reklama

Jak dostat cigaretový nebo zatuchlý zápach z oblečení?

Dostat cigaretový nebo zatuchlý zápach z oblečení chce dostatek sil a trpělivosti. Jaké jsou prostředky a triky?

Foto: Isifa/Thinkstock

Když vyrážíte s kamarády na pivo nebo jen do restaurace, zcela jistě si domů donesete oblečení načichlé cigaretovým kouřem. Jak zbavit vaše věci nepříjemného odéru? Připravte se na pořádný boj, cigaretový zápach je totiž urputným soupeřem.

Jiný problém nastane, když si svůj šatník vybíráte v oblíbeném sekáči. Oblečení je podivně zatuchlé, jako byste ho zapomněli mokré v pračce nebo jste ho vytáhli z půdy. Jak svým věcem dodat svěží vůni a nemuset ho několikrát prát?

Cigaretový odér

Když dorazíte večer z hospody, je nejlepší své načichlé oblečení hodit do pračky. Ale co udělat s kousky, jako je sako, kravata či kabátek, které se do pračky dát nemohou? Máte celkem dvě možnosti. Vzpomenout si na rady našich babiček nebo se rovnou vrhnout do chemického boje.

Co radí naše babičky?

Asi vás nepřekvapí, že jejich první rada zní, oblečení nechat vyvětrat na čerstvém vzduchu. Prosté, ale funkční. Samozřejmě záleží na materiálu. Některá vlákna se cigaretového odéru nechtějí vzdát ani po mrazivém nočním větrání. Hned dalším pomocníkem je rozpálený radiátor. Kabát či sako pověste na ramínko těsně nad topení. Nepatří to zrovna k šťastnému řešení, počítejte s tím, že se zápach rozběhne po celé místnosti. Navíc, chystáte-li se "odsmradit" koženou bundu, budete ji muset nechat nad topením několik dní.

Náš tip: 5 tipů, jak odstranit psí chlupy z bytu a oblečení

Trochu dobrodružný způsob, ale proč ho nevyzkoušet, je nasypaná jedlá sůl na postižené kousky. Hned ráno z oblečení sodu vysajte. Ideální způsob pro pletené a chlupaté oblečení.

Mocná síla sušičky

Někteří mohou odpřísáhnout, že se kouře zbavíte pomocí sušičky na prádlo. Některé z nich jsou vybavené speciálním osvěžovacím programem pro odstranění nežádoucího zápachu. I zde chce uvažovat trochu racionálně, některé materiály do sušičky nepatří.

Do boje s chemií

Existuje celá řada výrobků, ale paradoxně se většina z nich se nedoporučuje používat na textil nebo dokonce na oděvy. Někdo na chemii nedá dopustit, jiní se shodují, že nezabírá. Ačkoliv to bude znít divně, na oblečení lze používat klasický sprej Oust (kolem 80 Kč). I když by se měl stříkat spíše do vzduchu, na některé kusy oblečení spolehlivě zabírá.

Podobně můžete vyzkoušet jakýkoliv osvěžovač vzduchu, ale nikdy si nebudete jistí, zda nenechá na oblečení skvrny. Zkušení "odstraňovači zápachu" radí, používat jen spreje s označením anti-tabák.

Největší jistotu budete mít, když sáhnete po sprejích, které jsou označené jako pohlcovače pachů. V obchodech je nabízí několik výrobců. Vyzkoušejte například HG odstraňovač pachu na textil (175 Kč), který je na rostlinné bázi nebo APL pohlcovač pachu ve spreji (160 Kč). Někteří tyto spreje používají jako prevenci. Než vyrazíte do hospody, nastříkejte se sprejem. Oblečení nenačichne a snadno ho vyvětráte na čerstvém vzduchu.

Zatuchlý zápach

Nemusíte zrovna bojovat s cigaretovým odérem, dokonce i nedosušené prádlo může pořádně potrápit. Stačí ho mokré zapomenout v pračce nebo ho složit do skříně s nedoschlými rukávy. Podobně nepříjemně zapáchá i oblečení ze sekáče.

Zapomenuté prádlo:

Pokud se vám podaří nechat svůj veškerý šatník přes noc mokrý v uzavřené pračce, pak věřte, že zápach dalším praním neodstraníte. Nejlepší je postupovat, jako v profesionálních prádelnách. Tomuto procesu se říká "deinkrustace", což znamená, že prádlo musí projít kyselou prací lázní. Pračku tedy zapněte a do přihrádky na prací prášek nalijte ocet. Program nechte doběhnout a znovu zapněte na normální praní s aviváží.

Čtěte také: Dostaňte zápach z bytu: Rady, které fungují!

A proč prádlo zapáchá? Mohou za to zbytky z pracího prášku a uzavřené vlhké prostředí. Nemusíte se bát, ocet vám s pračkou ani s oblečením nic neudělají. Naopak se barvy více zjasní a prádlo změkne.

Prádlo z půdy

Když se chystáte podarovat své známé věcmi po vašich dětech a chcete se zbavit podivného zápachu z půdy nebo skříně, je několik možností. Zkusit můžete sluníčko. Klidně vše pověste na celý den ven. Chystáte-li se vše raději vyprat, použijte dezinfekční prostředky na prádlo jako je Sanytol. Výborným pomocníkem je enzymatický odstraňovač pachů McNett Mirazyme (230 Kč), prací prostředek odstraní z oblečení veškeré organické nečistoty. Vyzkoušejte i Ligui Moly (160 Kč). Díky obsahu biologických látek pohlcuje veškeré nepříjemné zápachy.

I na zatuchlé oblečení pomůže stará dobrá jedlá soda. Dejte věci do pytle, nasypte jedlou sodu a ráno vše vyperte v klasickém prášku.

Internetová rada na závěr

Otrlí jedinci na internetu radí, že zápach z oblečení dostanete, když máte dobře zásobený bar a to hlavně vodkou. Jednotlivé kusy oblečení se musí postříkat alkoholem. Určitě se do zkoušení nevrhejte, pokud nemáte stálobarevné oblečení a nechystáte se na důležitou schůzku.

"Já oblečení postříkám vodkou v rozprašovači a nechám den venku vyvětrat. Dělám to hlavně u obleků." (Barbora S.)

Jak bojujete se zápachem z oblečení vy? Máte nějaké zajímavé rady a tipy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rady a tipy, jak napravit pohromy při vaření

Jak snáze usnout a lépe spát: 7 dobrých tipů pro vás!

Prodám mléko: Zn. mateřské

reklama
Doporučené recepty
    reklama