reklama

První sexuální zkušenost ovlivní vztahy na celý život

Rodiče trpí prvními láskami svých dětí a nejraději by je zamkli doma. Jak se vyrovnat s jejich dospíváním?

Foto: Thinkstock

Máte dospívající deti. Ještě jim nebylo patnáct, ale vy jako rodič tušíte, že už o sexu leccos vědí, že je láká a potají sledují porno. Možná za sebou dokonce mají první plaché zkušenosti s opačným pohlavím?

Večer pak uléháte a starostlivou rodičovskou hlavou se vám honí vaše vlastní první sexuální zkušenosti, trapasy, obavy...

Jakou radu dát dětem? V tomto věku se dá leccos pokazit, ale také lecčemu předejít. Jak na to, může napovědět průzkum.

Nezapomenutelné první lásky?

Dnešní děti dospívají dřív, alespoň po fyzické stránce. Je to však důvod začínat dřív s milostným životem? Rozhodně ne! Jenže co jiného udělá "dospělý" jedinec, plně k tomu vybavený, když se ocitne na mejdanu pohromadě s alkoholem, cigaretami a lákavým přítmím plným příslibů? Popadne příležitost za pačesy - a pak bude mít v hlavě zmatek.

Čtěte také: 5 nejdražších panenství světa: Prodaly se za miliony?

Vždycky si budeme pamatovat, s kým to bylo poprvé a jaké to bylo. Už nadosmrti si budeme lámat hlavu, proč jsme tolik pospíchali mít "to" za sebou a proč jsme nepočkali na někoho, koho bychom opravdu milovali. Nebo alespoň na někoho hezčího, hodnějšího, zajímavějšího či šikovnějšího. Proto platí: Nic neuspěchat!

Výzkum texaské univerzity pod vedením psycholožky Paige Hardenové totiž nasvědčuje, že načasování milostného života hraje důležitou roli. Předčasný začátek intimního života předjímá pozdější problémy v dospělých vztazích: Bude střídat partnery jako ponožky? Vezmou se, nebo budou žít na hromádce? Bude v manželství šťastná? Leccos z toho prozradí právě věk, kdy jste přišli o poctivost.

Kdo začne později, bude v klidu

V rámci univerzitní studie bylo zkoumáno 1659 mladých lidí. Sledováni byli od puberty do věku  29 let. Výsledky publikoval odborný časopis Psychological Science. K čemu psychologové došli?

Se sexem začínají později lidé vzdělaní a s vyšším příjmem. Ti také bývají ve vztahu spokojenější.

Doporučujeme: Máma feministka tajila pět let synovi, že je kluk!

Čím později tedy začnou vaše děti užívat milostného života, tím kvalitnější vztahy mají šanci prožívat. A naopak, čím dřív budou pohlavně žít, tím více riskují kvalitu vztahů v dospělosti.

Je lepší být vybíravý

Proč tomu tak je? Podle Paige Hardenové je důvodem povaha. Lidé, kteří začínají později, si víc dávají záležet na výběru partnera i na kvalitě vztahu. A také víc dbají  na bezpečný sex, k němuž se dostanou až poté, co toho druhého dobře poznají.

Jsou zralejší a vyrovnanější, takže vytvářejí trvalejší vztahy. Sex pro ně není jen lákavá hra dospělých, jsou si vědomi, že jím mohou ublížit, případně sebe sami zavázat na celý život. Ale nejde jen o otěhotnění, případně šíření pohlavních chorob. Hrozí také psychická újma, pokud své začátky spojí s trapností, nedůvěrou nebo třeba agresí.

Na druhou stranu, jestliže začnou děti brzy, ale ve vztahu, který je plný lásky a romantický, na jejich budoucí životy to negativní vliv nemá. Přesto však časný sex nese víc rizik než pozitiv.

Nepodceňujte proto komunikaci. Snažte se případná úskalí milostného života vysvětlit dětem včas, nejlépe už ve chvíli, kdy je budete seznamovat s tím, jak sex vlastně funguje. Recept na šťastné manželství se dá shrnout do tří slov: Nepospíchat se sexem!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Češi jsou prudérní rodiče! Alespoň podle Švédů

Mají syna s půlkou hlavy. Na civění lidí si zvykli

Každá druhá žena by nejradši své "poprvé" zažila jinak

Lidé umírají smutkem. Jsou už měsíce zamčení a v hrozném stresu, kritizuje Vobořil | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama