reklama

Cuknutí před usnutím: Měli bychom se bát?

Cuknete s sebou těsně před usnutím? Prozradíme, o co jde...

Foto: Thinkstock

Znáte ten pocit, chybí jen pár vteřin, abyste usnuli, a najednou přijde nepříjemné škubnutí, které vás okamžitě probudí? Někdo cítí, jako by jím projel elektrický proud, jiní popisují, že jim hlavou probleskne myšlenka pádu.

Podle odborníků se nemusíme bát: "Jde o takzvanou myoklonii, a to cizí slovo neznamená nic horšího než svalový záškub, vysvětluje MUDr. Karel Šonka, odborník na spánkovou medicínu, pro web vitalia.cz. Co se v tento okamžik s naším tělem děje a měli bychom to začít řešit?

Klesá nám tlak

Když usínáme, klesá nám tlak a celkový chod těla se zpomaluje. Také se snižuje frekvence dechu. Mozková aktivita se zvolňuje a jednotlivé "okruhy" se vypínají. To vše se děje do první fáze spánku - dřímání.

Doporučujeme: Usnout za minutu: Naučí vás to metoda 4-7-8!

Ve chvíli, kdy mozek velí svalům, aby se uvolnily, dojde k tolik známému "trhnutí". A za vše vlastně můžeme my. Bráníme se spánku...

Příliš rychle usneme

Podobné záškuby zažívají tři čtvrtiny lidí. Někteří dokonce několikrát za noc. Jde o přechod ze stavu bdělého do spánku.

Lidé za noc prochází několika fázemi spánku. Do REM fáze, v které se zdají sny, se dostaneme dokonce až šestkrát za noc. Aby tělo vkročilo do této části, potřebuje přibližně 60 minut spánku. Organismus se do fáze dostává postupně a má čas se na ni připravit. Pokud prožíváme stres, jsme velmi vyčerpaní, nedopřejeme si pravidelný spánek, přichází REM fáze příliš rychle. Mozek očekává odpočinek, svaly však nejsou ještě připravené.

Syndrom neklidných nohou

Škubání se nemusíte bát, pokud vám však nekomplikuje život. Nesmí přesáhnout zdravou míru. Jestliže se kvůli cukání nevyspíte, nebo tím ohrožujete své okolí (kopání do partnera, strkání, shazování z postele), vyhledejte pomoc. Může jít o tzv. "syndrom neklidných nohou" nebo o obstruktivní apnoe, to je stav, kdy při chrápání zapadne jazyk, vy se dusíte, proto mozek zavelí tělu, aby s sebou trhlo.

Náš tip: Hádky, zmrzlina, horory: 9 věcí, které vám zničí spaní

Jak zjistit, že je vaše cuknutí normální? Zeptejte se osoby, která s vámi sdílí postel. Ta vám jistě vysvětlí a popíše, jak moc jsou vaše "stavy" akutní. "Nejlepší návod, jak se tiků zbavit, je pravidelný spánek," doporučuje profesor Gary Badre pro Daily Mail.

Také zažíváte cukání? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

11 způsobů, jak z domu vyhnat rakovinu

Nesnášíte rodinu svého partnera? Začněte to řešit

Léky přes internet: Neriskujte!

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama