reklama

"Zbývají mi jen čtyři měsíce života." Influencerka si vybudovala slávu na lži

Australance Belle Gibsonové stačilo pár vymyšlených příspěvků na sociálních sítích k tomu, aby vybudovala úspěšné wellness impérium. Na základě tvrzení, že svou rakovinu sama vyléčila pomocí zdravého stravování a alternativních léků, si několik let užívala slávu a peníze.

Influencerka tvrdila, že svou rakovinu vyléčila pomocí zdravého stravování a alternativních léků.
Influencerka tvrdila, že svou rakovinu vyléčila pomocí zdravého stravování a alternativních léků. | Foto: Shutterstock

Devětadvacetiletá Belle Gibsonová se jako australská wellness blogerka proslavila tím, že veřejnosti sdělila smutnou zprávu o tom, že jí byl diagnostikován neoperovatelný nádor na mozku. Její instagramový profil sledovalo více než 300 000 lidí a každý její příspěvek, týkající se zdravotního stavu, byl zaplaven zbožňujícími komentáři od následovníků z celého světa. Jak se ale ukázalo, nic na tom nebyla pravda.

Na začátku svého úspěchu v roce 2013 Australanka v rozhovorech tvrdila, že jí zbývají jen čtyři měsíce života. Údajně jí byly diagnostikovány čtyři druhy rakoviny, které připisovala reakci na vakcínu proti rakovině děložního čípku. Když smutnou zprávu oznámila na svém Instagramu, její fanoušci byli zdrceni. 

Její příběh se ale brzy ukázal jako nekonzistentní. Médiím totiž sdělila, že rakovina jí zasáhla játra a ledviny, tři měsíce předtím na své facebookové stránce zveřejnila informaci, že se jí rakovina rozšířila do mozku, krve, sleziny a dělohy. Několikrát podle zveřejněných zpráv měla podstoupit i operaci srdce. Nikdy však mladá influencerka nebyla schopná doložit svá lékařská tvrzení ani jmenovat lékaře, kteří ji diagnostikovali a léčili. Rovněž neměla ani žádné chirurgické jizvy ze svých údajných operací.

Rakovinu léčila přírodními metodami, byly ale nebezpečné

Předtím, než byla odhalena, prozradila svým fanouškům, že rakovinu "vyléčila" zdravým stravováním a alternativními léky. A nejen to, na svých sociálních sítích propagovala i kontroverznější nebo potenciálně nebezpečné alternativní lékařské postupy, včetně Gersonovy terapie (přírodní léčba, která má aktivovat  mimořádnou schopnost těla léčit samo sebe - pozn. red.), zbrojila proti očkování a konzumovala prý i nepasterizované syrové mléko, přičemž prodej takového mléka k lidské spotřebě je v Austrálii dokonce nezákonný.

V březnu 2015 se odhalilo, že Australanka svým fanouškům falešně tvrdila, že část prodejů ze své knihy receptů a aplikace věnovala na charitu. Obvinění popřela a dál tvrdila, že darovala v přepočtu více než šest milionů korun charitativním organizacím. Ve skutečnosti předala v přepočtu pouze 150 tisíc korun, a to až v době, kdy byla médii propírána. Brzy se novináři začali ptát a zkoumat, zda také neklame o svém zdraví.

Zametení stop: mazala účty i vytvořené aplikace

Jakmile se o celý příběh začala více zajímat média, australská wellness guru začala mazat veškeré příspěvky na sociálních sítích. Nyní jsou její účty na sociálních sítích smazány stejně jako její aplikace The Whole Pantry. 

Na konci dubna 2015 poskytla Gibsonová rozhovor pro The Australian Women's Weekly, ve kterém přiznala, že si všechna svá tvrzení o rakovině vymyslela. Podvod přisuzovala špatné výchově a obvinila svou matku, která se o ni a bratra nestarala. V roce 2017 ji federální soud shledal vinnou ze zavádějícího a klamavého chování a uložil jí pokutu přes osm milionů korun. Úřady nadále pokračují ve snaze získat od ní pokuty, penále a úroky ve výši více než 10 milionů korun.

Celý šokující příběh vzestupu a pádu Belle Gibsonové nedávno připomněl nový dokument BBC Bad Influencer: The Great Insta Con, který zkoumá úpadek jedné z prvních "superinfluencerek" Instagramu - vyprávěný prostřednictvím těch, kteří ji sledovali, zbožňovali a snažili se zrcadlit její životní styl. 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama