reklama

Vyrobte dětem vagon modelíny za 20 Kč. Mohou i ochutnat

Jedlá modelína? Vyrobte si ji doma hromadu jen za 20 Kč.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Chystáte-li dětskou oslavu nebo jen chcete zabavit děti svých přátel, když přijdou na grilování, máme pro vás úžasný návod, jak vyrobit velké množství domácí modelíny, u které nevadí, když ji děti ochutnají. Vyjde vás jen na 20 Kč.

Děti mají modelínu moc rády, vyrábí si postavičky nebo si hrají na kuchaře. Tato hmota je nezávadná, z domácích surovin, hezky se s ní pracuje a vydrží až šest měsíců, pokud ji tedy malí uličníci celou nesní.

Plastelína nebo modelína? Který název je správný? Vlastně jde o skoro totožnou věc. Pod prvním pojmem si představíme hmotu, která netvrdne, druhý název je pro vše, z čeho lze tvořit.

Modelína na plotně

V dětství jsme po modelíně toužil snad každý a dnes, kdy zábavu přenecháváme svým potomkům, máme co dělat, abychom si ji večer tajně nevyndali a "neuhňácali" si nějakého panáčka. Náklady na koupi takové hračky mohou být pořádně vysoké, obzvlášť dnes, kdy se prodávají různé sady pro cukráře, zahradníky či pekaře.

Doporučujeme: Příšerné hračky. Pro děti zcela nevhodné

Tady je recept, který vás vyjde na 20 Kč. Příprava je jednoduchá a zabere vám maximálně 10 minut.

Budete potřebovat:

 • hrnek (cca 250 g) hladké mouky
 • 2 polévkové lžíce rostlinného oleje
 • půl hrnku soli
 • 1 balíček potravinářského barviva v prášku
 • 2 polévkové lžíce prášku do pečiva
 • 1 hrnek (jako u mouky) horké vody

Postup naleznete na následujícím videu...

Nejprve si v hrnci smíchejte všechny sypké věci. Nezapomeňte přidat potravinářské barvivo dle vlastního výběru. Následně přilijte horkou vodu a olej. Nastavte plotnu na střední teplotu a směs míchejte. Po chvíli se začne lepit, ale snažte se vydržet míchat co nejdéle, aby se mouka zapařila, ideálně 3-5 minut.

Až uvidíte, že se hmota krásně spojí, vysypte ji na pracovní plochu a propracujte rukou. První kouli domácí modelíny máte hotovou. Pokud si děti nebudou hrát, uchovávejte ji v sáčku v lednici, vydrží mnohem déle. S hmotou se krásně pracuje a bude bavit každé dítě!

Netvrdíme, že se dá celá koule sníst, nejspíš by děti pořádně bolelo břicho, ale když občas tajně ochutnají, nemusíte se bát.

Není třeba zahřívat

A skvělou zprávou je, že se dá domácí modelína vyrobit i bez zahřívání. Bude mít kratší trvanlivost, ale kvalitně odpovídá té z plotny.

Budete potřebovat:

Vyrobte si hned čtyři barvy najednou.

Budete potřebovat:

 • 4 hrnky hladké mouky
 • 1 hrnek soli
 • 4 různá tekutá potravinářská barviva
 • 4 poloviční hrnky horké vody
 • 2 polévkové lžíce rostlinného oleje

Podrobný postup si projděte na videu.

Nejprve si do každé misky (celkem čtyři) dejte půl hrnku vody, v které rozpustíte příslušné potravinářské barvivo. Do každé přidejte půlku polévkové lžíce oleje. Následně si v jiné míse smíchejte mouku se solí a rozdělte po jednom hrnku do misky.

Dobře každou směs promíchejte. Pokud vám přijde  modelína příliš řídká, přidejte moukou. Na závěr pořádně promačkejte rukou. Opět uchovávejte v sáčku v ledničce.

Když si hrají dospělí

Existuje celá řada "modelín" pro dospělé. Jednou z nich je hmota Fimo, kterou budou znát spíše dámy. Můžete z ní vyrábět šperky, dekorovat nádobí, květináče a další. Abyste ji zakonzervovali a dosáhli požadované tvrdosti výrobku, musíte ji 30 minut péct v troubě.

Hned v závěsu je modelovací vosk, s kterým vykouzlíte vlastní svíčku nebo klidně i nějaké postavičky. Tato hmota se před výrobou musí zahřát fénem.

Náš tip: Podrobný návod na originální účesy

Kromě těchto věcí lze sehnat celou řadu druhů modelín - pěnové, plovoucí ve vodě, třpytivé, vonící, s příměsí bylinek, kuličkové, ale domácí je domácí.

Máte podobné nápady? Podělte se s nimi o ně v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Porod do vody: Kdy ano a kdy rozhodně ne?

Konečně. Matematika už i ve školkách

Proč zakazujeme: Jak moc škodí pasivní kouřeníMůže být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama