Melaleuca alternifolia
Čeleď: myrtovité
Jako čajovník australský se nesprávně označuje rostlina s botanickým názvem kajeput střídavolistý. Jde o strom keřovitého růstu, který je australským endemitem.
Kajeput střídavolistý je v současnosti známý po celém světě především jako zdroj vonné silice označované Tea Tree Oil. Vyrábí se destilací listů kajeputu a vyniká mimořádnými antiseptickými, antibakteriálními a fungicidními účinky.
Zatímco australští domorodci kajeput užívají v lidové medicíně již od pradávna, do Evropy se dostal až v 18. století. Rostlinu údajně na své výpravě objevil slavný mořeplavec kapitán James Cook. Léčivé vlastnosti oleje z listů kajeputu byly vědecky potvrzeny až počátkem 20. století. Jeho působení mnohonásobně překonalo do té doby užívané dezinfekční prostředky.
Popis rostliny
Kajeput střídavolistý je stálezelenou dřevinou s výškou asi 5 m. Je hustě porostlý sytě zelenými, krátce řapíkatými listy čárkovitého tvaru. Nebývají větší než 2 – 5 cm, jsou celokrajné. V úžlabí listů vyrůstají stopkatá květenství. Jde o husté klasy bělostných kvítků. Bělavá nebo krémová je také kůra stromu.
Latinské jméno rostliny melaleuca odkazuje na bílou barvu kůry a květů. Z řeckých slov „melas“ a „leucos“ se překládá jako „černo-bílý“. Černý je kmen kajeputu, který bílá kůra papírového vzhledu zahaluje.
Jako čajovník se kajeput údajně označuje kvůli svému tvaru. Silueta dřeviny totiž připomíná písmeno T. Tea tree (z angličtiny „čajový strom“) má být zkomoleninou výrazu T-Tree (v překladu „strom ve tvaru T“, v angličtině čteno stejně jako „Tea tree“).
Pěstování
Kajeput střídavolistý přirozeně osídluje bažinaté oblasti australského Nového Jižního Walesu. S rostoucí poptávkou po oleji z listů rostliny v 80. letech se začal komerčně pěstovat na plantážích. Vonný antiseptický olej je vysoce koncentrovaný. Pro jeden litr čistého oleje je třeba asi tuna listů rostliny.
Kajeput je dominantním druhem, australští pěstitelé ovcí ho dokonce považují za plevel. Jde o houževnatý strom, který obstojí i v nepříznivých klimatických podmínkách. Dá se proto pěstovat také v Česku.
Kajeput střídavolistý, nesprávně čajovník australský, není mrazuvzdorný. U nás se proto v létě pěstuje venku a v zimě schovává do chladného skleníku. Potřebuje dostatek vláhy a světla. Snese přímé slunce, ale i polostín. Bude mu vyhovovat kyselejší substrát. Množí se semeny nebo řízky.
Tea Tree Oil v domácí lékárničce
Tea Tree Oil (TTO) je čistou vonnou silicí kajeputu s výraznou svěží kafrovitou vůní. Čirý až nažloutlý olej je složen asi ze stovky různých látek, nejvýznamnější je podíl terpinenu a cineolu.
Olej z kajeputu byl součástí lékárničky vojáků za 2. světové války. Dnes má své výsadní místo v každé domácí lékárničce jako přírodní prostředek k ošetření drobných kožních poranění nebo třeba hmyzích štípanců. Dezinfikuje, přitom nedráždí pokožku, je protizánětlivý a hojivý. Čistá silice se však užívá pouze lokálně. Kvůli vysoké koncentraci účinných látek a možným negativním reakcím se běžně ředí.
Aromaterapie zná TTO jako povzbuzující vůni vhodnou při únavě a vyčerpání.
Tea Tree Oil se využívá i v kosmetické péči o pokožku. Pomáhá léčit kožní onemocnění nebo akné. Pro své antimykotické vlastnosti se uplatňuje proti kožním plísním. Jsou mu přisuzovány také antivirové vlastnosti, takže dokáže pomoci proti oparům.
V neposlední řadě je čajovník užitečný při kašli a nachlazení, kdy se inhaluje. Jako kloktadlo poslouží při aftech nebo paradentóze.
TTO působí proti vnitřním i vnějším parazitům. Představuje účinný přírodní repelent. Jakkoli je neškodný pro člověka, pro některá zvířata, zejména kočky, je nebezpečný. Rozhodně nedoporučujeme ani jeho vnitřní užití.