Mateřství a sexualita k sobě patří. Tanečnice vystupovala i v těhotenství a boří tabu
Umělecký striptýz, který ve světě proslavila performerka Dita Von Teese, tak by se dala jednoduše popsat burleska. Jako prostředek k bourání tabu a zvyšování sebevědomí žen jej vnímá česká tanečnice burlesky Michaela Chejn Peřinová. Pokračovala v ní i během těhotenství.
Michaela Chejn Peřinová burlesku dělá už šest let a vystupuje pod jménem Yassmine de Mortifére. Ve svých show se inspiruje tím, co ji potkává v každodenním životě - starými filmy jako Kleopatra s Elizabeth Taylorovou, oblíbenou hudbou nebo módou.
"Burlesku vnímám spíše jako představení pro ženy než pro muže, chci, aby si uvědomily, že můžou dělat, co chtějí, a že jsou krásné, i když nemají dokonalá těla nebo i když čekají dítě," říká Peřinová, která vystupovala až do šestého měsíce těhotenství.
Jak jste se k burlesce dostala?
Už je to deset let zpátky, co burlesku pozoruju. Dělaly ji moje kamarádky, já jsem v té době chodila na taneční kurzy a s veřejným vystupováním jsem měla zkušenost. A tak když přišla první příležitost, šla jsem do toho.
Kdybych se chtěla stát burleskou, co bych musela umět?
Myslím si, že v tom není až taková věda. Nemusíte mít taneční nebo divadelní vzdělání, důležitá je určitá osobnost, image, charisma, které na pódiu zaujme, to, že si publikum získáte a že vás bude rozpoznávat.
A jaká je ta vaše image?
Vždy se snažím být trochu jiná než ostatní, mám ráda moderně stylizovaná i klasická vystoupení, snažím se vždy o nějaký přesah, aby to nebyla nuda. Ráda při vystoupení pracuji s ohněm, učím se speciální triky, například oheň i polykat.
To zní nebezpečně, spálila jste se někdy?
Ano, pusu a prsty jsem si spálila několikrát, ale už jsem si na to zvykla, patří to k tomu.
Odlišná jste oproti jiným burleskním tanečnicím byla i tím, že jste vystupovala s těhotenským břichem, je to tak?
Ano, s manželem jsme plánovali rodinu, ale pořád jsme to odkládali, protože jsme si říkali, že není ten správný čas. Pak mi ale došlo, že ten správný čas nikdy nebude. Nikdy si nemůžete říct kdy a kde, protože to "pravé" neexistuje, a dokud nezkusíte, jak to dělat, tak stejně nebudete vědět. A já jsem doposud zjistila, že těhotenství a mateřství nemusí být překážka.
Do kolikátého měsíce jste vystupovala?
Vystupovala jsem do šestého měsíce, kdy mi vystupování zatrhla karanténa, jinak jsem měla nasmlouvaná vystoupení až do osmého měsíce, samozřejmě s možným otazníkem. Záleží na každé ženě a těhotenství, ale já se cítila hodně dobře, neměla jsem žádné zdravotní komplikace, a tak nebyl žádný důvod, proč bych to nezvládla.
Jeden by ale asi řekl, že mateřství a sexualita, navíc předváděná na pódiu, k sobě úplně nepatří…
Nahlas to nikdo neřekne, ale spousta lidí si to myslí. Já si ale myslím, že burleska má obecně bořit jakási tabu a toto je další tabu. To, že žena, která je těhotná, už není sexy, takže by neměla ani vystupovat. Já uznávám, že se na to nemusí chtít každý dívat, je to každého věc a názor, ale já bych chtěla, aby si ženy připadaly i v těhotenství sexy a že je to správně a úplně v pořádku.
Není ale burleska spíše pro muže?
Sedmdesát procent našeho publika jsou ženy. Chlapi samozřejmě také rádi chodí a rádi se podívají, ale pro mě je mnohem důležitější kompliment od ženy než od muže. Vlastně jim jakýmsi způsobem ukázat, že můžou cokoliv. I mně samotné burleska změnila vnímání sama sebe a vlastního sebevědomí. To, že se cítíte dobře a neřešíte tolik poznámky ostatních, nebo to, jaká jste. Jednoduše se vyrovnáte se svými mindráky. A v tomhle je burleska krásná, může ji dělat jakákoliv žena s jakoukoliv postavou, já třeba nemám žádná prsa, no a co.
Ale stejně, nebyla jste nervózní, když jste jako těhotná vyšla na pódium?
Já jsem před představením nervózní vždycky, ale ano, měla jsem stres z toho, jak to bude publikum vnímat, zároveň to ale pro mě byla výzva, která mě bavila.
Musela jste nějak uzpůsobit své číslo?
Vystupovala jsem jen s čísly, která měla variabilní kostýmy, a jinak se toho příliš nezměnilo. Musela jsem si hlavně z hlavy vymazat to, že jsem těhotná, a nevnímat právě ty pochybnosti, odpárat to, jak to budou vnímat lidi nebo že bude něco vypadat blbě. Protože často jsou tyto věci jen ve vaší hlavě.
Co na burlesku vlastně říká váš manžel?
Podporuje mě, protože ví, že je to moje velká láska a koníček. Někdy se i divím, že má tolik trpělivosti s mými výmysly.
Teď jsou vaší dceři tři měsíce, kdy se plánujete k burlesce vrátit?
Začala jsem vystupovat už měsíc po porodu, když jsem dostala zakázku pro soukromou událost. Bylo mi dobře, i dcera byla v pořádku, tak nebylo nic proti ničemu. Neplánuji tak ani žádnou pauzu, jen mám teď jiný časový rámec a musím to nějak vybalancovat.
Jak často vlastně vystupujete?
Vystupuji přibližně dvakrát za měsíc i více, nejčastěji v Praze, přičemž se jedná o konkrétní burlesque vystoupení nebo o zakázky například na firemní a kulturní akce. Kromě toho také spoluorganizuji festival, který se bude už popáté konat v Praze i Brně.
Dá se burleskou uživit?
Je to tak půl na půl. I když by se to mohlo zdát jako jednoduchá práce, za jedním číslem je spousta času a úsilí. Kromě burlesky se ještě živím jako modelka, spolupořadatelka burlesque akcí a také ženám fotím portréty a módu.
Yassmine de Mortifére
- Je burlesque performerka působící na české i zahraniční scéně.
- Nedílnou součástí práce je i organizování burlesque akcí, spolu s kolegyněmi se snaží na české scéně otevřít burlesku širšímu publiku a hlavně ženám, které hledají nový směr v životě, zábavu a zdravý přístup k sebe sama.
- Burleska je o kráse, tanci a ženském sebevědomí.
Jedno číslo trvá přibližně pět minut, co vše za ním stojí?
Je to vlastně takové malé divadelní představení, od začátku až do konce. Musíte si vybrat hudbu, vytvořit choreografii, navrhnout a ušít kostýmy, které jsou samozřejmě velmi drahé. Číslo musíte mít přesně načasované, přesně vědět, ve který moment si začnete stahovat rukavičku. Mně například jedno číslo trvá vytvořit a natrénovat i několik měsíců, než jsem spokojená.
Udržujete se nějak v kondici?
Posiluju a zacvičím si i jógu, udržovat se v kondici a pracovat na sobě po této stránce vnímám jako důležitou věc, protože vás to nabíjí a cítíte se pak dobře. Cvičila jsem také v těhotenství, s trenérkou jsem zkonzultovala, co můžu a nemůžu dělat, a až do porodu jsem cvičila alespoň 20 minut denně.
Myslíte si, že to mohlo mít vliv na dobrý průběh těhotenství a porod?
Nejspíš ano, měla jsem snadný a rychlý porod, který trval sedm hodin. Samozřejmě to souvisí všechno se vším, i s tím, jak se cítíte psychicky. Určitě je ale výhoda, když člověk zná své tělo a umí pracovat s dechem, což jsem se například díky cvičení i představení naučila.
Nebudete teď zase bourat další tabu - že jste matka, která se svléká na veřejnosti?
S tímhle názorem jsem se nesetkala, a jestli to někdo tvrdí, tak je to blbost. Za prvé se v burlesce nesvlékáme úplně a za druhé znám spoustu holek, které mají tuto profesi i děti různého věku a zvládají všechno.
Má burleska kromě toho, že se nesvlékáte úplně do naha, nějaká další pravidla?
Nemá, samotná žena i představení mohou být jakékoliv. Právě proto mě burleska tak okouzlila a našla jsem tam sama sebe díky té všestrannosti, kterou v představení využijete, a díky opravdové svobodě sebevyjádření.
Nikdy jste se nestyděla?
Ze začátku trochu ano, ale už roky jsem fotila jako modelka, dokonce akty, takže jsem to zvládla. Tuto nahotu vnímám jako krásnou a nevím, proč bychom se za ni měli stydět. Spíš si pokaždé řeším stres, jestli je všechno v pořádku, jestli vše bude, jak má, a jestli něco nepokazím. I když se to nezdá, být burleskou je také stresující, ale já jsem si řekla, že i když je ten stres náročný, tak mě to baví.