reklama

Nejodpornější zápachy v domácnosti: Jak se jich zbavit?

Nepříjemný zápach v domácnosti? Tady je 8 nejčastějších příčin.

Foto: Thinkstock

I když si bez difuzérů či interiérových vůní nedokážete představit správné bydlení, občas se stane, že vás hned ve dveřích praští přes nos nesnesitelný zápach. Najít příčinu nežádoucího odéru je někdy složité. Podívejte se, na co si dát pozor a na co se zaměřit, abyste původce odhalili včas.

Pokud máte za sebou generální úklid a v domácnosti se stále rozlévá nepříjemný zápach, příčin může být několik. Pamatujte, že čich má vliv na vaše emoce...

Ucpaný odpad

Zbytky jídla, mastnota, dlouhé potrubí. Kombinace, která potrápí naše čichové buňky. Nemáte-li drtič zbytků jídla, používejte sítka. Ta zabrání splachování zbytků do odpadu.

Pravidelně používejte přípravky, které potrubí vyčistí. Stačí je jednou za měsíc nasypat do odpadu, zalít příslušným množstvím vařící vody, nechat působit dle návodu a následně propláchnout. Preventivně jednou za týden do odpadu nalijte pohlcovače zápachu.

Rozmražené jídlo

Pokud jste prošli celou domácnost, přesto se jí rozprostírá nesnesitelný zápach, otevřete mikrovlnnou troubu. Běžná situace. Vyndáte maso z mrazáku, dáte do mikrovlnky a zapomenete na něj. Když nepotřebujete nic ohřát tři dny, maso se začne rozkládat.

Doporučujeme: 5 interiérových vůní, které opravdu voní

Zjistíte-li, že jste zapomněli na potravinu, okamžitě ji vyneste do popelnice, vnitřek mikrovlnky otřete octovou vodou. Dejte do misky vodu s citronovou šťávou a ohřejte v mikrovlnce na pět minut. Zápach ze spotřebiče by měl být pryč.

Prádlo v pračce

V dnešní době, kdy jde nastavit odložený start praní prádla, se zcela běžně stane, že odejdeme ráno do práce a zapomeneme obsah pověsit na šňůru. Mokré prádlo v teple bubnu velmi brzy zapáchá.

Bohužel nestačí jen zapnout program znovu. Vždy přidejte k pracímu prášku ještě lžíci octa a jedlé sody, ten vytáhne z látky i pračky nepříjemný odér zatuchliny.

Špatně umytý odpadkový koš

Vynášení koše patří k nenáviděným domácím činnostem. Členové rodiny jsou schopní se pohádat, aby práci za ně udělal ten druhý. S každým vyneseným odpadkovým pytlem by se měla nádoba dobře vymýt. Myslete i na víko koše, na které se mohly dostat zbytky jídla.

Když do spodní části koše vyteče šťáva ze syrového masa a vy nepoužijete dezinfekci, hrozí kromě opravdu odporného zápachu i tvorba plísní a bakterií, které mohou ohrožovat vaše zdraví. Skvělou volbou jsou speciální vůně. Ty stačí nalepit na spodní část víka.

Nádobí v myčce

Jistě jste si všimli, že myčky nabízí celou řadu programů. Jedním z nich je takzvaný rychlý oplach, který z nádobí odstraní prvotní nečistoty. Vhodný je pro ty domácnosti, které pouští myčku jednou za týden.

Nezapomínejte jednou za měsíc pustit nejdelší program a vložit dovnitř speciální čistič, který spotřebič zbaví mastnoty a usazenin. Pojistit si voňavý interiér můžete i vůní, kterou zavěsíte na jeden z košů v myčce.

Popelník a cigarety

Kouříte-li doma, nemůžete se divit, že vás hned ve dveřích praští zápach. Cigaretami načichnou všechny textilie, které se nachází v místnosti. Nejhorší odér se line přímo z popelníku, který je nutné pravidelně vysypávat.

Nejlepší řešení je přesunout se i se svou neřestí na balkon či do sklepa. Když zůstanete, počítejte s tím, že budete muset pravidelně prát záclony, závěsy a čistit sedací soupravu. Vhodné jsou i pohlcovače pachu, které vám pomohou.

Kočkolit a domácí mazlíčci

V domácnosti, kde jsou zvířata, je zápach zcela běžným problémem. Ale i v takovém případě existuje řešení. Nejhorší odér se line z kočkolitu, který byste měli pravidelně vynášet. Nemusíte hned vyhazovat celý obsah. Vysypávejte zvířecí exkrementy pomocí speciální lopatky. Ta oddělí písek od pevnějších částí. Využívejte i deodorantů, které jsou určené přímo do kočkolitů.

Nezapomeňte kontrolovat i špatně dostupná místa (pod sedačkou, za nábytkem), kde se vašemu mazlíčkovi mohlo zalíbit natolik, že si je plete s toaletou. Kdo chce mít jistotu, používejte pohlcovače pachu ve spreji a investujte do interiérových vůní, které typický zvířecí "zápach" překryjí.

Plíseň

Zatuchlina a vlhko, dva signály, že se ve vašem bytě vyskytuje plíseň. Nemusí být hned na první pohled patrná, proto se podívejte do rohů, za nábytek a do zadních částí poliček ve skříni.

Náš tip: Jak si doma úspěšně (ne)pěstovat plíseň

Řešením jsou manuální či automatické pohlcovače vzdušné vlhkosti, které pořídíte už od 350 Kč. V neposlední řadě myslete na prevenci. Pravidelné větrání a vytápění v zimních měsících je skoro nutností. V místnosti, kde sušíte prádlo byste měli otvírat okno každou hodinu na pět až deset minut.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

7 věcí, ze kterých postupně zhloupneme

Škola má roli fackovacího panáka, říká školní psycholog

Druhy slz: Které pláčete vy?




reklama
Doporučené recepty
    reklama