reklama

Proč zakazujeme: Jak moc škodí pasivní kouření?

Méně pasivního kouření. Zákaz cigaret v restauracích, na koncertech i hřištích.

Foto: Profimedia.cz

Novela zákona navrhuje:

  1. Úplný zákaz kouření ve všech vnitřních prostorech stravovacích zařízení.
  2. Rozšiřuje se počet míst, na kterých není možné kouřit: dětská hřiště, kavárny nákupních center, koncerty, restaurace
  3. Elektronické cigarety budou chápány jako tabákové výrobky, tedy platí pro ně stejná pravidla, jako pro běžné cigarety.
  4. Kromě tabáku novela upravuje, že provozovatelé musejí mít jeden nealkoholický nápoj povinně levnější než alkoholicky.

Od začátku příštího roku by měl v České republice platit úplný zákaz kouření cigaret v restauracích, na koncertech, zábavách i na dětských hřištích. Kuřáci i provozovatelé restaurací se bouří, ale ti, co nedobrovolně vdechují cigaretový kouř, mohou oslavovat.

Pasivní kouření způsobuje celou řadu zdravotních problémů. Nejde jen o méně závažné záněty dýchacích cest, ale hrozbou jsou i srdeční choroby či rakovina plic. Studie Světové zdravotnické organizace (WHO) potvrzují, že ročně na světě umírá na následky pasivního kouření více než 600000 lidí (3500 Čechů), když se k tomu přičtou ti, kteří si cigaretu zapálí, dělá to 5,7 milionů lidský životů za 12 měsíců.

Proč jsme tolik ohrožení, i když nejsme závislí na nikotinu? Osoba, která si zapálí, má v ústech filtr, ostatní, co sedí kolem, vdechují zplodiny z druhého konce cigarety, kde žádná "ochrana" není. Tento dým je dokonce čtyřikrát toxičtější.

Nejvíc trpí děti

Výzkumníci ze stockholmského ústavu Karolinka a WHO potvrzují, že 1,2 miliardy kuřáků ohrožují na životě miliardu lidí, kteří se cigaret celý život nedotknou.

Budeme-li se pro představu nadále bavit v číslech, až 40 % dětí je vystaveno nepřímému vdechování kouře. Nejčastějšími viníky jsou rodiče, kteří nemají tolik zodpovědnosti, aby si šli zapálit před dům či na balkón. Větrání v žádném případě nepomáhá, nebezpečné látky se zachycují na oblečení, závěsech a ostatních textiliích.

Doporučujeme: Co se děje v těle, když přestanete kouřit?

"V cigaretách je ještě více škodlivin, než se říká. Měli jsme možnost sledovat aféru, kdy kvůli uvolňování škodlivých ftalátů ze školního penálu, se výrobek z trhu okamžitě stáhl. Ale vedle toho školáka, kterému odebírají penál, protože je škodlivý, stojí maminka se zapálenou cigaretou, v které je více ftalátů, než bylo v penálu. O to se ale nikdo nestará. To je takový smutný paradox," vysvětluje MUDr. Eva Králíková z Centra léčby závislosti na tabáku 1. Lékařské fakulty UK v rozhovoru pro web zpmvcr.cz.

Zdravotní komplikace jsou obrovské

I krátkodobé vystavování cigaretovému kouři má obrovský vliv na náš organismus. Co vám hrozí?

Alergie: Je úplně jedno, zda trpíte alergickou rýmou či ekzémem, celkově dochází k zhoršování všech příznaků.

Astma: Kašel, svíravý pocit na hrudi, sípot. To vše se znásobí, i když si nezapálíte.

Infekce dýchacích cest: Nejčastěji postihují děti. Opakovaná infekce vede k chronickým dýchacím obtížím.

Zánět středního ucha: Komplikací a následkem může být poškození až ztráta sluchu.

Rakovina nosních dutin: Nevadí vám, když máte v blízkosti kuřáka? Pak je tu třikrát větší riziko, že se u vás objeví tato diagnóza.

Rakovina plic: Nejčastější onemocnění pasivních kuřáků.

Cévní onemocnění: I krátkodobé vdechování zplodin zhoršuje průtok krve koronárními cévami, což má vliv na vznik ischemické choroby srdeční.

Podívejte se na video, jaký vliv má kouření na srdeční aortu, k tomu si znásobte, o kolik je nebezpečné, když jsme nedobrovolní "vdechovatelé".

Pasivní kouření: Fakta, která děsí

  • Každé páté dítě žije v domácnosti s alespoň jedním kuřákem.
  • Pouhých 30 minut strávených nepřímým vdechováním cigaretového kouře, značně snižuje průtok krve v srdci. Riziko srdečních chorob je o 23 % vyšší.
  • Když si zapálíte v autě, je to stejné, jako když potomkům dovolíte vykouřit tři cigarety najednou. Necháte-li zavřená okna, riziko je až 35x vyšší.
  • Dým z druhého konce cigarety (ne u filtru) obsahuje 3x více oxidu uhelnatého, 10-30x více nitrosaminů a 15-300x více čpavku.
  • Riziko mozkové mrtvice při nepřímém vdechování nikotinu je o 82 % vyšší.
  • Až 165000 dětí z celého světa, které jsou mladší pěti let, pasivně vdechují nikotinové zplodiny.
  • Žijete-li s kuřákem, pravděpodobnost, že onemocníte rakovinou plic, je o 27 % vyšší.
  • Ve Velké Británii je ročně hospitalizováno 17000 malých dětí s onemocněními, které souvisí s pasivním vdechováním nikotinu.

Nestačili by oddělené prostory?

Nedávno museli provozovatelé restaurací stavebně oddělovat kuřácké a nekuřácké prostory. Stačí to? Mohou se nekuřáci cítit bezpečně, když pár metrů od nich, za zástěnou, si kuřáci zvesela vykuřují?  "Je to stejné, jako byste byli chráněni v bazénu před močí, kde si v jednom rohu odskočit můžete a na druhé straně už ne. Kouř se rychle šíří, a aby byl účinně odsáván, musel by kolem vás proudit vzduch rychlostí 100 km/h, což je síla vichřice,"  říká odbornice MUDr. Eva Králíková?

Jak se díváte na zákaz kouření vy? Odpovězte nám na anketní otázku v levém sloupci.

zdroje: mzcr.cz, cancerresearchuk.org, ulekare.cz, czso.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Porod do vody: Kdy ano a kdy rozhodně ne

Rakovina z připáleného buřtu? Ano, ale za jak dlouho?

Sex v těhotenství: Důkaz pro partnera, že to lze!


reklama
reklama
reklama
reklama
reklama