reklama

Tipy na dárky ke Dni dětí: Nekupujte už letos sladkosti

První červen tradičně patří dětem. Kde se Mezinárodní den dětí vzal, proč ve světě nemá jednotné datum a jaké dárky letos dětem pořídit? Odpovědi i spoustu inspirace najdete v naší grafice.

Prohlédnout grafiku
Foto: archiv PR

Nedávno jsme oslavili Nový rok a už abychom chystali překvapení dětem k jejich svátku. Mezinárodní den dětí se v Česku a v některých zemích světa tradičně slaví 1. června.

První podnět k založení dne, který by patřil jen dětem, vznikl v Turecku během turecké války za nezávislost v roce 1920. Tehdejší ochránce národních práv prohlásil, že právě děti jsou důležitou součástí při budování nového státu a ustanovil 23. duben jako Den dětí. Ten obyvatelé Turecka slaví dodnes.

První červen jako Mezinárodní den dětí má o něco kratší historii než svátek dětí v Turecku. V roce 1949, v souvislosti s masovým zabíjením dětí v Lidicích (1942) a ve francouzské vesnici Oradour-sur-Glane (1944) vyhlásila Mezinárodní demokratická federace žen na své konferenci v Moskvě Den pro ochranu dětí. Datum svátku bylo ustanoveno na 1. červen, den, který má také historickou souvislost s těžkým osudem mnoha dětí. 

Některé státy datum převzaly a postupně se ze Dne pro ochranu dětí stal Den dětí nebo také Mezinárodní den dětí

Za zmínku stojí ještě další datum, a to 20. listopad, který o pár let později (1954) vyhlásila OSN za Světový den dětí. Valným shromážděním OSN následně bylo všem státům doporučeno, aby dětský svátek oslavovaly jednotně, právě 20. listopadu. Některé státy si datum oslav přesto ponechaly na počátku června, jiné začaly slavit v listopadu. Jsou ale i takové, které slaví v oba termíny. My v Česku jsme zvyklí na oslavy první červnový den.

Čím děti letos překvapit? Inspirujte se v naší grafice.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama