reklama

Proč večer nesvítit LED žárovkami? Neusnete!

Proč večer nesvítit LED žárovkami? Může za to modré světlo. Škodí!

Foto: ISIFA/Thinkstock

Co je melatonin?

Jedná se o hormon, který je produkován částí mezimozku. Hraje důležitou roli v řízení rytmů den-noc. Jeho hladina je silně závislá na střídání světla a tmy. Nejvíce ho produkujeme právě mezi 2-4 hodinou ráno. Vzestup jeho hladiny je spojený s ospalostí.

Světlo v nočních hodinách není zdravé, o to víc, když se jedná o takové s modrým zářením. Nejčastěji jde o LED žárovky či monitory notebooků, tablety, telefony nebo televize. Proč se jim ve tmě vyhýbat?

Než jsme získali obrovský luxus si prodloužit den rozsvícením žárovky, trávili lidé večery ve tmě. Tělo tedy vnímalo přirozené střídání dne a noci. V dnešní době za komfort lustrů a lamp můžeme zaplatit zdravím.

Biologické hodiny

Náš organismus je zvyklý na určitý biorytmus, na kterém jsou závislé všechny funkce v těle. Vše je řízeno částí mozku, která se nazývá hypotalamus. Zrak do tohoto centra předává informaci, zda je třeba nastartovat tělo na denní režim nebo naopak utlumit ke spánku.

Modrá? Zpoždění!

Pozor na žárovky, které září modrým světlem. Ne všechny barvy mají na organismus stejný účinek. Jak uvádí web health.harvard.edu, modré vlnové délky jsou pro naše tělo prospěšné pouze v denních hodinách. Blokují vylučování melatoninu, což je hormon, který nám pomáhá usnout. Zvyšují naši pozornost a zlepšují reakce i náladu.

Doporučujeme: 10 jednoduchých a osvědčených tipů, jak rychleji usnout

Pokud si večer zapnete tablet, mobil, monitor či televizor, modrá barva, která z nich přirozeně září, vám může nabourat celý proces usínání a vy se budete v posteli převalovat až do tří hodin do rána.

Co tato světla způsobí?

Při pohledu do modrého osvětlení se v oku vyvolá fotochemická reakce, při které se uvolňují různé oxidy, které narušují smyslové buňky sítnice. Spolkový ústav pro bezpečnost práce a pracovní lékařství v Dortmundu však uklidňuje, že mezní hranicí je pohled z 20 centimetrů do nejsvětlejšího místa LED žárovky. Což u nás doma nehrozí. Většinou jsou LED žárovky chráněné ještě žlutooranžovým sklem, které světlo rozptyluje.

Čím svítit?

Asi si budete připadat, že vás táhneme do pravěké doby, ale po setmění bychom opravdu měli používat spíše klasické žárovky, ve kterých je modrého záření minimum. Jenže je tu problém, takové by se už správně neměly ani vyrábět. Přitom je odborníci doporučují používat u lampy na nočním stolku i v koupelně, kam naše kroky vedou pravidelně večer a právě tam se nejčastěji nachází "studené" LED žárovky. Jak z toho tedy ven?

Pozor na ponocování

Biorytmus se po 24 hodinách opakuje. Někomu se v závislosti na ponocování může o hodinu celý cyklus posunout. Harvard přišel se zajímavou studií. Modré světlo narušuje spánek, čímž zabraňuje přirozenému vyplavování hormonu melatoninu.

Vědci pozorovali deset lidí, kterým postupně zkracovali dobu spánku. To vedlo ke zvýšení hladiny cukru v krvi, testované osoby měly nezvladatelné chutě na sladké, častější pocit hladu a pokles dobré nálady.

Náš tip: Video: Jak vyrobit stylovou lampu z plastových lžiček

"Umělé světlo opravdu ovlivňuje přirozený proces usínání, obzvlášť s modrým zářením. Což má za následek špatný biorytmus a může přivodit větší riziko vzniku diabetes, nadváhy a kardiovaskulárních onemocnění," říká Stephen Lockley, jeden z vědců Univerzity v Harvardu.

Nepanikařte

Na závěr je třeba si uvědomit, že LED žárovky přesto hodně uspoří a jak jsme psali v předchozím odstavci, když se do nich nebudeme dívat z bezprostřední blízkosti, nic nám nehrozí. A pokud je nepoužijete dvě hodiny před spánkem, není třeba panikařit a měnit všechny v celém domě.

Máte-li problém s usínáním, zkuste se během dne vystavovat co nejdelší čas přirozenému světlu a před večerkou se nedívejte na televizi, do mobilu nebo do tabletu. Raději zkuste relaxovat.

Pociťujete změnu při delších zimních večerech? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Už je čas. Vypěstujte si doma čerstvé bylinky

5 nejhorších vlastností mužů. Která vás vytáčí nejvíc?

Odložte péřovky: Nejkrásnější jarní bundy a kabáty
Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama