reklama

Druhy slz: Které pláčete vy?

Existuje několik druhů slz. Kdy jaké pláčete?

Foto: Thinkstock

Pláčeme z radosti, při velkém smutku, když se bouchneme i při krájení cibule. Pokud byste se podívali na slzy pod mikroskopem, zjistili byste, že pokaždé roníte jiný druh slz. Jak je to možné?

Důvod k pláči ovlivňuje jejich strukturu a chemické složení. Lidské oko produkuje tekutinu téměř neustále. Základní rozdělení vám napoví, kdy a jaké slzy nás v životě doprovází. Bazální, reflexní, emocionální... Pojďme si jednotlivé typy představit.

Pohlédněte do mikroskopu

Fotografku Rose-Lynn Fisherovou zajímalo, zda se slzy pod mikroskopem liší podle toho, zda jde o radost, smutek či podrážděnou rohovku. Během několika let skutečně nafotila až 100 druhů slz a ověřila si, že se jejich struktura mění. Fotografie si můžete prohlédnout v následujícím videu:

Druhy slz

Bazální typ slz má za úkol chránit a zvlhčovat oko a jde ruku v ruce s mrkáním, které se snaží tekutinu rozprostřít po celé ploše. Intenzita mrkání se liší. Víčka se pohybují častěji ženám (až o třetinu), a to v souvislosti s hormonálními změnami, kdy křehké pohlaví více trpí na takzvané suché oko. Průměrně dospělý člověk mrkne osmnáctkrát za minutu, malé děti jen dvakrát.

Ve chvíli, kdy zrak ohrožuje cizí předmět, nebo je dráždí vítr či jiný nepříjemný objekt, přichází na řadu slzy reflexní. Objevují se také při zívání, nebo když se smějeme. Jejich intenzita je mnohem vyšší než u slz reflexních. Mají za úkol oko zbavit nečistot, které tam nepatří.

Doporučujeme: Ženské slzy: Fungují, nebo ne?

O emocionálním typu slz vědci nejčastěji diskutují. Snaží se přijít na to, zda za jejich tvorbou stojí povel hormonů, mozku, nebo existuje jiný spouštěč. Slzy smutku obsahují nejvíce bílkovin a díky nim se z těla odplavují toxické látky a stresové hormony. Právě proto se až 80 procent lidí cítí lépe, když si ve vypjatých situacích popláče.

Účinná zbraň na muže? Nikoliv

O zdravotním aspektu slz nemůže být pochyb, ale patří také k mocné zbrani. Děti dobře ví, že vzlykání na rodiče platí. Stejně tak si pláč "osvojily" ženy. Používají ho jako nástroj manipulace, citového vydírání, nebo si chtějí prosadit svou. Skutečně ubrečená žena ovlivní mužský soucit?

Vědci pod vedením profesora Noama Sobela na oddělení neurobiologie Weizmannova institutu došli k zajímavému zjištění. Ženské slzy neovlivňují mužský soucit. Naopak! Ve většině případů snižují hladinu hormonu testosteronu, což brzdí sexuální vzrušení. Podle profesora ženské slzy dávají mužům jasný signál: "Nevhodná k sexu".

Pláč chrání zrak a má očistné účinky na náš organismus, ale používat ho jako nástroj k dosažení svého cíle se prý nevyplácí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Virus zika: Možná se šíří i sexem

5 pracovních předsevzetí: Čemu se raději vyhnout?

Šikovná ošklivka vyhrála soutěž krásy

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama