reklama

Ivana Jirešová: Na střídavé péči není nic pozitivního

Rozhovor s herečkou Ivanou Jirešovou o její cestě do Tibetu, o přístupu k problémům, o střídavé péči i o tom, že se protiklady prý přitahují.

Foto: Archiv Ivany Jirešové

Herečku Ivanu Jirešovou jsme zastihli krátce poté, co se vrátila z Malého Tibetu, kde byla vyučovat místní děti. Vrátila se opálená, plná dojmů a pozitivně naladěná, i když to podle toho, co nám prozradila v rozhovoru, bývá většinou.

Vyprávěla, jak se v Tibetu líbilo její malé dceři, poradila, jak se co nejsnadněji vzpamatovat i z těch největších problémů, a prozradila, jak si udržuje svoji super postavu. Ivana je zkrátka nabitá energií, o čemž svědčí i to, že už teď se jí prý honí hlavou několik nápadu na to, jak ještě prostřednictvím nadace Brontosauři v Himálajích pomoci tibetským dětem k lepšímu vzdělání.

Podstatnou část léta jste strávila v Tibetu. Jaký ve vás zanechal dojem?

Prožila jsem v Malém Tibetu neuvěřitelně krásný měsíc. Nejsilnější prožitky ve mně zanechaly Himaláje.

Byla jste tam i s dcerou Sofií. Jak si rozuměla s místními dětmi?

Sofii se samozřejmně nejvíc líbilo ve škole. Myslím, že hlavně kvůli tomu, že se nemusela, narozdíl od ostatních dětí, učit! Dalším magnetickým bodem bylo, že je blondýnka, a tak brzy zjistila, že je středem zájmu. Navíc je to velmi společenská bytost, takže si našla vztah k ostatním dobrovolníkům z Brontosaurů v Himalájích. Bylo nás tam přes třicet a měli jsem velké štěstí na samé inteligentní a příjemné bytosti. Sofinka učila tibetské dívky street dance a směle pokukovala po tamních klucích.

Na tak dlouhé cestě, navíc v takové zemi si člověk často leccos uvědomí, dojde nějakého poznání. Na co jste tam přišla vy?

Při mých ranních osamocených výstupech do kopců jsem si srovnávala v hlavě svoje přání a došla jsem k takovému pozitivnímu zjištění, že si přeji svůj život pevněji uchopit. Donedávna jsem se ještě zotavovala z několikaletého soudního "teroru", kdy mi nezbýval na nic čas. V horách jsem si dala jasné priority a doufám, že budu mít sílu je tady v Evropě dodržovat.

Máte dceru ve střídavé péči, o které se teď hodně mluví coby o ideálním porozvodovém řešení. Jaký na to máte názor? Přesvědčilo vás to třeba během let, že to má i pozitivní dopad na dítě?

Jsem přesvědčena, že 90 procent maminek, které mají děti ve střídavé péči vám odpoví stejně: pokud si to nepřeje samo dítě, ale soud, má to pro dítě zničující následky. Můj názor je tedy stejný jako před sedmi lety, kdy jsem odtržení svého dítěte prožívala intezivně. Mateřská intuice mě jasně varovala, že to není pro dítě dobré. Moje dcera je ve střídavé péči sedm let a já jako máma moc dobře vím, jaké následky na ni má. Bohužel musím říct, že v mém případě žádné pozitivní dopady nevidím.

Naučily vás tyhle věci také něco? Umíte se teď třeba lépe vypořádat s problémy?

V kritických chvílích se vždy snažím zachovat klid. Většinou se dá všechno nějakým způsobem řešit a nemá cenu se trápit věcmi, které nejdou změnit. To je taková obemílaná pravda, která se ovšem někdy těžce praktikuje… Pokud se jedná o důležité rozhodování, snažím se uposlechnout intuici namísto rozumu.

Máte po všech těch peripetiích jiné nároky na vztah? Co je v něm pro vás důležité?

Tak na prvním a na posledním místě je samozřejmě oboustranná láska, bez té to v žádném případě nejde... S ní jde ruku v ruce tolerance, úcta a u mě i smysl pro humor.

A nároky obecně na lidi? S jakým typem člověka by vám bylo líto ztrácet čas?

S egoistou a škodičem. Lidé, kteří přemýšlejí výhradně jen o svým výhodách a lidé, kteří vědomě ubližují, si nezasluhují pozornost.

Ví se o vás, že spoustu let cvičíte jógu. Nedávno jste se ale dala na bikram jógu. V čem je podle vás lepší než ta klasická?

Mně bikram jóga vyhovuje, protože je náročná a je tam teplo. Oproti klasické józe máte trochu zadarmo to pocení. Ale o to rychleji se přiblížite ke svým limitům, a to mi dělá radost.

Co kromě postavy jóga člověku dá? Respektive vám konkrétně...

Pro mě je jóga určitou meditací. Když se musíte 90 minut plně soustředit na cvičení, teměř dozajista si vyčistíte hlavu. Musím se přiznat, že někdy pouštím autopilota a odlétám si v myšlenkách pryč, ale o to víc se musím vracet do přítomnosti a zdokonalovat pozice. To je práce na celý život. Samozřejmě to souvisí i s vaším vnitřním životem. Během celého dne být takzvaně při věci a plně se soustředit na svůj život, dá zabrat. Jeden z největších benefitů jógy také je, že vás zbaví bolestí zad. Před dvěma lety jsem měla dost velké problémy s bederní částí, po pravidelném cvičení bikram jógy se mi bolest už přes rok a půl nevrátila. Považuji to za zázrak a ty já mám ráda.

Vedete k józe i vaši dceru? Líbí se jí to?

Času, který trávím se svou dcerou je skutečně málo, a tak se mnou Sofie občas na bikram jógu chodí a musím říct, že jsem překvapená, jak moc ji baví. Cvičila jsem jógu i když jsem byla těhotná a Sofi se mnou od miminka jezdila i na "jogové" dovolené, kde se batolila vedle karimatky.

Váš manžel prý narozdíl od vás moc velký sportovec není. Máte to i v dalších věcech tak, že protiklady se přitahují?

Já vztahy moc neanylyzuji, ale bývá to tak, že se protiklady přitahují, aby byla rovnováha... Nevím... Vlastně jsem nikdy nebyla s člověkem mně podobným.

Pořád vypadáte jako holčička. Máte kromě jógy ještě nějaký další návod na to, jak vypadat dobře?

Díky za komplimet! Myslím, že se v tváři člověka zrcadlí jeho život, myšlenky, naděje a víra. Je důležité, aby si ženy udělaly čas na sebe a na to, co je činí štastnými.

Jaké teď máte pracovní plány?

Ráda bych nazkoušela nějaké pěkné představení, dál natačela, pověnovala se charitě Skladej, která se specializuje na pomoc lidem s roztroušenou sklerozou. Mám nápad, jak spolupracovat s lidmi v Malém Tibetu. A také bych ráda dokončila svůj připravovaný taneční zpívaný projekt s Honzou Křížem. V první řadě si ale samozřejmě přeju být dobrou mámou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Královna Rapa Nui: Rapanujci jsou ti nejlepší muži

5 způsobů, jak si udržet letní pocit až do zimy

Kate a William čekají druhé dítě: Jak se změnili?

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama