Nevolnost psů při cestování autem: Tipy a rady!
Jízda v autě nemusí být pro vašeho čtyřnohého miláčka příjemným zážitkem. Víme, jak ho na cestování připravit a jak mu pomoci s nevolností.
Čeká vás dlouhá cesta autem a berete si své čtyřnohé mazlíčky s sebou? Připravte je na cestu a vybavte svou lékárničku přípravky proti nevolnosti zvířat.
Psi cestování snáší většinou dobře, ale stačí nepříjemné vzpomínky, nedostatečné zajištění při prudkém brzdění či špatná příprava štěnat a problém je na světě. Nevolnost neboli kinetóza psů je způsobena pohybem auta, stresem nebo úzkostí. Všechny komplikace mají řešení.
Jak poznat, že není něco v pořádku
Podle průzkumu společnosti Harris Interactive trpí 75 % psů poprvé nevolností ve věku štěněte. Velké problémy s cestováním má přibližně každý třetí pes a na veterináře se obrací jen třetina majitelů.
Mezi nejčastější příznaky patří:
- nadměrné slinění
- neklid
- úzkost
- zrychlené povrchní dýchání
- časté polykání a olizování
- nadavování
- třes
- zvracení
Tipy a rady, jak zvládnout první cestu
- od malička psy seznamujte s autem
- spojte cestování s příjemným zážitkem
- před jeho první cestou ho nekrmte
- chcete-li mu pomoci, nekuřte, nepoužívejte výrazné vůně a nechte proudit čerstvý vzduch
- nezapomínejte na pravidelnou přestávku a čerstvou vodu
Čtěte také: Test: Poznáte psí plemena podle fotek?
Každý, kdo zažil mořskou nemoc nebo nevolnost při jízdě autem, si dokáže představit, jak strašně se při tom psi cítí. Proto se nevzdávejte ani pokud máte dospělého mazlíčka, který každou cestu prozvrací. Pro začátek postačí, když mu do zaparkovaného auta budete dávat pamlsky nebo hračky, které si bude moci sám objevovat. Rozhodně nejezděte v autě jen k veterináři. Vypravte se s celou rodinou na výlet do lesa nebo jen do polí. Den si užijete a váš pes si cestování spojí i s příjemným zážitkem.
Když už to jinak nejde...
Váš veterinář by vám měl poradit a doporučit moderní léčiva, která jsou speciálně vyvinuta pro řešení cestovní nevolnosti u psů. Preparáty mají vysokou účinnost i snášenlivost. Léky pracují na principu zastavení signálu v mozku, který způsobuje zvracení. Pořádně si přečtěte příbalové informace. Některé druhy mají nežádoucí účinky - ospalost, malátnost.
U nás se nejběžněji prodávají tyto přípravky:
- Tranquil (90 tablet za 890 Kč)
- Relaxis (60 tobolek za 440 Kč)
- Sanal Relax (15 tablet za 140 Kč)
- Reisfit (10 tablet za 170 Kč)
Léky podávejte alespoň 20 minut před výjezdem. Ideálně v kousku sýra nebo jiné dobrotě.
Bespečnostní pásy i pro psa?
Myslete na pohodlné a bezpečné cestování. Nezapomínejte na bezpečnostní pásy, přehozy na sedačku, cestovní misku na vodu či krmení. V mnoha případech se vaši mazlíčci bojí volného prostoru mezi sedačkami. Pokud nemáte možnost zadní část přisunout, pořiďte si plachtu, která vytvoří na zadní sedačce ochrannou vanu a psi nevidí dolů. Upevnění je jednoduché. Stačí ji přichytit za opěrku zadních a předních sedaček.
Pro menší plemena se vyrábí závěsné boxy, které jim dodají pocit bezpečí a i ti nejmenší mají možnost sledovat dění venku. Aplikace je velmi rychlá. Opět jde o uchycení v místě opěrky přední a zadní sedačky, které zvládnete za pět minut.
V každém případě nezapomínejte vaše mazlíčky přepravovat buď v cestovní tašce či boxu. Pokud je nechcete nechávat v kufru, klidně jim udělejte místo na zadní sedačce, ale nezapomeňte je připoutat bezpečnostním pásem. Vyhnete se pokutě a navíc můžete zachránit život jim i osobám sedícím na předních sedačkách.
Jak cestujete se svými miláčky vy? Podělte se s námi o zajímavé tipy a rady, jak pomoci pejskům při cestování.
zdroj: cestovanisepsy.cz, Hunter, obchod Just your friend
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Nejpopulárnější psí jména: Máte doma Peggy nebo Maxe?
5 tipů, jak odstranit psí chlupy z bytu a oblečení
Honzík a Daneček: Zabili své mámy
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Kde si vybrat ty správné chovatelské potřeby?