Pochoutka podzimu aneb Proč jíst kaštany
Jedlé kaštany jsou pochoutkou, která zlepší vaše zdraví. Tady jsou recepty.
Když se řekne podzim, mnohým z nás se vybaví barevné listí, dýně či kaštany. Poslední zmiňované plody jsou skvělé na dekoraci, děti si vyhrají výrobou zvířátek a dospělí mohou vyzkoušet recepty z jedlých kaštanů. Proč bychom je měli zařadit na jídelníček?
Ve Francii jsou jedlé kaštany považovány za delikatesu, která nechybí v žádné lepší restauraci. Pečené se prodávají v zimě téměř na každém rohu a koupit je není žádný problém. V České republice se jedlý druh začal pěstovat až ve 13. století, ale jejich využití ve světě sahá do hluboké historie. Dá se z nich připravit polévka, omáčka, pyré, nádivka nebo luxusní dezert.
Nejste si jistí?
Nevíte, kde jedlé kaštany sehnat? Právě naše babičky je v kuchyni často používaly, protože šlo o levnou surovinu. Vlastně rostla v okolí. Kdo si není jistý tím, zda kaštan, který jste potkali, je jedlý, raději nakupujte na farmářských trzích či v obchodě se zeleninou.
Doporučujeme: Foto recept na rychlou a dietní dýňovou polévky
Jsou k dostání v syrové podobě, kdy je třeba plod zbavit tvrdé slupky a následně zpracovat. K zakoupení jsou už i loupané a mražené kousky. Skvělou volbou je konzervovaná pochoutka. Ta vám usnadní přípravu a nebudete muset zápasit s jejich loupáním.
Domů si doneste jen hezké plody, které nejsou plesnivé, děravé a v případě, že s nimi zatřesete, neměli byste slyšet dutý zvuk. Takový kousek totiž vysychá a už není dobrý.
Kaštany: Skvělé na srdce
Kaštanovník jedlý je zásobárnou vitaminů B, E, C. Nechybí velké množství železa, fosforu, hořčíku, draslíku, vápníku či karotenu.
Kaštany skvěle fungují na respirační choroby a vůbec zvládají tlumit nepříjemný kašel. Pomáhají při poruchách krvetvorby či jako prevence proti kardiovaskulárním onemocněním.
Když bychom měli vyzdvihnout nejdůležitější látku z hnědých plodů, pak je to kyselina pantotenová - vitamin, který se účastní metabolismu. Lékaři ji doporučují jako doplněk léčby při kožních potížích, při prevenci aterosklerózy, na zlepšení paměti, koncentraci, na podporu hojení, plodnosti a zvládá utlumit křeče nohou.
Do jídelníčku by si je měli zařadit lidé s poruchami metabolismu, častými průjmy, vysokým krevním tlakem a také ti, kterým špatně pracují játra.
Pochoutka při dietě
Záleží na tom, jakou dietu držíte. Kaštany obsahují větší množství sacharidů (ve 100 g je 34,7 sacharidů), ale když je zařadíte na jídelníček jako ořechy - hrstku do jogurtu, nic vám nehrozí.
Ti, co si při redukci váhy hlídají tuky, mohou jásat. Kaštan v sobě nemá téměř žádný tuk (ve 100 g je 2,5 g tuku). Lze o nich hovořit jako o nízkokalorické surovině. A co víc, neobsahují žádný lepek. Dokonce se z nich vyrábí mouka. Pravda, poněkud drahá (120 Kč za 200 g), ale opravdu lahodná.
Rychle s nimi do kuchyně
Když si je donesete domů čerstvě posbírané, pak by měly být na teplém místě. Nezapomínejte je obracet. Uschlé plody dejte do dobře uzavíratelné sklenice. Také se prý vyplatí je posypat vrstvou písku a uložit do chladné místnosti. Pak vám vydrží i přes šest měsíců.
Chcete-li čerstvé kaštany, určitě je dejte do lednice. Ty se však musí velmi brzo zpracovat. Nevadí jim ani mražení. Ale neměly by zde být uložené déle jak čtyři měsíce.
Nejrychlejší úprava je pečení v troubě. Jejich plochá strana se musí naříznout do kříže. Pečte je 40 minut v předehřáté troubě na 220 °C. Nezapomeňte s pekáčem občas zatřást, jinak se vám budou připékat. Stejně je připravíte i na pánvi, jen doba pražení je jen 15 minut. Opět platí, že byste je měli často míchat.
Kaštanová nádivka
Budete potřebovat:
- 250 g uvařených a oloupaných kaštanů,
- 250 g bílé veky,
- 200 ml mléka,
- 2 vejce,
- petrželku,
- 60 g másla,
- bílý pepř, sůl, muškátový květ.
POSTUP:
Pečivo nakrájejte na kostky a namočte do mléka. Kaštany trochu nasekejte, přidejte k směsi. Přimíchejte žloutky, rozpuštěné máslo, koření a kudrnku. Ušlehejte si z bílků sníh, který opatrně zapracujte do nádivky. Nádivkou lze plnit jakákoliv masa či ji upéct v pekáčku jako sekanou. Předehřejte si troubu na 210 °C a pečte 30-45 minut.
Kaštanová polévka
Budete potřebovat:
- 10 kaštanů,
- sůl, pepř,
- muškátový květ,
- stroužek česneku,
- nastrouhanou lžičku zázvoru,
- cibuli,
- zeleninový vývar.
POSTUP:
Oloupané kaštany uvařte, sceďte a rozmixujte na hladké pyré. Kostičky cibulky orestujte, přidejte plátky česneku, zázvor a zalijte zeleninovým vývarem. Vmíchejte kaštanové pyré a chvilku nechte prohřát.
Nepečená kaštanová roláda
Budete potřebovat:
- 140 g cukru moučky,
- 120 g másla,
- 2 lžičky kakaového prášku,
- 500 g oloupaných a vařených kaštanů,
- 1 hrst mletých oříšků,
- čokoládovou polevu,
- šlehačku,
- 100 g másla,
- 100 g čokolády na vaření.
POSTUP:
Uvařené kaštany pomelte nebo rozmixujte. Přidejte máslo, kakao, cukr a dobře těsto promíchejte. Hmotu vyklopte na čistou a vyždímanou utěrku a dobře rozetřete. Ve vodní lázni rozpusťte 100 g másla a čokoládu na vaření. Rozetřete na kaštanovou placku a zaviňte do rolády.
Náš tip: Recepty na svátky: Luxusní meruňkové řezy s pudinkem
Alobal vysypte oříšky a přesuňte na něj roládu, kterou zabalte a dejte do ledničky. Servírujte politou čokoládou a ozdobenou čerstvě ušlehanou šlehačkou.
Další recepty s jedlými kaštany najdete na webu Vareni.cz.
Chcete-li vlastní úrodu, pak počítejte s tím, že po zasazení plodí strom až po čtyřech letech.
Vaříte z jedlých kaštanů? Podělte se s námi o recepty v diskuzi pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jak si zlepšit imunitu ve čtyřech krocích?
Zvlhčovače vzduchu víc škodí, než pomáhají