reklama

Jak by měl vypadat dětský pokoj podle Feng Shui

Chcete svým dětem dopřát to nejlepší? Pak byste měli přemýšlet nad tím, zda ve svém pokoji žijí v harmonii. Jak by měl vypadat dětský pokoj podle Feng Shui?

Foto: ISIFA/Thinkstock

Také si z dětství pamatujete jen na své oblíbené hračky? Neřešili jste, kde spíte, na jakém místě děláte domácí úkoly a už vůbec ne prostor, který se kolem vás rozprostíral, když jste si hráli? Starodávné čínské umění Feng Shui však ukazuje, že i v dětském pokoji by měla být vytvořená rovnováha a harmonie. A jak na to?

Pomocí správně rozvrženého prostoru, zvolených barev a doplňků, můžeme svým dětem dopřát jedinečné místo, kde budou šťastné. O Feng Shui v domě jsme toho napsali hodně, ale v pokoji pro děti je to mnohem složitější. Musíte skloubit tři odlišné zóny, klidné místo na spaní, ideální prostor pro hry a ještě vymyslet, kam dát psací stůl na domácí úkoly. Tady je několik základních pravidel.

Postel je základ

Stejně tak jako je podle Feng Shui moc důležité umístit na správné místo postel v ložnici, v dětském pokoji hraje právě toto pravidlo nejdůležitější roli.

Co se týče světových stran, příznivý směr má každý jiný, určuje se podle data narození. A na druhou stranu, ne vždy si můžeme vybírat, kam postel umístíme, když se stěhujeme do bytu. Ale zkusme dodržet alespoň toto:

  • Čelo postele opřete o stěnu. Nejlépe tu, na které nejsou dveře ani okna. Jsou-li na ní umístěné otvory, jde o jangovou stěnu, tedy takovou, kterou prochází aktivní energie, jenž vás nenechá v klidu odpočívat.
  • Druhé pravidlo je, že by postel neměla být umístěná v průvanu. Podle Feng Shui je průvan projevem neblahého proudění a pro naše zdraví je nepříznivý.
  • Na prostor postele by neměla mířit žádná ostrá hrana okna, dveří, stěny, trámu či stolu. Zní to dosti náročně, ale následkem může být neklidný spánek.

Doporučujeme: Kuchyň podle Feng Shui. Oheň versus voda

  • Nad hlavou by nemělo být nic těžkého. Žádná velká polička či něco podobného.
  • Feng Shui také nedoporučuje k těsné blízkosti hlavy umístit lampičky ani žádné jiné elektrické přístroje.
  • Kolem postýlky by mělo být uklizeno, aby dítě neusínalo v chaosu. Nechte je vyskládat všechny plyšáky a uklidit hračky, naučíte je pořádku.
  • V zóně odpočinku by měly být použité tlumené barvy nebo tapety se vzory, které navozují klid, spánek a odpočinek.

Když je čas na hraní

Děti by měly mít v pokoji podlahu, která je bude hřát. Ideální je podlahové vytápění nebo zvolit takové materiály, které tento pocit navozují. Použijte tedy klidně dřevěné podlahy nebo laminátové a nezapomínejte na koberec. Je pravda, že se místnosti bez koberců lépe udržují v čistotě, ale dopřejte jim alespoň malý kus v místě, kde si hrají. Co by ještě nemělo chybět v hrací zóně?

  • Koberec, který je příjemný na dotek. Pamatujte, že děti se rády mazlí, dotýkají se plyšových hraček. Ideální je delší chlup.
  • Část na hraní by měla být co nejpestřejší, proto klidně použijte zářivé barvy nebo divoké vzory. Asi to bude znít šíleně, ale klidně nechte děti vybrat, kterou barvu by chtěly v pokoji mít. Jistě jste slyšeli, že nás barvy ovlivňují, ale jejich symbolika se různí podle určité kultury. Učení Feng Shui spojuje pět základních energií i symboliky s pěti barvami, ale jedná se o symbolické vyjádření barev, nikoli o jejich přímé spojení s danou energií.
  • Přes den nechte dětem hračky na očích, mají rády, když jsou obklopené věcmi.
  • Dejte dítěti prostor na tvorbu. Zkuste vymyslet část stěny tak, aby se na ni mohlo malovat. Vymezíte tím prostor na blbnutí a už se nestane, že by vám pomalovalo sedačku nebo stěnu v kuchyni.

Nezapomeňte na domácí úkoly

I když máte doma malé miminko, měli byste uvažovat nad tím, kde bude v budoucnu pracovní stůl, místo na kreslení, učení či psaní domácích úkolů. Kam jej tedy vhodně umístit?

  • Záda by neměla být otočená směrem ke dveřím.
  • Dítě potřebuje pocit bezpečí, proto je vhodné židli přidat ke stěně.
  • Na záda by neměl mířit žádný ostrý roh stěny, skříně či jiného nábytku.
  • Dbejte na oblé rohy a ergonomické tvary.
  • Myslete na energii učení, kterou podpoří například pastelová žlutá.
  • Dítě by mělo vidět do prostoru a mít přehled o vstupních dveřích, ale nedívat se na ně přímo.
  • Věci by měly mít své místo. Chaos brání soustředění.

Pár zajímavostí na závěr

Feng Shui v sobě ukrývá hodně zajímavých věcí. Na závěr jsme si připravili všeobecná pravidla o dětském pokoji, která je dobré dodržovat, aby naše děti byly šťastné, plné energie a mohly rozvíjet svůj talent a inteligenci.

  1. Malé děti nemají rády velký prostor. Pokud jim v domě přenecháte velký pokoj, dopřejte jim alespoň nějaké úkryty pod vyvýšenou postelí, bunkry či jim pořiďte malý dětský stan nebo papírový domeček.
  2. Zvířata by podle Feng Shui vůbec neměla spát s lidmi v posteli. Teplokrevné zvíře má jangovou energii, tedy aktivní, tím narušuje harmonický odpočinek. To samé platí i v dětském pokoji.
  3. Feng Shui se k moderní technologii nestaví odmítavě. Jen je třeba si představit, kolik elektronika vytváří vysokofrekvenčních rušivých zvuků a silných magnetických polí. Proto s nimi buďte velmi opatrní. Zkuste je alespoň držet daleko od postele.
  4. Děti milují akvária. Dost často je najdeme právě v dětském pokoji. Ale voda umí nashromažďovat energii, dobrou i tu zlou. Proto se o správném umístění v domě poraďte s odborníky na Feng Shui. Špatná energie může přivodit zdravotní i finanční problémy.
  5. Pokoj nezastavujeme velkým nábytkem, jinak bychom brzdili jejich vývoj.
  6. Na stěnu dejte obrázky z přírody, pomohou jim s relaxací a uvolněním.
  7. Příliš mnoho sytých barev může vést k hyperaktivitě.
  8. Prostor před dveřmi a za dveřmi nechte volný, zajistíte tak správné proudění energie.
  9. Střed pokoje dobře osvětlete, získáte pro své děti prostor na hraní a rozvíjení jejich talentu.

Pomáhaly vám děti se zařizováním jejich pokoje? Na jaké světové straně je umístěný pokoj vašeho dítěte? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak ušetřit za vodu a neomezovat se? Tady jsou tipy

Úlety architektury aneb Vskutku originální stavby

20 věcí, které děti nikdy neřeknou









reklama
reklama
reklama
reklama
reklama