reklama

Máte hlučné sousedy? Nenechte si to líbit!

Hlučné oslavy nebo sousedův syn, který zakládá kapelu a trénuje na bicí do noci? To a mnohem víc mohou znamenat hluční sousedé. Jak na ně?

Foto: Profimedia.cz

Hlučné večírky do brzkých ranních hodin jsou super, ale jen když na nich jste i vy. Sedět do rána na posteli a poslouchat, jak soused pozval 30 kamarádů, kterým se nechce domů, ve vedlejším domě štěká pes a naproti synek trénuje na bicí do půlnoci, je za trest. Jak na hlučné sousedy?

Ve většině případů dokážeme být tolerantní. Je jasné, že je třeba přišroubovat něco na pergole či nařezat dříví na příští sezonu. Ale když se běžný hluk promění v neustále se opakující záležitost a i přes vaše seriózní domluvy se nic nezmění, je třeba se začít bránit.

Když bydlíte v bytě

Každá vyhláška obce či města stanovuje, co je nad míru přiměřeného hluku. A podle zákona nesmí vlastník nebo nájemce bytu své sousedy tímto hlukem obtěžovat. Pokud vás vedlejší byt neustále a opakovaně ruší, můžete se obrátit na hygienickou stanici. Ti dorazí v patřičnou dobu k vám, hluk změří a v případě, že je míra trvale překračována a ještě v době nočního klidu (zejména u barů, heren a diskoték), může hygienik udělit ze zákona pokutu, jejíž výše se šplhá až ke 2 000 000 Kč.

Když kupujete byt, netušíte, kdo bude nalevo, napravo či pod vámi. Zda jsou to vášniví milenci, křičící dvojčata či pár s italským manželstvím. Zjistíte-li, že sousedé hlučí v době nočního klidu, klidně přivolejte městskou policii, která může za přestupek udělit až 1 000 Kč pokuty. V horším případě (pro hlučné sousedy) je problém předán přestupkové komisi. U té pokuta dosahuje výše až 5 000 Kč.

"Podle paragrafu 127 občanského zákoníku nesmí vlastník nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, kouřem, plyny, popílkem, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi."

Nekonečný zvuk cirkulárky

Obecní či městská vyhláška vymezuje určité hodiny, kdy lze používat hlučné přístroje, jako je motorová pila, vrtačka, sekačka a jiné. Ve většině případů lze podat stížnost na městském či obecním úřadě. Ti pak hlučné sousedy buď povolají k promluvě, či obešlou dopisem. Pozor ale na novou zástavbu, v mnoha případech dostává nově vznikající čtvrť od úřadu povolení s jiným časovým rozmezím, kdy je možné používat hlučné pracovní stroje, než je tomu běžně ve vyhlášce. Vždy se o těchto údajích dobře informujte, než podniknete zásadní kroky a budete si stěžovat na porušování klidu a obecní vyhlášky, abyste nepřišli s křížkem po funuse.

Čtěte také: Koho nechceme za souseda?

Hluk zahradničení je velký problém, který zatěžuje dobré sousedské vztahy. Obce sice nemohou hlučné práce paušálně či dlouhodobě zakázat, ale v jejich pravomoci je stanovit přiměřená omezení, za kterých lze na zahradě hlučit. Do budoucna se chystá posílení kompetencí v této oblasti, a to v zákoně o hluku, který se nyní připravuje, a který by mohl začít platit od roku 2014 nebo 2015. Jednou ze změn bude přenechání celé hlukové agendy a také předání řešení sousedských sporů v souvislosti s hlukem příslušnému městskému či obecnímu úřadu.

Pes vyje a štěká až do rána

Jde o velmi citlivou záležitost. Zde je vždy na prvním místě domluva. Majitelé své psy mohou usměrnit, či jim vyzkoušet různé zklidňující preparáty na dobu, kdy jsou v práci (feromonové obojky či sprej).

V nejhorším případě opět volejte hygienickou stanici s žádostí o prověření hluku. V případě, že máte podezření na zanedbanou péči o psa, můžete vše nahlásit na příslušnou veterinární stanici. Ta vyráží řešit problém společně s městským či obecním úřadem.

Když je dětí plný byt

Určitě si říkáte, že dělat protihluková opatření, když za ten rámus nemůžete, je hloupost. Na druhou stranu si uvědomte, že pokud vám vadí i dupání a bydlíte v bytě, těžko půjdete malým dětem vynadat za to, že pobíhají po pokoji. Můžete zkusit říci rodičům, zda by je nemohli trochu zklidnit, ale když si hrají, tak většinou se vším všudy.

V mnoha případech pomohou stropní podhledy, které se vytváří pomocí dvojité konstrukce se vzduchovou mezerou. Prázdné prostory se vyplní minerální vatou, která hluk izoluje. Strop se po úpravách sníží maximálně o 15 cm.

Důležité kontakty:

  • Městská policie příslušného obvodu
  • Policie ČR: 158
  • Seznam hygienických stanic najdete ZDE >>

A jak bojujete s hlučnými sousedy vy? Máte nějaké zkušenosti či zajímavý příběh? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak pořádně vyčistit kuchyňská prkénka

Proč vyhodit většinu věcí a jak z toho mít radost?

15 % lidí bere léky na tlak zbytečně, tvrdí lékař


 

reklama
Doporučené recepty
    reklama