reklama

Rekonstrukce bytu pro paraglidistu. Povedla se?

Pojďte se podívat na rekonstrukci bytu, kde se promítla láska majitele k paraglidingu. Byt je vzdušný, modro-bílý a nechybí ani jeho oblíbený koníček...

Foto: panelplus.cz

Marek a Irena si přáli celý byt kompletně zrekonstruovat. Jejich požadavkem bylo interiér zvětšit a prosvětlit tak, aby vznikl vzdušný a útulný prostor. Povedlo se architektům a designérům jejich sen splnit?

Odborníci se svého úkolu zhostili s energií a do bytu přenesli i kousek z milovaného koníčku mladého páru. V obývacím pokoji na vás vykouknou paraglidingová křídla, v kuchyni je použita modrá barva nebe, která je doplněná bílou barvou, evokující nadýchané mraky. Ano, paragliding na vás dýchá z každého koutu...

Za odborníky včas

Myšlenku rekonstrukce bytu Irena s Markem zpracovávali postupem, hodným profesionálů. Nic neponechali náhodě a hned zpočátku přizvali ke svým úvahám architekta. Zbytečnost? Naopak. "Nechtěli jsme udělat chybu. Hodně jsme přemýšleli nejen o stavebních úpravách, ale také o tom, jak budeme mít byt zařízen. Neradi bychom časem zjistili, že jedna stěna měla být o trochu delší, protože jinak nastane problém s umístěním kuchyňské linky nebo že nová koupelna nebude až tak skvělá, jak jsme si ji představovali."

Požadavky investorů

"Při nastěhování do nového bytu v Brně Lesné, oslovili naši firmu dobří známí a chtěli poradit s rekonstrukcí a vybavením interiéru získaného bytu. Zadání bylo celkem jasné. Vybourat původní jádro a vytvořit novou koupelnu a v souvislosti s tím také zmodernizovat kuchyň. Důležitý byl dovětek investorů, který zněl: Půjde-li s klasickým panelákovým 2+1 udělat ještě něco více, máte volné ruce," podotýká architekt Petr Bořecký z ateliéru a53 v Brně.

Investorům tak byly předloženy tři dispoziční návrhy, které v různých variacích řešily daný prostor. Nejvíce se líbila a také byla vybrána dispozice s propojením kuchyně a obývacího pokoje, která obsahovala také zrušení chodby do kuchyně a přičlenění její plochy k prostoru obývacího pokoje.

Na zelené louce

Když se investoři nebojí bourání, je proměna bytu snadnější a výsledek lépe naplní požadavky zadavatele. "Marek s Irenou si přáli klidné, pohodlné a funkční prostředí bez zbytečných dekorací. Celkové rozměry bytu jsou velmi malé, proto se s nimi v projektu muselo pracovat opatrně, aby získaný prostor byl plně využit," vysvětluje architekt, který se rozhodl, že jednu z příček "zlomí".

Dobře zalomená zeď

"Příčka mezi koupelnou a obývacím prostorem se mírně rozevírá k vytvoření většího prostoru kuchyňského koutu a zároveň navádí směrem k obýváku. Zde měli investoři trochu obavy, od půdorysně šikmé stěny je každý zrazoval. Nechali se ovšem přesvědčit a jsou opravdu spokojeni. My používáme tento prvek, ne pravoúhlého prostoru, velmi často, čímž tvoříme prostor zajímavějším a rušíme hluchá místa a kouty," poznamenává architekt Bořecký.

Zvětšený obytný prostor

Zeď mezi kuchyní a obývákem byla nosná, nikoliv příčka, bylo tedy zapotřebí ztužení ocelovými profily po obvodu zřizovaného otvoru. Zásah proběhl bez komplikací. Vybouráním panelu, dělícím kuchyň a obývací pokoj, byl vytvořen z klasického panelákového 2+1 moderní byt s otevřenou dispozicí a zvětšeným obytným prostorem.

Slunce v koupelně

Koupelna a toaleta byla vyzděna z pórobetonových tvarovek. Tak aby bylo zajištěno prosvětlení koupelny a vstupní chodby, byly do těchto příček vsazeny prosvětlovací pásy z luxferových tvárnic. Nad kuchyňským koutem vodorovný pás do koupelny, vedle dveří do koupelny svislý, aby dodal světlo do chodby.

Doporučujeme: Postavili dům za 4 týdny. Jak se vám líbí?

V koupelně byla zrušena malá vana a nahrazena sprchovým koutem, čímž se do koupelny vešla i pračka. Obklad byl zvolen z černé keramické mozaiky. První, co po vstupu do koupelny upoutá, je rozptýlené denní světlo, prostupující přes luxferovou stěnu z kuchyně. Oboustranně pískované luxfery jsou neprůhledné, a proto koupelně nechybí ani potřebná intimita.

Světlo a vzdušnost

Panelákový byt 2+1 byl obvyklou skládačkou malých a ještě menších místností se spoustou dveří a s špatně využitelným prostorem. Zásahem architektů získal světlo, vzdušnost a zřetelný punc originálu. Vzhledem k velikosti kuchyňského koutu bylo upuštěno od jídelního stolu. Plocha potřebná ke stolování vznikla konzolou z kuchyňské linky.

Náš tip: Jak bydlí nejslavnější český hlasatel Alexander Hemala?

Kuchyně a obývací prostor jsou opticky odděleny posuvnou zástěnou, na níž je grafická tapeta paraglidingového křídla. Což je největší vášní investora.

Jak se vám dům mladého paraglidisty líbí? Máte raději více prostoru a méně doplňků nebo vám k pocitu útulnosti v tomto bytě chybí nějaké doplňky? Napište nám v diskuzi pod článkem.

zdroj: Panelplus.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Šílené barvy kuchyně? Proč ne!

Jak si upravit kohoutkovou vodu, aby vám chutnala?

Soňa s námi hubla do svatebních šatů. Povedlo se jí to?




reklama
reklama
reklama