reklama

Den dětí, nebo jak se oficiálně nazývá Mezinárodní Den dětí připadá každý rok na stejné datum. Den dětí se slaví 1. června. Na tento den se děti velmi těší. Dostávají malé dárky a školy pro ně chystají různé společenské a sportovní akce.

Nechte se inspirovat a pozvat na Den dětí. Vaše ratolest jistě ocení, když se s nimi vypravíte do Zoologické zahrady. Většinou mají na 1. července připravený speciální program. Sledujte pozvánky z hradů a zámků, které si připravují na tento den plno středověkých her a dětských dílen.

Celý den má upozornit na práva a potřeby všech dětí na celé zemi. Svátek se proto slaví i v ostatních zemích. V tento den mají hlavní slovo děti.

Oslavu dne dětí navrhla v roce 1949 Mezinárodní demokratická federace žen, Mezinárodní odborové sdružení učitelů a Světová federace demokratické mládeže. Poprvé si oficiálně tento den mohly děti užít 1. června 1950 ve více než 50 zemích celého světa.

Už v roce 1924 přijala Liga národů tzv. ženskou Deklaraci práv dětí. Zde se poprvé objevila skutečnost, že dítě pro svou tělesnou a duševní zralost potřebuje zvláštní záruky, péči a zvláštní právní ochranu před narozením i po něm. O rok později se v Ženevě konala první Světová konference o blahu dětí.

I když byl první oficiální Mezinárodní Den dětí uznán až v roce 1950, už v roce 1834 se redakce tehdejších Kwětů věnuje spolu s Josefem Kajetánem Tylem v jednom čísle jen a jen dětem. V té době se den oslavoval ve formě různých představení a her na půdě školy.

Mezinárodní den dětí má také připomenut, že na světe přetrvává nedostatek potravin a zdravotně nezávadné vody. Důvody kvůli kterým zbytečně každý den umírají děti.

Související články

reklama
reklama
reklama