tahat rybářům sítě z vody a také velmi dobře aportovali zastřelené kachny a jiné vodní ptáky.

Podobná plemena

- Zlatý retrívr
- Flat coated retrívr
- Dalmatin
- Anglický setr

Související články

reklama
reklama
reklama