reklama

Sami si nakreslili vlastní dům. Teď se stěhují

Manželé si splnili sen. Byt vyměnili za dům, který si sami navrhli.

Foto: Sapeli

Vyrazili jsme na návštěvu rodiny, která se rozhodla postavit si dům svých snů. Společnými silami se jim podařilo opustit byt v panelovém domě a nastěhovat se do domu s prostornou zahradou a útulným interiérem.

Spojení tvrdé práce, vůle a ohromné píle přináší zázraky. O tom jsme se přesvědčili i my. Manželský pár s téměř dospělou dcerou obývá dům v Novosedlech nedaleko Strakonic, ke kterému však vedla dlouhá cesta. A jak probíhala?

Dům s velkou zahradou

V roce 2011 se tříčlenná rodina rozhodla, že si postaví bydlení snů. "Chceme dům s velkou zahradou", tak zněl plán. Začínaly se tak rodit první náčrtky budoucího obydlí, tak aby byly uspokojeny estetické i funkční požadavky každého člena rodiny. O čtyři roky později se představa změnila v realitu a rodina se přestěhovala do svého.

"Na celý projekt jsme si nechali dost času. Chtěli jsme, aby výsledná stavba byla opravdu dokonalá a přesně odpovídala našim požadavkům. I když jsme se vše pro architekta snažili navrhnout sami, tak jako "laici" jsme v některých případech potřebovali poradit. V těchto situacích nám výrazně pomohli manželovi rodiče," doplňuje paní Požárková.

Do jednoho roku chceme bydlet

Stavba započala v roce 2013 a do roka měla být dokončena. Nejprve však bylo třeba připravit parcelu. Na zakoupeném pozemku byla umístěna budova, která se musela zbourat. To vše, včetně samotné realizace, měla na starosti najatá stavební firma.

Doporučujeme: Pracovna snů v zimní zahradě: 4 tipy na proměnu terasy

"Každý týden jsme se scházeli se stavbyvedoucím, který nás informoval o průběhu. Opravdu jsme chtěli, aby byl dům postaven do jednoho roku, a to včetně terénních úprav v okolí. Zpočátku to byla celkem smělá vize, která však k údivu všech byla nakonec bezezbytku naplněná a vše se opravdu stihlo do 12 měsíců," vysvětluje paní Požárková.

Zázrak bez hypotéky

Co je neuvěřitelné, že celý projekt se obešel bez hypotéky. Stavba byla financována pouze z rodinných vlastních zdrojů a nakonec dosáhla hodnoty 13 milionů korun.

"Opravdu jsme si nechtěli půjčovat a mít starosti ještě se splácením. To byl také jeden z důvodů, proč jsme si nechali dost času mezi prvním plánem a samotnou realizací. Byl to běh na dlouhou trať, ovšem s úžasným výsledkem, se kterým jsme všichni na 100 % spokojeni," dodává paní Požárková.

V přírodě a jednoduchosti je síla

Když jsme procházeli interiérem domu, překvapilo nás celkové pojetí. Jednoduchost vkusně zkombinovaná s přírodními prvky. Kamenné obložení stěny v obýváku dotváří celkovou romantickou atmosféru.

Náš tip: 9 úchvatných staveb, za kterými stojí čeští architekti

Výrazným designovým prvkem jsou dřevěné doplňky, včetně dýhovaných dveří. Ty najdete v každé části domu a naleznete jich zde hned 11. Jejich přírodní ráz zapadá do interiéru. Ve všech případech se jedná o modelovou řadu HARMONIE, v dýhovaném provedení Javor Americký, od jihlavského výrobce dveří společnosti SAPELI.

V místnostech, kde je to třeba, jsou vhodně využité světlíky. Pokud se k tomu otevřou ještě velké skleněné dveře na terasu, tak interiér plynule přechází do venkovního prostoru.

Co říkáte na dům? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Podzimní dekorace z listí. Vyrobená za 5 minut

První sexuální zkušenost ovlivní vztahy na celý život

19 zajímavostí o mužích, které překvapí i manželkureklama
reklama
reklama
reklama
reklama