reklama

Trápí vás suchý vzduch? Poradíme, jak s ním bojovat

Suchý vzduch může výrazně škodit vašemu zdraví. Jak dodat místnosti ideální vlhkost? Zvlhčovače i rady našich babiček.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Příčina chronické rýmy, zánětu nosohltanu, častého onemocnění cest dýchacích nebo chronické bronchitidy může být zcela banální - suchý vzduch v místnosti. Věděli jste, že způsobuje i podráždění pokožky, popraskané rty, pálení očí nebo zvýšenou únavu? Jak jej zvlhčit? Pomůžou přístroje i rady našich babiček.

V zimní topné sezoně klesá vlhkost vzduchu ve většině místností na hodnotu kolem 20 %. Relativní vlhkost by se měla pohybovat ideálně kolem 45-60 %.

Nepodceňujte vzduch v místnosti

Nejjednodušší způsob, jak vlhkost vzduchu upravit, je pomocí přístrojů. Zvlhčovače však nepatří k té nejlevnější variantě. Jaký přístroj vybrat, abychom zbytečně nezatížili naše peněženky a zároveň našemu organismu dodali to, co potřebuje?

Na trhu jsou k dostání zvlhčovače vzduchu dvou skupin:

Parní zvlhčovače: Fungují na principu vodní páry, která vzniká odparem v tenké vrstvě na topném tělese. Ve zvláštní komoře se pak pára míchá se vzduchem a je ochlazena na potřebnou teplotu.

Doporučujeme: 11 způsobů, jak z domu vyhnat rakovinu

Ultrazvukové zvlhčovače: Samy vytvářejí z vody malé kapičky o průměru asi 1-5 um. Kapky jsou poté ventilačním systémem zvlhčovače vyfukovány do vzduchu, kde se odpařují a zvyšují vzdušnou vlhkost.

"Pokud zvlhčovače vzduchu kupujeme, doporučuji dobře si rozmyslet, kde a jak často ho budeme používat. Jestliže to bude každý den, je z ekonomického hlediska rozhodně výhodnější ultrazvuková varianta. Počáteční investice je sice vyšší, ale vzhledem k tomu, že příkon těchto přístrojů bývá jen něco kolem 38 W, vstupní investice se určitě vyplatí. Levnější parní modely mají příkon kolem 1000 W a hodí se tak spíše k občasnému provozu," vysvětlil Jindřich Valenta, majitel české značky elektrospotřebičů Concept.

Ceny zvlhčovačů jsou velmi rozdílné, od 1000 Kč po téměř 10000 Kč. Záleží, jak velkou místnost potřebujete zregulovat a co od přístroje očekáváte.

Dodržujte jistá pravidla

Nestačí si jen přečíst návod, každý z nás by měl vědět, jak přístroj ideálně funguje. Proto jsme pro vás připravili souhrn několika pravidel.

  1. Používejte jej v uzavřené místnosti.
  2. Dobře si zjistěte kapacitu přístroje, zda dostačuje velikosti pokoje.
  3. Ideálně jej postavte na zem, nikoliv před okno či do průvanu.
  4. Vlhkost místnosti kontrolujte, aby se pára nesrážela na oknech.
  5. Vodu často měňte a přístroj pravidelně čistěte, aby nedocházelo k množení bakterií či vzniku plísní.

Když nechcete přístroje

Nechcete-li si zatím pořizovat zvlhčovač vzduchu, existují i jiné metody. Jen je třeba vědět, že takto se vlhkost reguluje velmi špatně a je třeba mít vlhkoměr, který vám hodnoty ohlídá.

Náš tip: Jak na vlhkost a rosení oken? Poradíme!

  • Asi nejznámějším způsobem je sušení prádla na radiátorech. Ale pozor! Oblečení vysoké teploty špatně snáší. K těmto účelům používejte raději ručníky či ponožky.


  • Další možností je odpařovač vody na radiátory. Jde vlastně o nádobu, ve které dochází ke vzlínání vody. Voda se rovnoměrně odpařuje. Vyrábí se v mnoha designech a materiálech. Dokonce jsou k sehnání i v moderním nerezu. Jejich cena se pohybuje okolo 150 Kč.
  • Naše babičky používaly jinou fintu. Nechaly převařit vodu a nalily ji do velké nádoby. Pára, která se uvolňovala, vzduch dostatečně zvlhčila.
  • Když nemáte radiátory, ale podlahové vytápění, obvykle postačí, když do misky nalijete vodu a položíte ji na zem. Za čas se voda odpaří. Výborné je přidat pár kapek esenciální vůně.
  • Vlhkost v místnosti reguluje i množství květin. V ložnici by zelená dekorace neměla chybět.

  • Pro okamžitou vlhkost si pořiďte klasický rozprašovač na květiny a párkrát s ním stříkněte do prostoru. Některé z nich jsou tak zajímavé, že se stanou designovým doplňkem.

  • A v neposlední řadě jsou tu interiérové fontány, které navíc ještě příjemně uklidňují.

Ať už si vyberete jakoukoliv variantu, buďte opatrní a hodnoty relativní vlhkosti si dobře kontrolujte. Nadměrná vlhkost muže napáchat ještě více škody než suchý vzduch.

S čím bojujete častěji? S vlhkostí, nebo suchým vzduchem? Máte nějaké zajímavé rady? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak vyčistit odpad? Zapáchá a ucpává se? Poradíme!

Sytě růžová se hodí v každém věku: Slavní jako důkaz

Kvalitní a levný balzám na rty? Vyrobte si ho doma





reklama
reklama
reklama