reklama

Harry a Meghan nekonzultovali jméno dcery s královnou, tvrdí BBC. Pár to odmítá

Vévoda a vévodkyně ze Sussexu nekonzultovali jméno své novorozené dcery s královnou Alžbětou II., uvedl dnes zdroj z Buckinghamského paláce pro BBC. Meghan Markleová a princ Harry tvrdí opak.

Foto: ČTK

Anonymní zdroj z Buckinghamského paláce BBC sdělil, že se pár královny nezeptal, zda může svou dceru pojmenovat Lilibet. Jedná se přitom o královninu velmi osobní přezdívku, kterou ji oslovovali její nejbližší. Mluvčí Meghan Markleové a prince Harryho však trvá na tom, že by si to pár bez svolení nedovolil. 

Nejmenovaný zdroj tak rozporuje domněnky o tom, že pár volbu jména svého potomka s palácem konzultoval. Verzi, že jméno potomka manželé s královnou řešili, podporoval například deník The Times. 

Totéž tvrdí i mluvčí vévody a vévodkyně ze Sussexu, podle níž byla právě královna první člověk, který se o rozhodnutí Harryho a Meghan dozvěděl. "Vévoda mluvil o oznámení se svou rodinou. Jeho babička byla ve skutečnosti první osoba, které zavolal," řekla.

"Během hovoru vyjádřil naději, že by mohli pojmenovat svou dceru Lilibet na její počest. Kdyby nápad nepodporovala, nikdy by jméno nepoužili," tvrdila mluvčí.

Lilibet královně říkal princ Philip

Lilibet je královnina přezdívka, kterou používal její dědeček král Jiří V. Napodoboval tak mluvu své vnučky, která jako malé dítě nebyla schopna řádně vyslovit jméno Elizabeth. Zdrobnělina se v rodině ujala, krom dědečka tak Alžbětu II. oslovoval mimo jiné její nedávno zesnulý manžel princ Philip

Narození dcery Lilibet Diany Mountbatten-Windsorové oznámili vévoda a vévodkyně ze Sussexu o víkendu. Holčička se narodila minulý pátek v ranních hodinách v nemocnici v Santa Barbaře v Kalifornii. Prostřední jméno Diana jí rodiče vybrali na počest Harryho zesnulé matky lady Diany Spencerové.

Také princezna Charlotte, dcera prince Williama a vévodkyně Catherine, nosí jako jedno ze svých jmen jak jméno Elizabeth, tak i Diana. 

Charles: Je to šťastná novina

Vztahy mezi královskou rodinou a vévodou a vévodkyní ze Sussexu byly v posledních měsících v médiích hojně diskutovány. Hovořilo se o jejich zhoršení v souvislosti s rozhovorem s moderátorkou Oprah Winfreyovou, který odvysílala americká NBC. Pár v něm kritizoval poměry v Buckinghamském paláci a rodinu obvinil mimo jiné z rasismu. 

Princ Harry však tvrdil, že ačkoliv má komplikovaný vztah se svým otcem princem Charlesem, se svou babičkou královnou Alžbětou II. je zadobře a jsou pravidelně ve spojení prostřednictvím videohovoru.

Princ Charles měl však Harryho odstřihnout a přestat mu brát telefonáty od doby, co se loni vzdal své role v královské rodině. Charles však označil narození Lilibet Diany za "velmi šťastnou novinu". 

Nekonečná řada českých umělců. Dostavba katedrály sv. Víta trvala dlouhá staletí | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama