reklama

Sprchové baterie, které ušetří až 25 000 litrů vody

Jak v koupelně ušetřit vodu? Sprchové hlavice, které vám pomohou!

V naší zemi je čiré tekutiny dostatek, zatím, ale proč zbytečně plýtvat, když jde za rok ušetřit i 25 000 litrů. Jak v koupelně ušetřit vodu? Speciální sprchovací hlavice vám pomohou.

Podle úsporného desatera je sprchování levnější, než když si napustíte plnou vanu, což neplatí ve chvíli, stojíte-li pod sprchou půl hodiny. Pokud patříte mezi "vodníky", měli byste se poohlédnout po úsporné hlavici. Poradíme vám, jakou vybrat.

Pro začátek drobné výpočty

Netušíme, jak velkou vanu vlastníte, ale běžné modely mají přibližně 200 litrů. Při cenách 40 Kč za 1000 litrů (metr krychlový) jsme tedy na částce kolem 8 Kč za jedno koupání. Napustíte-li si vanu každý den, přijde vás očista na 2920 Kč ročně. Průměrná spotřeba u sprchování je 80 litrů, což je asi 3 Kč. Ročně byste utratili 1095 Kč, což je oproti vaně téměř polovina.

Doporučujeme: Vybíráme postel a zařizujeme ložnici podle Feng Shui

Když si k tomu pořídíte správnou sprchovou hadici, dostanete se ještě na nižší částku. V případě čtyřčlenné rodiny bude rozdíl patrný. Jak tedy koupelnu zařídit?

Nechcete novou baterii?

Nemusíte hned kupovat celou novou baterii, máte pár možností, jak ušetřit s drobnou úpravou. Jednou z nich je dokoupení omezovače průtoku, který vyjde okolo 250 Kč. Nástavec se montuje mezi sprchovou baterii a hadici. Upravíte si průtok od 4-15 litrů za minutu. Můžete tak ušetřit až 40 % vody.

Náš tip: Jak v domácnosti ušetřit? Úspora od kuchyně po koupelnu

Skvělým pomocníkem je i stop ventil. Lze jej došroubovat nebo koupit rovnou na sprchové hlavici. Usnadní vypnutí ve chvíli, kdy se šamponujete. Pořídíte ho za 70 Kč. Díky němu vám každý měsíc zůstane v domácím rozpočtu o 150-250 Kč více.

A v neposlední řadě by se hodil perlátor. Nástavec zakončuje trubici baterie a proud mísí se vzduchem. Při nastavení menšího průtoku vám přijde množství díky "naperlení" dostačující. Náklady na pořízení jsou nízké - 200 Kč. Vyplatí se zainvestovat do antikorozního modelu.

Pákové baterie

Základní věc, kterou si můžete do domácnosti pořídit, abyste ušetřili rozpočet. Jednoduchým pohybem proud zastavíte. V případě, že nemáme volné ruce a je třeba zastavit kohoutek, necháme vzácnou tekutinu protékat zbytečně. Pákové baterie jsou jednoduše ovladatelné. Vylepšené modely při zapnutí pustí jen poloviční průtok, pro plný proud požadují speciální nastavení páky.

Bez dotyku

Ve sprše bezdotykové baterie plně nevyužijete, ale k umyvadlu se hodí perfektně. Pustí vám jen takové množství, kolik je třeba pro opláchnutí. Speciální senzory nechají protéct jen jeden litr, zbytek se ven nedostane. Uvidíte, že vám to bude úplně stačit.

Podobný princip lze zakoupit do sprchy. Senzor je nastavený na určitý časový úsek, pokud by vám tedy voda nestačila, lze si ji spustit ještě jednou.

Když k tomu pořídíte regulátor teploty, nebudete muset zbytečně nahřívat. Ideální způsob pro rodiny s dětmi. Požadovaná teplota a průtok se dají uzamknout, pro jejich posunutí budete muset použít speciální tlačítko. Uspoří až 50 % vody. Díky automatickému regulování zůstane stejná teplota a síla průtoku i při kolísání tlaku v rozvodech.

Organická novinka

Komfortní baterie s omezeným průtokem. Běžným modelem proteče asi 7 litrů vody za minutu. U těchto typů jen 3,5 litru. Mezi nejznámější designéry chytrých vodovodních baterií patří Phillipe Starck se sérií Organic. A jak to, že nám vystačí poloviční dávka? Je to dáno speciálním provzdušněním.

Voda prochází devadesáti samostatnými tryskami v podobě tisícovky malých kapiček. Jde o efekt "našlehání". Dokáže tak opláchnout větší plochu za kratší čas a s menším průtokem.

Pulzující baterie

Turbínová technologie, která je inspirovaná deštěm. Nepřimíchává se vzduch, ale místo toho hlavice vodu vytlačuje čtyřiceti osvěžujícími pulzy za sekundu. Uspoříte až 1800 Kč ročně, snadno se montují a poskytují vysoký komfort při sprchování. Za minutu proteče pouhých šest litrů.

Nemusíte omezovat hygienické návyky, abyste ušetřili rodinný rozpočet. Když si pořídíte některou z chytrých sprchovacích hlavic, určitě budete spokojení.

Jak šetříte vodu v domácnosti vy? Nějaké rady? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tip na výlet: Nejdelší stezka světa v korunách stromů

Požehnaná rodina: Čekají dvojčata - už počtvrté

Dělám náhradní matku: Dítě po porodu odevzdat nechci


reklama
reklama
reklama
reklama
reklama