reklama

Nápady na domácí bar: Jak na to?

Mít svůj vlastní bar? Je to jednoduché. Podívejte se, co budete potřebovat a jak na to.

Foto: Thinkstock

Tlumená muzika, noční bar a příjemný zvuk protřepávání šejkru, na závěr třešinka na drink a je hotovo. Tak tuhle úžasnou představu si můžete přenést i k vám do obývacího pokoje. Máme pro vás nápady, jak si zařídit domácí bar.

Jste-li začátečník, pak si dobře promyslete, co všechno budete potřebovat, chcete-li si doma zahrát na barmana či barmanku a občas si namíchat nějaký zajímavý a originální koktejl. Tady je návod.

Skvělý prostor

Čeká vás rekonstrukce kuchyně či nová výstavba? Myslete na bar už dopředu. Většinou postačí protáhnout pracovní desku a máte téměř hotovo. Jen nezapomínejte, že by u baru měl být dostatečný prostor na nohy, abyste se zbytečně nekopali do holení.

Chybět by neměly ani opěrky nohou. V případě, že nebudou na těle baru, pak bezpodmínečně volte správné barové židle, kde si nohy pohodlně opřete. Dobrým doplňkem je i okopovový plech či jiné obložení. Ať už budete u baru sedět nebo stát, do jeho čelní stěny denně několikrát narazíte a časem to bude vidět.

Čtěte také: Kterou skleničku na víno, sekt, whisky? Naučíme vás to!

Bar by měl být hlavně cenově dostupný. Nechcete-li svou kuchyň nijak přestavovat nebo chybí potřebné peníze, klidně si pořiďte jen servírovací stolek, který postavíte na správné místo v obývacím pokoji. Barové vozíky se vyrábí v mnoha barvách, různých materiálech a samy už mají zabudované vychytávky, jako je například otvírák na pivo.

Správné sklo je půl práce

Není těžké vypadat jako profesionální barman, obzvlášť koupíte-li si správné sklo. Sklenky na míchané nápoje se liší velikostí i tvarem a mohou ovlivnit konečnou chuť drinku. V baru by vám tedy neměly chybět tyto sklenky:

Koktejlka

V angličtině se jí říká Coctail Glass a někdy také Martini Glass. Kalíšek se prudce rozbíhá do stran a nožka je naopak tenká a dlouhá, aby se nápoj zbytečně neohříval teplem ruky. Široká sklenička umožňuje lépe vychutnat vůni nápoje. Do tohoto skla patří koktejly jako Martini, Cosmopolitan, Manhattan nebo Daiquiri.

Highball Glass

Těžko pro ni najdeme český název, ale někdy se jí ještě říká Tumbler. Jedná se o běžnou sklenici válcovitého typu o objemu cca 250 ml s masivnějším dnem. Do sklenky přijdou drinky se silným alkoholem a pořádnou porcí nealkoholického nápoje. Ze známějších koktejlů se v ní servírují Sex on the Beach, Blue Lagoon, Bloody Mary, Long Island Iced Tea nebo Tequila Sunrise.

Collins Glass

Je podobná Highball Glass, ale je vyšší, štíhlejší a její objem je až 400 ml. Nejčastěji se do ní míchají koktejly, které obsahují sodovku nebo jiný sycený nápoj. Mezi podávané drinky v této sklenici najdeme hlavně Mojito nebo Tom Collins.

Hurricane Glass

Sklenka má krátkou nožku a hezky tvarovaný kalíšek o objemu 600 ml. V atypickém tvaru se nejlépe vyjímají koktejly jako Piña Colada, Blue Hawaii nebo Hurricane.

Margarita Glass

Při podávání koktejlů se hrana sklenky nejprve namočí do limetkové šťávy a do soli. Je něčím mezi sklenkou na šampaňské a koktejlkou. Vedle Margarity se v této sklence také podává krevetový koktejl.

Dále by vám v domácím baru neměly chybět sklenky na šampaňské, bílé a červené víno a samozřejmě sklo na servírování lihovin s ledem nebo pro krátké koktejly, kterým se říká rocks.

Začínáme s barem

Abyste mohli drinky správně namíchat, budete potřebovat základní výbavu. V baru tedy nesmí chybět:

 • klasický otvírák na láhve
 • vývrtka
 • šejkr
 • sítko do šejkru
 • míchátko
 • lžička
 • nádoba na led
 • brčka

Co by se ještě mohlo hodit: máta, smetana, mixér, odšťavňovač, mačkátko na citrusy, jedlé květy

Jedna lihovina pro začátek postačí

Abyste zbytečně neutráceli za alkohol, postačí vám pro začátek jeden druh. Odborníci se shodují, že nejvděčnějším je právě gin. Pokud budete chtít svůj bar dovybavit, poohlédněte se po těchto lahvích:

 • Tequila
 • Whisky
 • Vodka
 • Šampaňské

Určitě si pročtěte kvalitní literaturu a rozhodněte se míchat jen některé drinky, jinak vás to bude stát zbytečně moc peněz.

Doporučujeme: 9 koktejlů, které musíte ochutnat

Než pozvete své přátele na první party, myslete i na ty, kteří nemohou pít. Existuje celá řada nealkoholických drinků, jejichž základem jsou džusy či čerstvé ovocné šťávy.

Z nealkoholických nápojů budete nejčastěji potřebovat:

 • ananasový džus
 • pomerančový džus
 • rybízový džus
 • jahodový džus
 • coca colu
 • sodu
 • ledový čaj

Tipy na závěr:

 1. Nebojte se v zimě zkoušet teplé drinky, jsou chutné, levnější a zahřejí.
 2. Led by se měl vyrábět z balené neperlivé vody nebo ji alespoň převařte.
 3. Základem kvalitní ozdoby je čerstvé ovoce. Nezapomínejte ani na klasické ozdoby, kterými jsou olivy nebo kandovaná nakládaná třešeň, bez kterých se některé druhy koktejlů neobejdou.
 4. Pro začátek si zvolte jen pár drinků, abyste je stíhali připravovat.

Máte doma svůj bar? Jaký drink je váš nejoblíbenější? Který z alkoholů nejčastěji používáte na míchání? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak originálně využít (nedopité) víno?

FOTO: Jak zestárly hvězdy se seriálu Přátelé?

Vlkodlačí dieta: Využijte úplňku a zhubněteČeši v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama