reklama

Jak si upravit kohoutkovou vodu, aby vám chutnala?

Ono se řekne pít vodu z kohoutku, ale někdy je příliš chlorovaná, tvrdá nebo železitá. Pít se dá, ale jak zařídit, aby vám chutnala? Poradíme...

Foto: ISIFA/Thinkstock

Ono se řekne, pijte vodu z kohoutku, ušetříte peníze a nezaplavíte zeměkouli plastovými láhvemi, ale někdy opravdu nemá dobrou chuť. Vodních filtrů existuje celá řada, ale který si pořídit?

Zbavit se tvrdosti, chlóru či železité příchuti, vhodně vodu upravit, aby nepřišla o důležité živiny, není tak jednoduché, ale zvládnete to. Co všechno dokáže domácí filtr? Čtěte více.

Proč filtrovat?

Samozřejmě, že nám z kohoutku teče pitná, vodárny pravidelně kontrolují její kvalitu. Stejně tak ji sledují hygienické úřady, aby byla zdravotně nezávadná. O čištění se zajímají hlavně ti, kterým kohoutková nechutná. Jsou oblasti, kde je měkká, tam si na ní ve většině případů pochutnávají, ale železitá, tvrdá a hodně chlorovaná voda vám v ústech zanechá nepříjemnou pachuť a rychle se vrátíte k balené.

Doporučujeme: 13 důvodů, proč pít vodu s citronem

Filtry se dělí podle toho, co mají likvidovat (bakterie, chlor, železitost, dusičnany) nebo podle toho, kam se v domácnosti umístí (k baterii, za vodoměr, filtrovací konvice).

Mechanické nečistoty

Jednou z možností je soustava filtrů, která se montuje hned za vodoměr. Cena se pohybuje od 800 Kč do několika tisíc. Záleží, zda chcete zachycovat jen mechanické nečistoty nebo potřebujete vodu změkčit. Uhlíkové filtry odstraňují chlór a jeho sloučeniny. Navíc se zbaví i škodlivých látek, zákalu a nepříjemné barvy.

Jak vodu změkčit

Nové domácnosti tuto vymoženost už znají, ale může si jej namontovat každý. Jde o změkčovač vody, který ji pomocí speciální soli ředí tak, aby vám co nejvíce vyhovovala. Tvrdost si sami nastavujete. Pokud tedy budete mít po zředění problém si opláchnout vlasy, protože je už příliš měkká, můžete si ji opět doupravit. Zbavíte se tak zbytečného vodního kamene na WC či vaně, nebudou se vám ničit vodovodní baterie a už nemusíte každý rok kupovat novou rychlovarnou konvici, protože je zanesená.

Jde o složitější přístroj, proto si nechte raději poradit od odborníků, kteří vám podle celé vodovodní soustavy přesně navrhnou, co se do vaší domácnosti hodí nejlépe.

Převařování vody

Naše babičky žádné filtrační konvice či ledničky vůbec neznaly. Jednoduše potřebné množství převařily. Ale neplatí, že z nepitné vody převařením vznikne pitná. Bakterie dostatečným zahříváním zničíte, ale například dusičnany, zbytky léků či pesticidy převařením neodstraníte.

Filtry pod dřez

Chcete-li hostům nabídnout sklenici lahodné vody, kupte si filtr pod dřez. Montuje se jednoduše a nezabere moc místa. Pokud nechcete vrtat samostatnou díru vedle kohoutku, můžete si pořídit trojcestnou baterii. V čem se liší od té běžné? Máte vodu teplou, studenou a filtrovanou.

Filtrační konvice

Jistě se vám stalo, že jste přišli na návštěvu a hostitelka vytáhla džbán s vychlazenou vodou a tvrdila vám, že je zdravá. Šlo o konvici, která má v sobě speciální čistící zařízení. Nejde o žádnou novinku, tyto konvice ovládly trh už před několika lety, ale špatnou vychytávkou rozhodně nejsou. V některých případech nabízí i skupinu filtrů, ionizační, aktivní uhlí a ještě dofiltrování pomocí pryskyřice.

V horní části konvice je umístěná vyměnitelná patrona. Vy do nádoby nalijete vodu a ta přeteče (v různé rychlosti) do spodní nádržky. Většina typů se dá mýt v myčce. Jejich cena začíná už na 200 Kč. Náhradní patrony koupíte okolo 150 Kč. Jedna filtrační patrona vyčistí okolo 300 litrů tekutiny.

Chytré lednice

Dnešní inteligentní lednice vám nabízí možnost čepování přefiltrované vody. Dají se připojit na vodovodní řád, ale s tou výhodou, že než vám doputuje tekutina do sklenice, pročistí se a ještě se stihne vychladit. Samotné zařízení vám hlídá, kdy je třeba vyměnit a upozorní na to tím, že se rozsvítí kontrolka. Náhradní filtr stojí okolo 500 Kč. Samotné ceny lednic jsou různé, podle toho, zda chcete jednoduché či americké.

Když nakupujete filtr

Zaujalo nás shrnutí na webu vitalia.cz, které vám pomůže, vyrazíte-li si nějakou vychytávku na čištění vody pořídit i do vaší domácnosti.

  • Pamatujte, že žádný typ neumí všechno.
  • Vybírejte z více nabídek.
  • Nechtějte takto upravenou vodu používat pro přípravu kojenecké stravy dětí do půl roku.
  • Ptejte se, co skutečně umí.
  • Zajímejte se, zda lze přístroj rozebrat a vyčistit.
  • Určitě byste měli vědět, kolik tekutiny dokáže vyčistit.
  • Nezapomeňte na pořizovací a provozní náklady či nároky na obsluhu a údržbu.
  • A chtějte vědět, jaké jsou záruční podmínky.

Závěrem

Pokud zahlédnete na nějakém typu přístroje, že pracuje na principu reverzní osmózy či destilace, pak vodu demineralizuje a měli byste se jim podle Františka Kožíška ze Státního zdravotního ústavu vyhnout, uvádí server vitalia.cz. Tyto typy sou dobré pouze pro hodně mineralizovanou vodu, a v této zemi je taková jen u jednoho procenta domácností.

Náš tip: Pijte vodu nalačno. Vyléčí až 1000 různých nemocí

Při nedostatku minerálů vám hrozí poruchy metabolismu. Bude vám chybět vápník, hořčík či sodík. Může tím dojít i ke vzniku srdečních chorob či odvápnění kostí. Filtry tedy používejte, ale zajímejte se, které se hodí právě k vám domů.

Máte doma nějaký typ filtru? A chutná vám filtrovaná více nebo nepoznáte rozdíl? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bydlení podle horoskopu. Co vám nesmí chybět?

Ivana Jirešová: Na střídavé péči není nic pozitivního

Mladá maminka zemřela úplně zbytečně. Kvůli cukrovce




reklama
reklama
reklama