reklama

Jarní kultivace trávníku: Probuďte zahradu do krásy!

Letošní zima byla nekonečná a to není zrovna dobrá zpráva pro vaši zahradu. Nevěste hlavu. Stačí pár ověřených rad a pomocníků, díky kterým z ní opět vytvoříte krásnou přírodní oázu.

Foto: Profimedia.cz

Letošní zima byla nekonečná a to není zrovna dobrá zpráva pro vaši zahradu. Nevěste hlavu. Stačí pár ověřených rad a pomocníků, díky kterým z ní opět vytvoříte krásnou přírodní oázu.

Jistě už se nemůžete dočkat, až se váš trávník konečně zazelená. Ale raději to ještě chvíli zkuste vydržet. Teprve až teploty stoupnou výrazněji nad nulu a půda rozmrzne, můžete se pustit do rekultivace. Dřív byste mohli trávníku uškodit.

Nejprve je třeba trávník posekat asi na 3 centimetry

 Aby byl zdravý, potřebuje vláhu, živiny a vzduch. Po zimě je pokrytý travní plstí, zbytky pokosené trávy, plevelem a mechem, který brání pronikání vláhy a výměně plynů. Je náchylnější k chorobám, kořenový systém trávníku se zkracuje a proto pak v sušších obdobích roku hodně usychá. Po jarním oteplení tak nastává čas na jeho vertikulaci. Díky tomu odstraníte zamechování a travní plsť, která se hromadí v travním drnu. Nože přesekají travní výběžky, čímž se podpoří tvorba nových výhonků. Omezí se i růst plevelů.

Nechce se vám do rekultivace? Pozvěte si odborníky, kteří se o vše postarají za vás, navíc se slevou!

I nerovnost terénu může dokonalost vaší zahrady ohrozit. Vegetační období je ideální pro zaplnění prohlubní půdou. To samé můžete udělat s holými místy, které pouze zasejete travní směsí. Půdu nejprve prohrábněte a smíchejte s pískem. Pak teprve proveďte výsev trávníku a půdu uválejte travním válcem. Místo pořádně zalijte.

Důležité je sledovat i teplotu půdy, která by při prvním setí měla dosahovat alespoň 8 °C. Osivo vpravíte do země opět pomocí válce s hroty či hráběmi.

Na zahradu se může hodit i multifunkční vodní dělo

Na závěr dodejte trávníku chybějící živiny hnojením. Hnojení trávě pomáhá, aby se prosadila proti rozpínavému plevelu a mechu. Bude silná a odolná vůči problémům s travními chorobami. Váš přírodní koberec se tak bude zelenat po celou sezónu. A pokud máte letos v plánu další zvelebování zahrady, podívejte se na právě startující Dny zahrady na amplion.cz. Najdete zde třeba zahradní nábytek, houpací síť, slunečník a další zahradní propriety s velkou slevou. Vykouzlete si dokonalou oázu klidu a odpočinku. Budete pyšní na to, co jste vytvořili.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Originální zahradničení? Zkuste záhony z palet!

Vyznejte se v kobercích: Umělé nebo přírodní materiály?

Originální a hravé budíky. Už nikdy nezaspíte!

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama