reklama

Jak se psem zvládnout silvestr? Přírodně a s feromony!

Také se děsíte, jak zvládnete s vaším mazlíčkem silvestr? Poradíme...

Foto: ISIFA/Thinkstock

Psi se ohňostrojů ve většině případů bojí. Není se čemu divit. Umíte si představit, že byste ty rány slyšeli šestkrát hlasitěji? Poradíme, jak se svými mazlíčky zvládnout silvestr.

Naštěstí existuje několik tipů, jak naše čtyřnohé kamarády zbavit strachu nebo je alespoň uklidnit, aby ten šílený den proběhl bez větších problémů.

Děsivá fobie

Pokud máte psa s vyrovnanější povahou a nikdy se mu nestal žádný nepříjemný zážitek, který by si spojoval s hlukem, pak byste měli 31. prosince zvládnout bez větších problémů. Stačí, když s ním budete doma, kde zvuky uslyší jen tlumeně.

Doporučujeme: Psí sliny mají hojivé účinky, ale raději to nezkoušejte

Někteří chlupáči ale mají s hlukem problém. Není na tom nic divného. Svištění, práskání, bouchání a vůbec nemají tušení, odkud se vše ozývá. Pokud však v souvislosti s ohňostrojem zažijí nějakou nepříjemnou chvíli (jsou doma sami, utečou, jsou někde přivázaní), pak mohou mít trauma na celý život. Někdy je vyděsí tma, jindy hvězdy či cinknutí příborů. A tomu se pokusíme předejít.

Naučte ho vnímat zvuky

Existuje speciální CD, kde jsou nahrané zvuky ohňostroje a petard. Neříkáme, že jim to máte pustit okamžitě v obývacím pokoji na plné pecky, ale postupně je na hluk zvykejte. Nejprve nahrávku zapněte jen potichu a vždy při tom s nimi dělejte nějakou příjemnou činnost, hrajte si, dávejte jim dobroty, nebo se mazlete. Na CD najdete tři různé fáze. Při první se ozve jen občasná petarda, druhá je podobná večeru před silvestrovskou půlnocí a třetí je klasická půlnoc na silvestra.

Postupem času můžete přidávat hlasitost. Záleží na vaší trpělivosti. Ale pokud vytrváte, stanou se pro něj tyto děsivé rány jen kulisou, která je nebude zajímat a budou si je spojovat s příjemnou aktivitou.

Dojděte si k veterináři

Kdyby trénink nevyšel a vy jste ho strachu nezbavili, dojděte si k veterináři pro tabletku. Jde o speciální tišící a uklidňující lék, který působí asi 6 hodin. Tyto sedativa se prodávají buď ve formě tablet nebo gelu.

Prášky je nutné dát ve chvíli, kdy je pes v klidu, pokud je dostanou později, mohou mít opačné účinky a vy nebudete vědět, co s nimi dělat. Ideálně je den předem nekrmte, zvíře před podáním vyvenčete. Po podání musíte pejska hlídat ještě i druhý den, aby někam nespadl. Opravdu je to hodně utlumuje.

Přírodní cestou k úspěchu

Kdo nechce zvířata cpát chemií, jsou tu ještě tablety na přírodní bázi. K dostání jsou v podobě polykacích či žvýkacích bonbonů a mohou se dlouhodobě užívat proti stresu, strachu a při úzkosti zvířete.

V žádném případě se nejedná o sedativa a nemají vedlejší účinky. Přípravky regulují tvorbu stresového hormonu a zvíře po nich není apatické, ospalé ani malátné.

Hormonální pomocník

Tento speciální obojek se prodává v několika délkách, takže jej mohou mít malá i velká plemena. Během nošení uvolňuje trvale feromony a dokáže změnit chování zvířete. Napodobuje hormon, který produkuje fena, když se stará o štěňata. Funguje minimálně 30 dní. Pokud jej sundáte, musíte ho hermeticky uzavřít, aby se feromony zbytečně neuvolňovaly.

Doporučuje se při strachu z odloučení, při přehnaném štěkání, agresi, ale hlavně při pocitech strachu a úzkosti při bouřce či hlučném ohňostroji.

Náš tip: Pes a miminko: Seznamte je pečlivě

Podobně se dá sehnat i difuzér se stejnou funkcí, jen je jeho účinnost omezená na danou místnost, v které se nachází.

Několik rad, jak zvládnout večer

Ráno 31. prosince se zkuste začít řídit těmito radami:

  1. Nikdy psa nenechávejte na zahradě, i když tam je běžně po celý rok. Nevíte, odkud může přiletět petarda.
  2. Když jej večer vezmete domů, zavřete všechna okna a dveře.
  3. Vidíte-li, že se váš mazlík bojí, nikdy jej nechoďte utěšovat. Většinou to totiž pro ně bývá ještě horší, protože dobře ví, že se něco děje.
  4. Pokud je venku rušno, rozptylte jeho pozornost. Hrajte si, mazlete se.
  5. Zkuste mít kolem půlnoci hlasitěji televizi nebo rádio, aby dovnitř tolik zvuky nedoléhaly.
  6. Za žádnou cenu psa nevoďte ven.
  7. Pokud nemá váš čtyřnohý kamarád strach a jdete se podívat na ohňostroj, mějte ho na vodítku a určitě očipovaného. Kdyby jej přeci jen něco vylekalo a on utekl, pak ho snáz najdete.

Bojí se váš pes ohňostroje? Jak mu pomáháte? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test: Poznáte běžné nemoci? Vyzkoušejte se

5 skvělých tipů, kam s dětmi o zimních prázdninách

Cuknutí před usnutím. Měli bychom se bát?







reklama
Doporučené recepty
    reklama