reklama

Dostaňte zápach z bytu: Rady, které fungují!

Často řešíte problém se zápachem ve vašem bytě? Podívejte se na naše rady a tipy, jak se ho zbavit.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Není nad to, když dorazíme z práce domů a náš byt krásně voní. Dostat nechtěný zápach z interiéru není nic složitého, ale život to dokáže otrávit pořádně. Připravili jsme pro vás pár tipů a rad, jak na zápach v bytě.

Je prokázáno, že zápach z cigaret a spálenin, může způsobovat zdravotní problémy. K těm nejběžnějším patří časté bolesti hlavy a pálení očí. Specializované firmy na čištění sedací soupravy a koberců nejsou zrovna z levného kraje, a proto přinášíme souhrn těch levnějších a méně drastických variant. Zbavte svůj byt zápachu jednou provždy.

Ocet vytáhne zápach z nábytku

Ocet je výborným pomocníkem nejen na jarní úklid, ale mísa s octem zanechaná v místnosti, vytáhne zápach z nábytku a poradí si i se spáleninou ve vzduchu. Dobře zafunguje jemný octový roztok i na koženou sedačku, která je načichlá cigaretovým kouřem. Při tomto čištění buďte opatrní, ocet používejte v malé dávce a sedačku ihned ošetřete impregnačním krémem.ˇ

Doporučujeme: Na odstranění zápachu zkuste rekuperaci vzduchu

Ocet vypomůže i v případě, že v mikrovlnné troubě spálíte pečivo. Kdo zažil, dá mi za pravdu, že jde o neuvěřitelný zápach, který se velmi těžko dostává pryč. Octovou vodou vymyjte celý vnitřek mikrovlnné trouby a uvidíte, že se budou dít zázraky.

Jedlá soda zachrání vaši ledničku

Se zápachem z koberce nebo z ledničky si poradí hravě jedlá soda. Stačí, když do ledničky nasypete jedlou sodu na malý talířek. Na koberec či sedačku nasypte trochu sody, nechte působit a zbytek vysajte vysavačem. Určitě se na textilní plochy nevrhejte se sodou ihned. Vyzkoušejte, co bude dělat soda na povrchu, který není vidět. 

Lapače pachu nemusí být vždy účinné

Na trhu jsou k dostání spreje a plastové boxy, které jsou vyplněné bambusovou drtí. Sprej nemusí být vždy účinný, záleží na míře znečištění. Za několik desítek korun je zakoupíte v drogérii a fungují dobře na zápach oblečení či textilií, který není intenzivní. Při rozhodování, zda lapače vzduchu koupit, říkáme ano - ale nečekejte zázraky.

Čtěte také: Nevyšilujte z velkého úklidu: Zvládnete ho v 10 krocích

Kávu, prosím

Káva je zázračnou ingrediencí. Kávová zrnka výborně absorbují zápach. Stačí je vložit do kávového filtru nebo do látkového sáčku a dobře uvázat. Tyto balíčky můžete rozmístit po celém bytě od šatny, kuchyně až po botník. Mletá káva dobře pohlcuje nepříjemný vlhký zápach, který se může objevit ve skříni starších domů.

Zbavte se žárovky

Také máte pocit, že už jste vyčistili úplně všechno a cigaretový zápach se objevuje znovu a znovu? Může za to žárovka. Žárovka cigaretový kouř přitahuje a vždy, když ji rozsvítíte, zápach se znovu a znovu rozvine po místnosti. Proto po návštěvě kuřáků, omyjte i žárovku.

Nasypte místo pot pourri dřevěné uhlí

Asi si neumíte představit, že si po obývacím pokoji rozhodíte dřevěné uhlí, ale po velké akci, kdy už čištění nepomáhá, zafunguje miska s uhlím velmi dobře.

Limetku proti zápachu? Funguje to!

Citrusy všeobecně krásně provoní interiér a slupky z citrusů jsou ideálním pohlcovačem pachů. Citrusové slupky si poradí i se zápachem v autě kuřáka. Slupky z citrusů vypadají vkusně, i když je naaranžujete do misek. V obývacím pokoji vám nijak překážet nebudou.

Když už není zbytí, přichází chemie a parní čištění

Zápach z bytu nejde vždy odstranit jen přírodní cestou. Pokud to jde, vše co chcete, aby vonělo, vyperte nebo dejte vyčistit. Využijte i parní čističe nebo vysavače, které umožňují mokré čištění. Vaše sedací souprava bude jako nová.

Vůně, pot pourri, osvěžovače vzduchu

Každodenní vůni docílíte tím, že po svém bytě rozmístíte osvěžovače vzduchu. Dnes už se samy dávkují na senzor pohybu či v pravidelných časových intervalech. Na toalety můžete využít osvěžovače vzduchu do zásuvek, na baterky, nebo v podání lahviček s vonnými oleji, do kterých se ponoří dřevěné tyčinky.

Čtěte také: Jak správně větrat: Řekněte navždy stop plísním!

Díky mnoha desigenům a provedení, je osvěžovač doplňkem do obývacího pokoje, předsíně či na toaletu. Podobný účel splní i misky s pot pourri či aroma lampy.

Větrání je základ

Jako první záchranou brzdou při nepříjemném zápachu ve vašem bytě je okno a větrání, to už každý dobře ví. Pouštíte-li se do rekonstrukce či výstavby nového domu - s jedním oknem počítejte na toaletu a koupelnu.

Ani hromada osvěžovačů vzduchu na toaletě vám nenahradí příjemný a čerstvý vzduch zvenku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Skvělý vynález. Kávovar vás ráno vzbudí vůní kávy

Jak snadno zhubnout za pouhých 30 dní?

Test: Němčina pro úplné začátečníky

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama