reklama

Hraní s dětmi je nuda - a brzdí je v rozvoji

Máte pocit, že jste špatná matka? Vyčítáte si, kdykoli se dětem nevěnujete na 100 %? Možná děláte chybu! Podle nedávného průzkumu riskují rodiče, kteří si často hrají s dětmi, že zpomalí jejich přirozený vývoj.

Foto: Isifa/Thinkstock

Máte pocit, že jste špatná matka? Vyčítáte si, kdykoli se svým dětem nevěnujete na 100 %? Možná děláte chybu!

"Hrát si s dětmi? Ne, díky! To je dost velká nuda," konstatuje publicistka Sarah Vine na stránkách Daily Mail. "Rodiče, kteří si příliš často hrají se svými dětmi, riskují, že zpomalí jejich přirozený vývoj," varuje.

Zlaté internáty...

Do konce prázdnin už zbývá jen pár dnů, a zoufalí rodiče odpočítávají snad i hodiny. Už dost neustálých stížností typu "já se nudím"! Sbohem sourozenecké rvačky! Žádné děsné výlety do zaprášených muzeí!

Čtěte také: Dítě není cvičená opička ani vizitka pyšných rodičů!

Mozek dospělého člověka vydrží jen omezený počet her na schovávanou, plácání báboviček a rozpatlaných zmrzlinových pohárů, než definitivně exploduje! S koncem prázdnin se kdesi v temném koutě vědomí i toho nejzodpovědnějšího rodiče líhne myšlenka, že takový pěkný internát pro děti od sedmi let výš vůbec není špatné zařízení...

Samota dětem svědčí

A teď už na to mají dokonce argument. Dr. David Whitebread z katedry psychologie na univerzitě v Cambridge došel se svým výzkumným týmem k závěru, že když si dospělí příliš hrají s dětmi, brzdí je v rozvoji. Místo aby mladá a pružná mysl zvídavě a nezávisle expandovala, táhne je psychika rodičů zpět.

Jak výzkum ukázal, daleko přínosnější pro malé děti je, když si mohou hrát samy. Mají díky tomu daleko silněji vypěstovanou nápaditost, výdrž, iniciativu, ochota se pořádně zabrat do práce, sebekontrolu a schopnost týmové práce, tedy vlastnosti, které jim v budoucím životě umožní dosáhnout daleko větších úspěchů. Navíc brzy pochopí, že aby získaly pozornost dospělých, musí být samy zajímavé, okouzlující a užitečné. Když budou nudné, mají prostě utrum.

Doporučujeme: K čemu jsou rodiče puberťákovi?

Jinými slovy řečeno - nechte své ratolesti, ať se starají samy o sebe. Budou tak šťastnější, úspěšnější a chytřejší. Uvědomí si, že se svět netočí jen okolo jejich přání a potřeb. A rodiče mohou konečně přestat trpět pocity viny, že se svým dětem málo věnují. Stejně, jako to udělala novinářka Sarah Vine z úvodu našeho článku.

Ať čelí vlastním výzvám

"Mně nabízí teorie dr. Whiteheada přímo balzám na svědomí," přiznává. "Já si totiž se svými dětmi skoro nikdy nehrála. Přišlo mi to strašně nudné. Nebyla jsem prostě připravena trávit čas aktivitou, která mě samotnou nebavila. Ostatně ani mí rodiče si nehráli se mnou. Byli příliš zaměstnaní snahou stát se perfektními dospělými, než aby se zdržovali takovými pitomostmi. Postarali se o mě, pomazlili mě, pomohli mi, když jsem to potřebovala, ale nikdy jsem neměla výhradní monopol na jejich volný čas. Měli příliš mnoho zájmů, než aby mě bavili."

Nechte tedy děti, ať se zabaví samy. Ať čelí vlastním výzvám. "Chcete, aby byly šťastné a úspěšné? Odpočiňte si. Udělejte něco pro sebe. Tohle je vás svět, a ony se musí naučit, jak v něm žít," vyzývá publicistka.

Jak se vám její názory a poznatky dr. Whiteheada líbí? Jsou pobuřující, nebo na nich přece jen něco je? O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bydlíme v panelákovém 2+kk. Je nás tam pět...

Kamarádka strčila nevěstu do bazénu, ta ochrnula

Jak správně oblékat podprsenku? Předkloňte se!

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama