reklama
 

Zelený panelák: Chcete ho mít na sídlišti?

Umíte si to představit? Že by česká, nudná sídliště ožila tu zelenými, tu modrými, tu červenými paneláky? A ještě se v nich báječně žilo?

Foto: Profimedia.cz

Umíte si to představit? Že by česká, nudná sídliště ožila tu zelenými, tu modrými, tu červenými paneláky? A ještě se v nich báječně žilo?

Před několika dny se ve světových fotobankách objevil set fotografií zvláštní zelené budovy, postavené uprostřed tuctového sídliště. Jde o počin šíleného architekta, nebo je to "jen" další snaha o zjemnění šedi panelákového sídliště a přiblížení se k přírodě? Alespoň pocitově?

Odpověď zní: Ano!

Unikátní zelený panelák se jmenuje 123 Social Green Housing a stojí v samotném centru Madridu, ve čtvrti Vallecas. Obyvatelům okolních domů nabízí pocit svěžesti a sounáležitosti s přírodou a venkovem, byť v bezprostředním okolí budovy se táhne čtyřproudová komunikace. Nájemníkům pak bydlení v ultra moderní a energeticky úsporné budově. Její fasádu tvoří podlouhlé vertikální polykarbonátové panely ve třech odstínech zelené připomínající jakousi bambusovou džungli.

Čtěte také: Domek na vsi vyměnila za panelák: Jsem tu šťastná!

Autoři projektu uvádějí, že panely mohou a budou měnit barvu v závislosti na denním světle a dopadu slunečních paprsků, tak jako mění barvy kůže chameleon.

Design a energetická úspora!

Rozhodujícím faktorem pro použití těchto polykarbonátových desek byla jednoznačně energetická úspora. Panely jsou 40 milimetrů silné, uvnitř dělené sedmi příčkami na šest vzduchových komor, široké půl metru, různé délky, samozřejmostí je ochrana před UV zářením. Záruka na materiál je 10 let.

Všech 369 okenních rámů je zhotoveno z hliníku, v šesti rozdílných variacích. Výplně jsou rovněž z polykarbonátu, díky čemuž jsou okna 10-12x lehčí než klasická skleněná. Budova nabízí 123 apartmánů přístupných z ocelových schodišť koncipovaných jako pavlače uprostřed bloku. Do budovy vedou dva samostatné vchody, jimiž projdete do centrální a dostatečně prostorné haly, odkud už můžete stoupat po schodištích nahoru, do jednotlivých apartmánů.

Jak by se vám líbilo mít na českých sídlištích podobné unikáty? A co si myslíte vy? Snaží se architekti vnášet do nově budovaných sídlišť a obytných komplexů svěžest, myslí na soulad s přírodou?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nevyšilujte z jarního úklidu: Zvládnete ho v 10 krocích

Pletení z papíru aneb Jak doma recyklovat staré noviny

Jakub Polanka: Česko mám rád, je mi líto, co se tu děje

reklama

Komerční tip

reklama