reklama

Vybíráme postel a zařizujeme ložnici podle Feng Shui

Špatně spíte? Zařiďte si ložnici podle Feng Shui. Načerpáte energii.

Foto: Thinkstock


Ložnice je podle Feng Shui jedním z nejdůležitějších míst v bytě. Pomocí kvalitního spánku načerpáte dostatek energie pro náročný pracovní den. Jakou postel zvolit a proč je tak důležité mít správně rozmístěný nábytek?

Ještě je tu jeden důležitý důvod, proč se designem ložnice zabývat. Feng Shui "styl" by měl posilovat i energii lásky a uzdravování. Nevěříte? Zkuste si jen několik rady moudré starobylé čínské nauky vyzkoušet a pochopíte, že na tom něco je.

Stabilní a dobře vypadající lůžko s pevným čelem je pro fungující ložnice naprostým základem. Jak tedy nejdůležitější kus nábytku vybrat, kam jej umístit a které matrace a lůžkoviny dohromady vytvoří harmonickou energii?

Rozmazlujte se: Na velikosti záleží

Spánkem strávíte až třetinu svého života a během každé noci se otočíte asi šedesátkrát. Proto by vaše postel měla být dostatečně velká pro pohodlný a přirozený pohyb. "Obecně se dá těžko říct, jaká velikost je správná. Běžně se ale jako ideální délka volí vaše výška + 25 cm a ideální šířka minimálně jeden metr u jednolůžka a minimálně 1,6 metru u dvoulůžka," vysvětluje Jakub Šoufek, výrobce postelí Johann Malle.

Na vyšší noze

Výška je velmi důležitá. Lépe se vstává, což ocení starší lidé a všichni ti, kdo mají problémy s klouby. Navíc čím výš od země, tím kvalitnější vzduch v noci dýcháte. U země se drží prach, bakterie, dokonce i průvan a zima jdou od podlahy.

Doporučujeme: 10 způsobů, jak snadno zvětšit ložnici

Postel není kvůli pohodlnému vstávání třeba měnit celou. Některá moderní lůžka mají nastavitelné nožičky nebo můžete požádat truhláře, zda stávající nábytek nelze zvednout. Jedním řešením je volba vyšší matrace.

Zvolte správný směr

Lůžko by mělo být umístěné co nejdále od dveří tak, abyste z něj měli dobrý rozhled po celé místnosti. Nejlepší poloha je úhlopříčně proti dveřím, rozhodně byste neměla ležet v přímé linii s dveřmi. Čelo nábytku by mělo být ukotvené přiražením k plné stěně.

Je lepší, když je přístupná z obou stran, ale pokud to dispozice ložnice neumožňuje, přirazte ji ke stěně alespoň bokem. Vliv na regeneraci těla má poloha a směr, kterým spíme. Obecně platí, že nejlepší osa je severojižní, tedy, že hlava míří na sever.

Kvalitní matrace je základ

Co nového dodává učení Feng Shui při výběru matrace? Měla by být jednolitá pro oba partnery. Rozdělené neprospívají harmonii partnerského vztahu. Nejlepší volbou dle učení jsou přírodní materiály. Lze si vybrat výrobky z mýkané bavlny či vlny, pravé koňské žíně, přírodní latex, což je přírodní pěna s antibakteriální funkcí a dlouhou životností nebo se využívají ohebné vrstvy kokosu či bavlna nebo vetkané hedvábí.

Pevný a kvalitní rám

Kvalitní a robustní rám postele zajistí, že bude lůžko sloužit desítky let, aniž by začalo vrzat. Nejlepším materiálem je pevné vysušené masivní dřevo.

Žádné úložné prostory

Prostor pod postelí svádí k tomu, abyste pod něj uklidili sezónní oblečení nebo lůžkoviny. Feng Shui ale nic takového nedoporučuje. Je dobré nechat energii volně proudit a nezahltit ji zbytečnými věcmi, které nejsou kam dát. Vyčleňte si na ně samostatnou skříň nebo si pořiďte tzv. "peřiňák". Kvalitní spánek je velmi důležitý, nač si jej zbytečně narušovat.

Náš tip: Jak by měl vypadat dětský pokoj podle Feng Shui

Nebudete-li v úložných šuplících či krabicích uklízet, vznikne pod matrací větší vlhko, které se neodvětrá a vytvoříte tak vhodné klima pro plísně.

Jak nad hlavou, tak v ní

Nad hlavou by nemělo být okno, poličky, dekorace, lampy ani zrcadla. Vaše podvědomí, které vnímá těžký předmět nebo potenciální riziko nad hlavou, vytváří pocit strachu a obavy. Nejde-li to jinak, zakryjte okno závěsem nebo roletou, která ale propouští denní světlo.

Prádlo pro spaní jako v bavlnce

I taková maličkost jako ložní povlečení hraje podstatnou roli v tom, jak se v noci budete cítit. "Vybírejte kvalitní přírodní materiály, jako je bavlna, len, hedvábí či vlna. Barvy volte tlumené a v zemitých odstínech - bílá, béžová, karamelová nebo hnědá. Vyvarujte se červené a jiných příliš ostrých barev," doporučuje Jakub Šoufek.

Žádný chaos a čerstvý vzduch

Vaše oko vnímá pokoj jako celek. Snažte se proto v ložnici udržovat pořádek. Chaos pro mozek není dobrý, neustále nad jednotlivými věcmi přemýšlí. Obklopte se vzdušným prostorem, který příjemně voní, vypadá a ráno, když se probudíte, vás ničím neruší či neznepokojuje.

Udržujte v místnosti příjemné klima. Pokud nechcete v noci nechávat trochu otevřené okno, alespoň před spaním a ráno pořádně vyvětrejte. V teplém prostředí se špatně spí.

Jak velkou postel máte vy? Co je pro vás v ložnici nejdůležitější? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jdete se koupat? Pozor dejte i na tropickou nákazu

Hotely s nejkrásnějšími výhledy světa. Zamilujete si je!

Ministerstvo varuje. Kam nejezdit na dovolenou?Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama