reklama

Koupíme si axolotla! Nejbláznivější domácí mazlíčci

Také vaše ratolest škemrá a prosí o nějaké zvířátko? Podívejte se na pět nejbláznivějších domácích mazlíčků.

Foto: Thinkstock

Pes, kočka, králík, to jsou běžní domácí mazlíčci, ale dovedete si představit, že své ratolesti pořídíte zvířátko na mazlení jako je obří šnek, tarantule nebo dokonce axolotla? Podívejte se s námi na 5 neobvyklých domácích mazlíčků.

Čím dál častěji se ve zverimexu setkáte s netradičními zvířátky, které nám mohou zpříjemnit život a terária či akvária jsou překrásným doplňkem. Jak se o exotické mazlíčky starat a kolik stojí? Čtěte více. 

Axolotl mexický: Vodní dráček

Cena: 7 centimetrový jedinec vyjde na 30 korun.

Krmení: Potrava se skládá z masa. Jedí žížaly, patentky, drobné rybky, myší holátka a kousky libového masa.

Zajímavost: Axolotl má schopnost obnovovat ztracené části těla.

Celý život toužíte po akváriu? Zkuste do něj pořídit něco netradičního. Kupte si "vodního dráčka", který se řadí mezi zvířátka naprosto originální. V akváriu vypadá jako extravagantní moderní doplněk, který vyroste až do velikosti 35 centimetrů. Je zapsaný jako chráněný druh.

Axolotl (na úvodní fotografii) potřebuje alespoň padesátilitrové akvárium o teplotě 20 stupňů Celsia. Tito dráčci musí mít velmi pestrou potravu a chovat je s dalšími rybami není vhodné. Dno akvária posypte jemným štěrkem.

Čtěte také: Kočka nebo pes v bytě: Zásady bezproblémového soužití

Axolotl je obojživelník s velmi výraznými žábrami. Většinou je barvy šedé nebo krémové a žábry jsou růžové. Axolotl se dožívá průměrně až dvaceti let. Pohlaví poznáte podle kloaky, která je u samců zduřená. Pokud budete chtít axolotly množit, musíte jim teplotu vody snížit na 12 stupňů Celsia.

Africký obří šnek

Cena: Šneky pořídíte na burzách či internetu už od 50 korun.

Krmení: Šneci jedí ovoce, čínské zelí, kousky sýra, vařené těstoviny, salát, mrkev, rajče, mech nebo odřezky z jablek či okurek.

Zajímavost: Druh Achatina žravá se rozšířila po celém světě a snadno se přemnoží. Jednoduše se zahrabou 15 centimetrů do hlíny a přečkají zimu. Ve volné přírodě se stanou obrovskými škůdci, kteří nemají přirozeného nepřítele.

Na chov afrického suchozemského šneka je třeba trochu odvahy. Ne každý má chuť se mazlit s takovým tvorečkem. Šneci jsou nenároční na chov. Mezi zajímavé druhy patří Achatina velká, která měří až 30 centimetrů. V dospělosti váží až 300 gramů a dožívají se v zajetí až sedmi let. Mají velké pruhované ulity a tělo černé barvy. Vzácností jsou albíni.

 

Dalšími oblíbenými druhy je Achatina reticulata nebo nažloutlá Achatina iredalei, která patří k drobnějším druhům okolo 8 centimetrů. Šneci potřebují vysokou vlhkost až 90 procent a teplotu okolo 27 stupňů Celsia. Dají se chovat v plastovém boxu s dírkami, ale určitě si pořiďte skleněné terárium o minimální velikosti 50 x 40 centimetrů. Podestýlku volte v podobě kokosového substrátu, který je ve zverimexu za 40 korun. Na tvorbu ulity jim dopřejte sépiovou kost nebo rozdrcené skořápky.

Šnekům do terária nezapomeňte dát větší vodní plochu, ve které se budou moci koupat.

Žába - překonejte paniku a budou vděčné

Cena: Záleží na druhu. Průměrně okolo 500 korun.

Krmivo: Většinou hmyz a některé větší žáby potřebují i malé myši.

Zajímavost: Některé dospělé druhy vydávají hlasité zvuky a v kombinaci s potravou v podobě cvrčků, můžete mít problémy s klidným spánkem.

Nepatříte-li k těm, kteří se štítí dotknout slizké žáby, může se stát příjemným, hezkým a dlouho žijícím mazlíčkem. Připravte se na péči od 4 do 15 let. Na chov jsou velmi nenáročné. Potřebují jen světlo, určitou teplotu a dostatečnou vlhkost.

Žáby, hlavně ty malé, patří k aktivním tvorečkům, ty velké se naopak hýbou poměrně nerady. Před koupí je dobré promluvit si s prodavačem (je-li to znalec) o tom, do jaké velikosti může ten který druh dorůst. Nenechte se zmást názvy jako žába elf, protože zrovna tento druh, doroste do pořádných rozměrů. Vkusně (ale i prakticky) zařízené terárium krásně doplní váš interiér.

 

Žábu je nutné čas od času vyndat z terária a nabídnout jí bezstresový kontakt. V ruce je však nedržte dlouho, protože mají nižší teplotu než lidské ruce a můžete jim porušit slizový film, který chrání kůži. Žáby polykají kořist celou. Dodávejte jim pestrou stravu a krmte je dle potřeby. Některé druhy dvakrát za týden, jiné potřebují jíst denně - opět se poraďte s odborníkem.

Tarantule či sklípkanů se nemusíme bát

Cena: K dostání na burzách za pár korun. Záleží na kondici a stavu mladého jedince

Krmení: Živí se cvrčky, šváby a větší kusy pak malými myškami a hlodavci. 

Zajímavost: Pravidelně se svlékají a zanechávají kůži v celku. Můžete si ji pak vystavit.

Tarantule je velmi populárním domácím mazlíčkem, i když to mnozí z nás nepochopíme, může být pavouk prostě roztomilý a přítulný. Jde o klidné zvíře s malým nárokem na prostor. Existuje mnoho druhů tarantulí, které se liší velikostí i barvou a více než 800 druhů tarantulí rodu Theraphosidae. Mezi nejoblíbenější patří chilská tarantule, Grammostola rosea, která je jeden z nejméně náročných druhů.

 

Při krmení není žádné pravidlo, kdy mají dostávat potravu. Tarantule potřebuje neustálý přísun vody. V teráriu potřebují podestýlku takovou, aby se mohly zahrabat. Ideální jsou i různé otvory a skrýše. V teráriu nesmí být žádné ostré hrany a musí být dobře uzavřené. Ideální teplota je 25-35 stupňů Celsia.

Miniprasátko se naučí chodit i na vodítku

Cena: Vyplatí se připlatit za čistokrevné zvíře. Cena se pohybuje od 2 do 4 tisíc korun.

Krmení: Nejraději se krmí trávou, tvrdým pečivem, ovocem, zeleninou a občas si pochutnají na hrsti zrní či na kvalitním senu.

Zajímavost: Alergici je chovají místo pejsků.

Černá, bílá, růžová či puntíkatá. Taková mohou být miniprasátka, která jsou chytrá a učenlivá. Mnoho z vás jistě překvapí, že jsou velmi čistotná. Miniprasátka jsou vyšlechtěná pro radost dětí a jejich účel je, být chytrým domácím mazlíčkem k pohlazení. Můžete je chovat i v bytě, ale určitě ocení, když budou moci vyběhnout na zahradu.

Jsou chytrá a svého pána si oblíbí stejně jako pes. Můžete s nimi chodit na procházky na vodítku či kšírách. Nechá se vycvičit k základním povelům, jako je ke mně, sedni a lehni. Dobře se snášejí i s ostatními zvířaty. Při vhodné péči se dožívají až 15 let a potřebují jednou za rok naočkovat proti červince a na podzim odčervit.

Nejběžnější druh je Götingenské miniprase. Klidně je pusťte na zahradu, protože neryjí, ale naopak pasou a vypomůžou se sekáním trávníku. Milují svobodné pobíhání a venku jim stačí dřevěný přístřešek.

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 nejoblíbenějších psích plemen: Je tam i váš mazlíček?

Nábytek pro psy ve světě frčí: Luxus, design, pohodlí!

Brusinky jsou zdravé, ale všeho moc škodí

--------------------------------------------------------------------------------

Kam do zverimexu?

reklama
Doporučené recepty
    reklama