reklama

Chystáte se realizovat zahradu? Na co si dát pozor

Dostavili jste domeček a chcete se pustit do realizace zahrady? Podívejte se, jaké máte možnosti a jak s tím začít.

Foto: ISIFA/Thinstock

Chcete mít tu nejvychytanější zahradu v blízkém okolí a nevíte, jak na to? Máme pro vás rady a tipy, jak začít s realizací zahrady a na co nezapomenout.

Pamatujte si, že je zahrada místem, kde budete trávit hodně času, proto plánujte s rozvahou a s odbornou pomocí.

Procházejte se po zahradě

Odborníci, jako jsou zahradní architekti, radí, než začnete s realizací zahrady, dlouze se procházejte po celé ploše a rozmyslete si, kde bude místo na sezení, zda chcete jezírko nebo jestli se pustíte i do skalky. Plochu zahrady změřte a nakreslete na papír. Stačí k tomu pravítko, čtverečkovaný papír a dobře ořezaná tužka. Pracujte s jedním čtverečkem, který bude představovat skutečný metr čtvereční.

Čtěte také: Moderní, formální a volná zahrada: Která je hezčí?

Plánky si rozkreslete. Uvidíte, že vám s budoucí výstavbou pomohou. Můžete si zakreslit každý strom, dětské pískoviště nebo jezírko. Usnadníte si nákup sazenic a v prodejně vám pomocí plánku poradí s výběrem vhodných rostlin. Zamyslete se i nad údržbou. Pokud nemáte na sekání trávníku čas, nesnažte se ho zasít po celé ploše, ale zvolte třeba záhony vyplněné mulčovací kůrou či kamením.

Zahradní architekt ano či ne?

Máte-li dostatek peněz, pak architekta rozhodně ano. Usnadní vám výběr rostlin, upraví vhodně terén a navrhne ideální místo pro posezení a jiné aktivity, které budete chtít venku provozovat. Architekti jsou odborníci, kteří si umí poradit i s tím nejšílenějším terénem a vyznají se v rostlinách od A až po Z.

Vyberte si firmu, která má na vás dostatek času, přijede se podívat a nerealizuje zahradu jen podle fotografií. Nebojte se sdělovat své připomínky a návrhy klidně několikrát vraťte a nechte přepracovat. Architekti jsou od toho, aby vám navrhli zahradu vašich snů.

Připravte si kvalitní půdu a dobrý terén

Měřením zjistíte, zda máte doma vhodnou půdu na pěstování rostlin, pH můžete částečně upravovat. Dále se ujistěte, jestli vám na pozemku leží půda lehká, písčitá nebo těžká jílovitá, která potřebuje drenáž a odvodnění.

Pokud máte terén dobře upravený, začněte jásat, protože jednotlivé změny v terénu jsou dost nákladné. Ideální terén je takový, který je mírně zvlněný. Prudký svah potřebuje nejprve zbudovat přístup a možnost se po zahradě procházet. Pomoci mohou suché zídky, dřevěné sloupky nebo vhodné dřeviny. Rovné zahradě zkuste dodat plasticitu pomocí trvalek, štěrkem, mulčovací kůrou nebo většími kameny.

Rozvrhněte si rostliny

V případě, že chcete na zahradě stromy a keře, myslete při jejich rozmisťování na to, že vyrostou až za pár let. Nejvhodnější na sázení je jaro a podzim. Vybírejte i podle povětrnostních podmínek. Některé rostliny špatně snáší vítr, jiné nesnesou prudké slunce. Ideální je okrasné záhony rozvrhnout tak, aby v každém období něco kvetlo či bylo alespoň zelené a dělalo nám radost. 

Co může zdobit vaši zahradu:

  • sakury
  • magnólie
  • okrasné jabloně
  • jehličnany
  • listnaté stromy s ozdobnými plody
  • popínavé dřeviny
  • okrasné cibuloviny
  • vřesy
  • listopadky, bramboříky
  • kapradiny
  • traviny a mnoho dalších

Koberec nebo ovocné stromy?

Chcete-li trávník, který vám budou všichni závidět, musíte před samotným výsevem udělat několik opatření. Určitě se vyplatí instalovat zavlažování, půdu dostatečně prohnojit a nakypřit. Krásně zelený a pevný trávník vyžaduje pravidelné sekání. Pokud na to nemáte čas, zvolte raději okrasné záhony.

Čtěte také: Vypěstujte si bylinky v okně. Zavěste je místo záclony

Výborné jsou také půdopokryvné rostliny, které mohou být místo trávníku, rychle rostou a nevyžadují žádnou péči. Někdo jednoduše volí variantu květinové louky místo trávníku.

Překrásně na zahradě působí i ovocné dřeviny, které se dají sehnat v zakrslé podobě. Zahradu vám tak mohou zdobit jabloně, slivoně moruše nebo hrušně. Záhony zkrášlí i kamčatská borůvka, kanadská brusinka nebo ovocné růže.

Myslete na vodní plochy

Při realizaci zahrady myslete na vodní plochy dřív, než začnete vysévat trávník. Zahrada s jezírkem či potůčkem velmi ožije. Pokud máte zahradu velkou, nebojte se vybudovat velké jezírko, ve kterém se snadněji udržuje čistá voda a přírodní rovnováha. Jezírko musí mít hloubku 80 centimetrů, aby se nepřehřálo a mohli jste v něm mít ryby. Pro větší efekt tvořte jezírko s různými stupni.

Jak postupovat při realizaci nové zahrady

1) Zajít za architektem, případně si zahradu rozkreslit samy doma

2) Udělat zavlažování, vykopat vodní plochy, základy na pergolu či posezení

3) Doladit terénní úpravy a ohraničit okrasné záhony

4) Vysázet okrasné rostliny, dodělat případně chodníčky a zeminu připravit na trávník

5) Zasít trávník

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pletení z papíru aneb Jak doma recyklovat staré noviny

Koho nechceme za souseda? A co s těmi hlučnými?

18 nejzajímavějších kočičích plemen: Vyberete si?

reklama
Doporučené recepty
    reklama