reklama

Popínavé rostliny na fasádu. Ano, či ne?

Uvažujete o popínavé rostlině na fasádě, ale nevíte, zda bude přínosem, či přítěží? Podívejte se na klady a zápory zelené fasády.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Uvažovali jste o tom, že byste fasádě dali zelený kabát v podobě popínavé rostliny, ale úplně si netroufnete? Ujasněte si pro a proti a podle toho se rozhodněte, zda je na svou fasád pustíte, nebo ne.

Popínavé rostliny ochrání svoji oporu před nepříznivými klimatickými podmínkami, ale také dokáží udělat pořádnou neplechu. Pojďte si je s námi představit, abyste věděli, s kým máte tu čest.

Změňte vzhled domu

Popínavé rostliny se buď přichytávají na laťovou konstrukci, nebo se pnou přímo po fasádě. Některé vyrostou velmi rychle, s jinými je to zdlouhavý proces. Dobře si vyberte z nabízených druhů. Mnoho z nich na zimu opadá a na okrasu už můžete zapomenout. Určitě se zajímejte o náročnost rostliny, typ květu, sílu vůně a vhodnost umístění.

Zelená fasáda: ANO!

Pojďte se podívat na několik pozitiv, která s sebou přináší popínavá rostlina na vaší fasádě. Tady jsou:

  • Mezi fasádou a rostlinou vznikne prostor, který funguje jako tepelná vzduchová izolace.
  • Další výhodou je ochrana domu před deštěm. Voda neprosákne na omítku a z rostliny postupně okape.
  • Nedochází ani k úniku teploty ze zdiva. Úspora tepelné energie je minimálně 5 %.
  • V létě popínavé rostliny zase zabraňují přehřívání.
  • Rostliny navíc fungují jako filtr vzduchu a neprojde přes ně větší množství prachu.
  • Popínavé rostliny chrání, ale zároveň nechávají zdivo dýchat.

Nevýhody popínavých rostlin

A jak už to tak bývá, nic není bez problémů. Odborníci se nemohou shodnout, zda popínavé rostliny přináší domu více výhod, či nevýhod. Jaká jsou negativa zelené fasády?

  • Musíte mít fasádu bez trhlin a prasklin. Rostlina je pro povrch velkou zátěží a mohla by vám celou omítku zničit a odtrhnout. Zapomeňte tedy na to, že nevzhlednou fasádu zakryjete rostlinami.
  • Do zvětralé omítky některé přísavníky vrostou a zničí ji.
  • Většina popínavých rostlin na zimu opadá, takže už neplní funkci okrasné fasády. Výjimku tvoří břečťan plazivý.
  • Počítejte s tím, že v živé fasádě bude více hmyzu. Někteří potvrzují, že se jim do domu snáz dostanou myši.
  • Problém nastává ve chvíli, kdy rostlinu chcete odstranit. Není to jednoduchá práce. Budete potřebovat dostatek úsilí a pevných nervů.


Druhy, které se hodí na fasády

Jak uvádí web dumabyt.cz "Správně si vybrat je to nejdůležitější. Pro velké plochy jsou ideální samopnoucí rostliny, které vytvářejí velké koberce a nepotřebují oporu (přísavníky, břečťany). Pro menší stěny jsou naopak vhodné druhy ovíjivé a šlahounovité (růže, zimolezy, révy, plaménky), kterým jejich životní prostor determinuje podpůrná konstrukce."

Břečťan popínavý

Nenáročná stálozelená popínavka. Můžete si vybrat z mnoha tvarů listů a barev. Nejvíc se mu daří v polostínu a ve stínu. Ale pozor, černé plody jsou jedovaté. Fantasticky se pne po hrubých zdech.

Hortenzie popínavá

Pne se pomocí příčepivých kořínků. Na podzim vás ohromí žlutými listy, v zimě však všechny opadají. Pokud ji zasadíte na podzim, v červnu a červenci vás přivítá krémově bílými květy. Nejlépe se jí daří v polostínu a nevadí jí i celkové zastínění. Je mrazuvzdorná a hodí se k popnutí fasád či zídek.

Trubač kořenující

Velmi mohutná popínavá rostlina s temně zelenými listy, která kvete od července do září. Nejčastěji v odstínech žluté a sytě červené. Na zimu potřebuje přihrnout kořeny mulčem. Upřednostňuje slunné stanoviště. Vydrží i v polostínu, ale kvete mnohem méně. Na fasádě je třeba rostlinu podpořit jednoduchou mříží.

Zimolez Heckrottův

Menší a opadává popínavka, která se vám doplazí do tří metrů. Kvete od června do října. Květy jsou nápadně červené nebo žluté. Pokud si večer pod rostlinu sednete, budete omámení silnou vůní. Daří se mu ve vlhké půdě, na přímém slunci a v polostínu. Dobře snáší mráz. Hodí se na fasády i pergoly.

Vistárie čínská

Velmi oblíbená rostlina, která vás potěší převislými květy v modrofialové či bílé barvě. Pne se do výšky deseti metrů. Miluje plné slunce a vlhkou půdu. Nesmíte zapomenout jí dodat drenáž, aby se voda u kořenů nehromadila. Vistárie skvěle ozdobí fasády a zdi zahrad.

Opletka

Velmi rychle vyroste až do výšky 12 metrů. Od července do září nevidíte listy v záplavě květů v bílé barvě. Vyžaduje světlé stanoviště. Spokojí se i s chudou půdou. Nepoškodí ji mráz ani slunce. Jen vyžaduje pevnou oporu, která vydrží tíhu rostliny. Dobře pokryje i velké stěny.

Jak zelenou fasádu odstranit

Přijde chvíle, kdy se rozhodnete popínavou rostlinu odstranit. Ať už jste donucení tím, že musíte opravit fasádu, nebo se vám okrasa přestala líbit, je třeba na to jít trochu jinak. Většina z nás rostlinu strhává "živou". Nejlepší je odříznout celou rostlinu těsně nad částí, která vykukuje nad hlínou.

Pak už jen vyčkejte, až kmen a listy zaschnou. Snáz se odstraňují a  vytrháváním neponičíte fasádu. Samozřejmě že lépe jdou dolů ty druhy, pro které jsme vytvořili dřevěnou oporu, ale i ty s přísavníky časem povolí. Když dobře seříznete rostlinu, pak je schopná po opravě fasády opět obrůst.

Máte doma nějakou popínavku? Jaké s ní máte zkušenosti? Přinesla vám spíše užitek, nebo problémy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak pěstovat houby doma a sklízet je po celý rok? Poradíme

12 důvodů, proč nechat své partnery masturbovat

Hrajete si často s dětmi? Jste špatný rodič



"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama