reklama

Vybírám popelnice, abych nakrmil ty, co to potřebují

Dumpster diving: Když se vybírání popelnic stane životním stylem a slovo FUJ nic neznamená! Proč bychom měli vybírat popelnice, co v nich najdeme a jak na to? Podívejte se, jak se žije popelnicovým potápěčům.

Foto: ISIFA/THinkstock

Dumpster diving neboli "popelnicové potápění", tak by se dal česky nazvat styl lidí, kteří se rozhodli, že nenechají supermarkety vyhazovat ještě dobré jídlo či použitelné věci a v noci se vrhají do útrob popelnice, aby "bohatství ještě zužitkovali.

Freegani, jak si mezi sebou říkají, nejsou bezdomovci, kteří hledají něco z nutnosti. Většinou jde o lidi, kteří mají zaměstnání a třeba jsou to vysokoškoláci.

Nebudeme dělat otroky svým dluhům

Freegani věří, že se tak stanou pánem svého času. Nemusí si brát zbytečně další práci, nezadluží se či nepodlehnou moderní době, kdy je prostě nejdůležitější nakupovat a nakupovat. Chtějí poukázat na mrhání jídlem v době luxusu. A tím, že večer zalézají do popelnic, aby si vytáhli jídlo, které nikomu neublíží a naopak je zasytí, dávají jasně najevo, že se ve světě zbytečně plýtvá drahocennými potravinami.

Náš tip: Německá rodina žije spokojeně z odpadků, peníze odmítá

Supermarkety polévají jídlo savem, říká dumpster

A jak to vypadá, když se stanete dumpsterem? Na to jsme se zeptali Jakuba z Plzně.

Jak ses k dumpster divingu dostal?

"Přes Food Not Bombs (FNB), které jsem byl členem. FNB funguje v každém větším městě. Jedná se o to, že parta mladých lidí shání jídlo různými prostředky. Zkoušíme to pomocí benefičních koncertů až právě po dumpster diving. Z jídla, které se dá ještě použít, vaříme lidem bez domova či sociálně slabším."

Popelnice někomu patří, takže podle zákona jde vlastně o krádež, že?

"Abych řekl pravdu, zákon moc neřeším, což se mi už párkrát vymstilo, ale podle mých morálních hodnot má přednost nakrmit hladového. Žijeme ve zvláštní době, kdy na jedné straně umírají lidé hladem a na druhé supermarkety vyhazují každý den několik tun potravin. Nechci se dívat na zbytečné plýtvání."

Doporučujeme: Proč se v Česku vyplatí jídlo likvidovat než darovat?

Měl jsi nějaké problémy s policií?

"Pár pokut a napomenutí, žádný větší problém z toho zatím nebyl. A snad ani nebude. Pokud policisté vidí, že u těch kontejnerů neděláme bordel, tak jsou většinou v klidu. Některé to zajímá, tak se ptají, jiní rovnou sází pokuty."

A co zákon, který říká, že z darovaného jídla je třeba odvádět 15% daň, když se potraviny vyhodí, nic se neplatí?

"Myslím, že jsme jediný stát v EU, který má tuhle 15% daň. Ostatní země jsou od takové daně osvobozené. V České republice zatím nikdo neprojevil zájem něco na tom změnit."

Co bývá nejčastějším úlovkem?

"Dost často se vyhazuje vcelku zdravá zelenina, jen kvůli tomu, že naskladnili novou. Takže není problém najít pytel čerstvé zeleniny. Hodně se vyhazují věci jen proto, že mají poškozený či nevzhledně vypadající obal a zničenou etiketu."

A jak vypadá váš běžný "nákup" u popelnic?

"Sejdeme se u někoho doma, vezmeme si baterky, rukavice a batohy. Na lov vyrážíme v noci, abychom nepohoršovali lidi, a navíc supermarkety jídlo vyhazují po zavíračce. U samotných kontejnerů se moc nezdržujeme, většinou vezmeme vše, co nám přijde pod ruku. Doma vše roztřídíme, omyjeme a nepoužitelné věci zase vyhodíme."

Jak se k vašemu počínání staví samotné obchody?

"U některých supermarketů už personál ví, že si pro to přijdeme, a tak vše úhledně zabalí a připraví. Jiné obchody své popelnice zamykají. A co je nepochopitelné, že se najdou i takové supermarkety, které potraviny například polévají savem, aby je znehodnotily."

Jak se stát freeganem? Tady je několik tipů

Samozřejmě že nás zajímalo, jak se můžeme stát vyběračem popelnic. Tady je několik užitečných rad do začátku.

  • Přečtěte si místní zákony.
  • Připravte se psychicky na to, co můžete zahlédnout v popelnici.
  • Vyberte si popelnici a zjistěte si, kdy se do nich nejčastěji vysypávají potraviny a kdy přijíždí popeláři.
  • Nezapomeňte na rukavice, brýle a pevnou plnou obuv, abyste se ochránili před zraněním či nečistotami. Hodit se vám bude baterka, dlouhá tyč a tašky na případné úlovky.
  • Vezměte si jen to, co budete skutečně potřebovat.
  • Pokud jste vyhodili něco z kontejneru, pak to tam zase vraťte.
  • Po návratu se osprchujte.
  • Doma překontrolujte, zda obaly nejsou poškozené. Pokud ano, vyhoďte je. Vše důkladně omyjte a očistěte.
  • V neposlední řadě si uvědomte, že jde o nebezpečnou práci. V popelnici se nachází hromada bakterií a nečistot, které mohou způsobit nemalé zdravotní problémy, a dalším rizikem se mohou stát popeláři. Pokud se dostanete s odpadky do vozu, můžete být klidně rozdrceni.

Čtěte také: Úžasné domy postavené z odpadků. Stojí jen pár šupů 

A co napsat závěrem? Určitě je to z jejich strany zajímavý a obdivuhodný počin, na který potřebujete kuráž a silný žaludek, ale stále je tu jeden problém, ty popelnice vždy někomu patří...

Měli byste odvahu se pustit do takového boje proti plýtvání? Jak často chodíte na nákup a stane se vám, že z ledničky vyhazujete prošlé jídlo? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejčastější chyby, které děláme při zařizování bytu

7 způsobů, jak změnit život právě TEĎ

Holčičí trauma, dědím všechno po své straší sestře


reklama
Doporučené recepty
    reklama