reklama

Zápach a plíseň z pračky: Víme, jak je odstranit!

Line se vám z pračky nepříjemný odér? Perte na vyšší teploty a používejte ocet. Co ještě pomůže?

Patříte k těm, co doma šetří a perou na 30, nebo dokonce na 15 °C? Účet za elektřinu bude o něco nižší a prádlo v bezpečí, ale může se vám stát, že se z vaší pračky začne linout nepříjemný zápach. Nepomůže vám ani nejsilnější aviváž a nejdražší prací prášek.

Výrobci praček přicházejí na trh s novými programy, které jsou šetrné k vláknům našeho oblečení. Netvrdíme, že generátor vzduchových bublin, který najdete u některých novějších modelů, není šetrný. Překvapilo nás zjištění, že se prádlo vypere i na 15 °C, ale vaše pračka potřebuje občas pořádně vyčistit. Vynechat programy na 60 či 90 °C se rozhodně nevyplácí.

Při nízkých teplotách se v bubnu a trubkách usazují zbytky pracích prostředků. Stačí trocha nepozornosti a zavřená dvířka vytvoří ideální prostředí pro nečistoty, plíseň a bakterie. Když po týdnu přijdeme se špinavým prádlem a otevřeme pračku, čeká na nás nemilé překvapení.  

Věnujte své pračce dostatečnou péči

Odborníci se shodují, že ve většině případů, kdy pračka zapáchá, stačí zapnout program s vyšší teplotou. Máte-li štěstí a doma vám stojí jeden z novějších modelů, objevíte programy, které jsou přímo určené na čištění bílé techniky. Zvládnou vyčistit zásuvku na prací prostředky i buben. Jiné tipy se usazenin a zápachu zbavují pomocí páry.

Náš tip: Bavlna, samet, denim či kůže: Jak je správně vyprat

Když vaše pračka nepatří mezi super inteligentní, postačí speciální čisticí prostředky, které jsou určené pro generální úklid. Používejte je klidně několikrát do roka. Pořizovací cena je od 100 do 300 Kč za balení, které vám vydrží i půl roku. Seženete je v každé větší drogerii. 

Pravidelné čištění pračky

Nejen v případě, že se vám z bubnu line příšerný odér, ale hlavně jako prevenci bychom měli pračce dopřávat pravidelný servis. Nevím, jak u vás, ale většina žen čištění pračky přímo nesnáší. Na všechny ty filtry, gumy a záhyby potřebujete minimálně celodenní dovolenou.

Čtěte také: Naučte se prát: Jak rozumět funkcím vaší pračky?

Jako první se vrhněte na filtr. Podle výrobců se má čistit dvakrát do roka, ale ze zkušenosti jistě víte, že kdo má domácí mazlíčky nebo delší vlasy, musí být důslednější. Většinou jej najdete na čelní straně spotřebiče, pod krycím víčkem. Filtr jednoduše vyjměte a důkladně propláchněte pod tekoucí vodou.

Podivná černá usazenina

Generální úklid čistým filtrem nekončí. Nejčastějším původcem zápachu je právě špinavé těsnění na dvířkách. Divili byste se, co vše se dokáže ukrývat pod úzkou gumou. V neposlední řadě nezapomeňte na dávkovač pracích prostředků. Vyndávání šuplíků se u každého modelu liší, ale vždy jde o jednoduchý manévr. Možná vás překvapí, kolik nevábně vyhlížející usazeniny se právě tam ukrývá. Černá špína se vytváří kombinací tekutého prášku a aviváže. To, co vidíte na konci dávkovače, je uvnitř pračky v mnohem větší intenzitě.

Dát vše do pořádku chce pořádný kus odvahy a trpělivosti. Čeká vás práce s malým kartáčkem, který je jediným řešením, jak černou nečistotu z dávkovače odstranit.

Větrejte pračku i dávkovač

Prát šetrně lze i jinak než programem na nízké teploty. Důvodem žmolků a dírek na oblečení jsou starší typy bubnů. Dnes se vyrábějí z jiných materiálů a nemají velké otvory, které prádlo při otáčení ničí. Jednou za čas vyperte světlé ručníky nebo utěrky (těm to nevadí) na vyšší teplotuzápach zmizí.

A rada na závěr. Pokud budeme opakovat to, co je notoricky známé, pak se omlouváme, ale mnoho z nás stále zapomíná nechávat po doběhnutí programu dvířka otevřená a povytažený dávkovací šuplík. Kde není vlhko, není plíseň ani zápach.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak se správně starat o kožené boty, bundu či kabelku?

Dobré vědět. 6 věcí, které vás naučí nevěra

Místo staré chaty luxusní srub. Stál za 2 měsíce


 

 

 

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama